Testovací kapacity dosahují maxima, při plošném testování hrozí kolaps systému

KAPACITY TESTOVÁNÍ

Testovací kapacity dosahují maxima, při plošném testování hrozí kolaps systému
Otázky Václava Moravce Foto: ČT24
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Kapacity pro PCR testování na koronavirus v Česku dosahují už teď svého maxima a hrozí, že by systém při nastupujícím plošném testování mohl zkolabovat. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Podle šéfa Asociace krajů a lékaře Martina Kuby (ODS) nastane velký problém právě se začátkem plošného testování.

Hejtman Kuba tvrdí, že přestože je antigenní testování nedokonalé, dokáže zachytit řadu nemocných a lidsky je proces možné zvládnout. „Nesmíme ale zapomenout, že ti lidé, kterým vyjde pozitivně antigen, tak si musí zajít na PCR,“ upozorňuje politik na fakt, že plošné testování zatíží systém.

Podle náměstkyně Vašákové může hrozit kolaps testovacích kapacit. „Lhůty mohou být klidně delší než 48 hodin. Podívejte se jak vypadá situace v jiných zemích Evropy, všude se potýkají se stejnými problémy. V současné době se zdravotníci musí starat hlavně o lidi, kteří mají koronavirus. Zároveň by se museli navýšit kapacity v testovacích a očkovacích centrech, takže ty lidi už není kde brát,“ tvrdí náměstkyně.

„Kdybychom už uznávali kloktací stěry, tak je jedna sestřička na pět lidí. K tomu jsme žádali, aby se zvýšily kapacity. Asi nešly ztrojnásobit, ale zvednout to šlo. Máme společný zdravotní systém jako očkovaní i neočkovaní, proto vás žádáme, abyste se šli očkovat,“ řekl Kuba, který kritizoval, že vláda měla dostatek času kapacit navýšit.

Podle hejtmana je přesto potřeba si uvědomit, že lidské kapacity nejsou nekonečné. „My jsme před koronavirem neměli 20 % nezaměstnaných, kteří mohou nyní jít pracovat do nemocnice, na hygieny a tak dále. Nemáme lidské a ekonomické kapacity. Vláda je ale nevytěžuje maximálně, nepřemýšlíme jak zautomatizovat odběry. Nelze říct, že se nenecháme naočkovat, ale budeme chtít PCR test do zítra. To proočkování je úplně nejpřirozenější,“ myslí si Kuba.

Právě kvůli omezeným kapacitám podle Vašákové plošné testování nepomůže. „Ten virus je všude mezi námi, cílem není vyhubit virus, ale cílem je stát se mu imunní, aby virus způsoboval problémy jen malé části lidí. Když to porovnáme s Irskem, mají podobný počet případů, ale mnohem méně vážných případů a lidí na JIP. Lockdown nemá smysl, má smysl, aby se lidé očkovali,“ tvrdí náměstkyně.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články