„Cítím silnou podporu v ČSSD,“ říká Poche. Všichni vyhlíží jeho schůzku se Zemanem
Vyjednávání o vládě
Do řešení kauzy Poche se nikomu nechce. Andrej Babiš i ČSSD čekají, až se kandidát na ministra zahraničí sejde s prezidentem. Doufají, že se spolu Miloš Zeman a Miroslav Poche dohodnou, že problém tak nějak sám zmizí. Případ Poche trochu zastínil fakt, že Babiš stále nezveřejnil jména kandidátů za ANO. Už ho k tomu vyzval i šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.
Předseda ČSSD Jan Hamáček bude chtít na večerní schůzce s premiérem Andrejem Babišem slyšet jména ministrů, které ANO nominuje do společné vlády. „Očekávám, že se dozvím od pana premiéra, kdo jsou kandidáti za hnutí ANO, tak abychom měli kompletní obrázek vládního týmu. V této fázi jsme se dostali do pozice, kdy jednotliví kandidáti budou hovořit s prezidentem republiky, takže vlastně do té doby, než ty schůzky proběhnou, se asi nějaké zásadní posuny očekávat nedají,“ řekl Hamáček k plánované schůzce s Babišem. Babiš zatím jména kandidátů úpěnlivě tají. Nejdříve to zdůvodňoval tím, že jako první se je dozví prezident Zeman. Když už tento argument padl, Babiš uvedl, že s některými ještě nemluvil.
Prezident Zeman poté, co se vrátí z návštěvy Ústeckého kraje, se začne potkávat s jednotlivými adepty na ministry. Největším bodem sporu je nyní kandidát ČSSD na post ministra zahraničí Miroslav Poche, s nímž avizují zásadní problém prezident i KSČM. Bez její podpory vláda nevznikne. Část sociálních demokratů očekává, že schůzka Zemana a Pocheho, která by se měla konat v pátek, nynější „pat“ vyřeší. „Počkejme na jednání pana Pocheho s panem prezidentem. Poté uvidíme, co dál,“ uvedl pro Echo24 předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.
Europoslance Miroslava Pocheho hodlá Zeman vyzvat, aby zvážil kandidaturu na ministra. Podobně se vyjádřil i Babiš. Poche ale pro deník Echo24 odmítl, že by tyto vzkazy zvažoval. „Cítím silnou podporu ve vedení sociální demokracie i od spolustraníků,“ řekl Miroslav Poche.
Šéf Senátu Štěch je pro odstoupení dohody o vzniku vlády
Jan Hamáček vyzývá Babiše k dodržování dohod a připomněl, že ANO o nominaci Pocheho vědělo předem. „Sociální demokracie udělala všechno to, co se od ní očekávalo, a udělala to transparentně. My jsme zveřejnili kandidáty na ministry, proběhlo referendum, naši členové věděli, kdo jsou naši kandidáti, věděl to i pan premiér. Teď je spíš na těch ostatních, aby dodržovali dohody,“ řekl Hamáček ke sporu o Pocheho.
Šéf pražské ČSSD Petr Pavlík, do jehož organizace Poche patří, Babiše také kritizoval. „Není to ale otázka konkrétního člověka, ale principu, protože když se nějaká dohoda uzavře a pak se hned zpochybní poté, co proběhne referendum, tak to není důvěryhodné,“ uvedl. Babiš s odmítnutím Pocheho přišel několik hodin poté, co ČSSD vyhlásila kladné výsledky referenda o vstupu do vlády. Pavlík obvinil Babiše, Zemana i KSČM, která má vládu ANO s ČSSD podporovat, že odmítáním Pocheho zkoušejí, co si mohu k ČSSD dovolit.
Ještě kritičtější je předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Je pro odstoupení od dohody o vniku menšinové vlády ANO se sociálními demokraty. Premiér Andrej Babiš ji podle něj porušil, ještě než začala platit, když odmítl nominaci Miroslava Pocheho na ministra zahraničí. Podobný názor jako Štěch mají i další senátoři ČSSD či bývalý sociálnědemokratický ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Babiš se podle Štěcha chová nevyzpytatelně, myslí jen na své zájmy a neuznává partnerství. „Situace je velmi špatná, nesvědčí to o tom, že má Andrej Babiš schopnost dlouhodobě sebevědomě vést naši zemi, a je to jenom předzvěst dalších problémů, které přijdou,“ řekl předseda Senátu.
Babiš se v pondělí k situaci nechtěl blíže vyjadřovat. „Nemám co dodat. Teď se čeká na termíny prezidenta s jednotlivými kandidáty. Pan Poche dostal termín od prezidenta, tak doufám, že se vysvětlí pozice a projekt dokončíme,“ řekl Babiš.
Tomu, že schůzka Pocheho se Zemanem pomůže spor vyřešit, věří i Hamáček. Skutečnost, že Zeman odmítá europoslance jmenovat ministrem, považuje za nedorozumění a očekává, že si záležitost vyříkají na společné schůzce. „Myslím si, že ty otazníky či rozpaky by se daly rozptýlit, a opravdu si nemyslím, že zásadním problémem té budoucí vlády je Miroslav Poche, který napsal někdy nějaký článek,“ řekl Hamáček.
Zeman jako jednu ze svých výhrad vůči Pochemu uvedl, že europoslanec v roce 2015 napsal článek, který je podle prezidenta vstřícný k migrantům a ke kvótám na jejich přerozdělování. Poche ve svém tehdejším textu označil přijetí 525 osob v rámci kvót za symbolické humanitární gesto, kterému by se ČR neměla vyhýbat. Poche navíc v lednové prezidentské volbě podpořil Zemanova nejsilnějšího protivníka Jiřího Drahoše.
Komunisté při odmítání Pocheho svůj postoj zdůvodňují tím, že v Evropském parlamentu hlasoval proti zájmům Česka a pro rezoluci, jež podporovala rozdělování migrantů mezi země EU. Poche však v uvedeném hlasování byl proti. „Komunisté by měli hlavně řešit programové otázky a priority a nenapadat jednotlivé adepty na ministry. My se potom budeme zajímat, jaké odborníky nominují do oněch dozorčích orgánů státních podniků a jakou minulost mají tito lidé a co zastávali. Potom se ale asi moc daleko nedostaneme,“ uvedl pro Echo24 místopředseda sociálních demokratů Martin Netolický.