Němci se nás bojí, kvůli nezvládnuté pandemii jich do Česka za turistikou jezdí výrazně méně
TURISTIKA V ČESKU
Němci se obávají cesty do Česka kvůli nezvládnuté pandemii, proto jich za turistikou dorazilo dokonce výrazně méně než vloni, tedy v prvním pandemickém roce. Běžně přitom němečtí turisté do Česka jezdí jednak z důvodu geografické blízkosti, ale také relativně nízkých cen. Celkově se však v českých hotelech, penzionech a kempech v Česku v letošním třetím čtvrtletí ubytovalo 6,7 milionu hostů, meziročně o 12,5 procenta víc.
Proti roku 2019, ve kterém ještě cestovní ruch neovlivňovala epidemie koronaviru, dorazilo do Česka o desetinu méně lidí, oproti loňsku se však situace zlepšila. Noclehů bylo letos od července do konce září proti loňsku o 11 procent více, turisté strávili v ubytovacích zařízeních v hlavní turistické sezoně 19,4 milionu nocí.
Zájem o návštěvu ČR ale oproti loňskému létu povážlivě ztratili Němci, kterých se ubytovalo o takřka deset procent méně než loni. Loni pro ně bylo blízké, sousední Česko často „volbou z rozumu“, a to právě pro svoji blízkost a relativně nízké ceny.
„Letos už se Němci nebáli cestovat do vzdálenějších míst, takže paleta jejich možného výběru, kam zamířit, byla pestřejší,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Navíc Česko pandemii loni na podzim a letos na jaře v mezinárodním kontextu příliš nezvládalo, což pošramotilo jeho pověst právě i v povědomí německých turistů,“ dodal Kovanda s tím, že Němci mnohdy raději zvolili destinaci s méně zhoršenou reputací, protože samozřejmě i letos – navzdory postupujícímu očkování – zvažovali riziko nákazy.
Návštěvnost se zvýšila druhým čtvrtletím po sobě. Domácích hostů meziročně přibylo o 10,4 procenta, zahraničních návštěvníků o 22,3 procenta. „V porovnání s letní sezonou v předpandemickém roce 2019 byl letos počet ubytovaných Čechů o 29 procent vyšší, cizinců se ubytovalo o 62 procent méně než před dvěma roky," uvedl ČSÚ. Ubytovaných bylo proti loňsku víc ve všech krajích České republiky, nejvýrazněji o 41,7 procenta jich přibylo v Praze.
Zatímco loni v létě utíkali lidé do přírody, takže například kempy „praskaly ve švech“, letos se již tolik neobávali návštěvy velkých měst včetně právě české metropole, a to platí jak pro české, tak zahraniční turisty. Zatímco tedy kempy zaznamenaly letos od července do září takřka čtyřprocentní meziroční pokles turistických příjezdů, Praha vykazuje nárůst turistického zájmu o více než 40 procent. „S postupujícím očkováním a zlepšováním pandemické situace zkrátka už lidé necítí takovou potřebu uchýlit se do přírody, „utéci z města“, a minimalizovat tak riziko nákazy,“ uvedl ekonom Kovanda.
Noclehů bylo v letošním třetím čtvrtletí proti roku 2019 zhruba o sedm procent méně. Proti loňsku se počet přenocování domácích hostů zvýšil o 9,1 procenta, turisté ze zahraničí strávili v ubytovacích zařízeních o 21,8 procenta nocí více. Na hotely připadá 46 procent noclehů, na penziony a kempy po 16 procentech. Hostů od července do září meziročně přibylo o 26,5 procenta v hotelech a o 9,6 procenta v penzionech. "Naopak kempy zaznamenaly pokles příjezdů o 3,7 procenta," oznámil ČSÚ.