Hamáček se postavil za Benešovou i Babiše. Voliči podle něj o všem věděli, když šli k volbám
DEMONSTRACE
Vicepremiér a předseda sociálních demokratů Jan Hamáček nevidí důvod k odchodu Marie Benešové (za ANO) z křesla ministryně spravedlnosti. O majetkových poměrech premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše voliči věděli, řekl Hamáček k požadavkům demonstrace na Letné. Organizátoři akce uvedli, že pokud Benešová do konce roku neodstoupí a Babiš se nezbaví vazeb na holding Agrofert, měl by premiér složit funkci. Jinak bude Milion chvilek v protestech pokračovat.
„Požadavky nejsou nijak nové, ty stejné zaznívaly na předchozích demonstracích. Já nevidím důvod, aby odcházela Marie Benešová, protože jsem přesvědčen, že svou práci dělá dobře a pokud máme na některé věci jiný názor, tak jsme připraveni o nich jednat a jednáme,“ uvedl. „Co se týká pana premiéra, tam se nic nového nestalo a o jeho majetkových poměrech věděli voliči, když šli k volebním urnám,“ doplnil.
Čtěte také: Na Letné demonstrují, Babiš kontruje setkáním s Harrym Potterem a boxerskými údery
Policie podle něj odhadla počet účastníků na 250 000, což odpovídá minulým demonstracím. „Znamená to, že je tady část veřejnosti, která je nespokojená s aktuálním politickým vývojem a dává to najevo svojí účastí na demonstracích. Já jsem rád, že máme takováto práva. Demonstrovat je to, za co bojovali lidé v roce 1989,“ řekl.
21:30 Post Bellum udělila Ceny paměti národa
Oceněnými jsou Miroslav Hampl, který v dolech pomáhal politickým vězňům, Slovenka Dalma Špitzerová, která bojovala v SNP, Dietrich Koch, který protestoval proti demolici gotického chrámu sv. Pavla v Lipsku, László Regéczy-Nagy, účastník revoluce v Maďarsku v roce 1957 a Wladyslaw Frasyniuk, který stál u zrodu Solidarity.
19:02 V Plzni zúčtovali s čtyřmetrovou rudou hvězdou
Stovky lidí v Plzni přišly symbolicky zúčtovat s komunistickým režimem. Sledovaly, jak z bývalého sídla krajského výboru KSČ v Plzni na Americké třídě, které je už 12 let opuštěné, snímali hasiči za zvuku budovatelských písní asi čtyřmetrovou rudou hvězdu. Téměř 30 let ležela na střeše. Šlo o hlavní část oslav 30. výročí listopadu 1989 v Plzni. Budova už je týdny polepená a pomalovaná hesly, které nesla koncem roku 1989. Hvězda nepůjde do šrotu, ale zřejmě skončí v kreativní zóně DEPO2015.
18:39 Policie: Na Národní bylo až 40 tisíc lidí
Až 40 000 lidí přišlo odpoledne podle odhadů policie na Národní třídu v Praze při oslavách 30. výročí sametové revoluce. Podobný počet lidí dorazil v podvečer i na Václavské náměstí, kde začal Koncert pro budoucnost a ve 22:00 se tam uskuteční videoprojekce. Policie to uvedla na twitteru. Národní třída se během odpoledne zcela zaplnila a dav lidí se přeléval i do okolních ulic.
Odhadované počty účastníků na dnešním pochodu z Albertova je 8 000 až 10 000, počet účastníků v ulici Národní až 40 000. Aktuální počet účastníků na Václavském náměstí je v tuto chvíli 35 000 až 40 000, počet se však s ohledem na změnu programu může změnit.
— Policie ČR (@PolicieCZ) November 17, 2019
18:36 Slovenská opozice kritizovala stav země, expremiér Fico revoluci
Třicáté výročí pádu totality v Československu si v Bratislavě připomněli špičky slovenské opozice a zástupci občanských iniciativ. Oslavy třiceti let svobody spojili s kritikou stavu země a upozorňovali, že za principy demokracie je třeba bojovat i dnes.
Expremiér Robert Fico se k sametové revoluci vyjádřil kriticky. Napsal, že sametová revoluce znamenala pro miliony občanů pokles životní úrovně. „A pro statisíce z nich propad do pásma chudoby, z něhož se lidé postupně začali dostávat až po roce 2007.“
18:15 Babiš si s kolegy z V4 připomenul v Bratislavě pád komunismu
U památníku obětí přísně střežených hranic v komunistickém Československu si zástupci zemí takzvané visegrádské skupiny – Česka, Slovenska, Maďarska a Polska – vpodvečer připomenuli v Bratislavě 30. výročí sametové revoluce. Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš.
18:00 Problém je ve voličích, řekl Halík
Na Václavském náměstí začal Koncert pro budoucnost, kam dorazily tisíce lidí. Vystoupil zde i katolický kněz Tomáš Halík, který varoval před populismem. „V tomto roce jsme několikrát na tomto náměstí protestovali proti konkrétním politikům. Ale problém není především v politicích, problém je ve voličích, kteří jsou ochotní nechat se zmanipulovat populisty,“ řekl Halík. Program s vystoupeními desítek hudebníků a známých osobností by měl skončit ve 22:00 videoprojekcí na historickou budovu Národního muzea.
17:00 Oslavy jsou důstojné, lidé mají dobrou náladu, řekl Babiš
Oslavy výročí pádu komunismu v Praze jsou podle premiéra Andreje Babiše (ANO) velice důstojné. Lidé jsou v ulicích a mají dobrou náladu, těší se a mají určitě důvod k radosti. Před odletem do Bratislavy to Babiš řekl novinářům. Na Slovensku podle něj bude situace podobná. S východními sousedy Česko pojí nadstandardní vztahy, země jsou podle předsedy vlády nejbližšími partnery.
Premiéra ráno vypískalo několik lidí, když přišel položit květiny a zapálit svíčku na Národní třídu. Protestující na Babiše čekali s transparentem „Braňme se“ a nápisem „Bureši, ani to nezkoušej!“. Někteří křičeli „Táhni odsud, estébáku!“.
16:55 Národní třída se úplně zaplnila
Zástupy lidí odpoledne úplně zaplnily Národní třídu v Praze. Ulicí se dalo procházet s obtížemi, dav se rozlil do okolních uliček a průchodů. Nejvíc lidí se shromažďovalo u místa někdejšího policejního zásahu u pamětní desky. Kolem hořely svíčky. Na místě zůstávala také skupina lidí s transparenty, která protestovala proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Prostor byl neprůchozí. Podobně tomu bylo i u pódií v době koncertů.
16:13 Průvodem z Albertova jde až 10 tisíc lidí
Studentský průvod, který vyrazil odpoledne z Albertova směrem na Vyšehrad po stejné trase jako před 30 lety, už se blíží k Národní třídě. Pořadatelé chtějí tehdejší události, které vedly k pádu komunistického režimu v někdejším Československu, připomenout a rekonstruovat. S transparenty a českými vlajkami se podle odhadů organizátorů vydalo na pochod až 10 000 lidí. Na akci dohlížejí desítky policistů.
16:08 Prahou prošel karnevalový průvod
Ohýbání ústavy jako porcování českého lva nebo klimatické hrozby v podobě kostlivců, lebkounů, předvedl v Praze satirický karnevalový průvod Sametové posvícení. Průvod se skládal ze 13 skupin, z nichž každá zobrazovala podle pořadatelů z iniciativy FÓR_UM některý z palčivých problémů současné společnosti – od klimatických změn až třeba po strach z rodičovství.
15:11 Tisíce lidí se účastní „sametového“ pochodu na Vyšehrad
Ve stopách studentů z listopadu 1989 se vydal průvod z Albertova na Vyšehrad. Účastní se ho tisíce lidí.
— Policie ČR (@PolicieCZ) November 17, 2019
14:32 Archiv bezpečnostních složek ukazuje archivní záznamy StB o Havlovi
Dokumenty vztahující se k osobnosti Václava Havla a jeho persekuci ze strany komunistické Státní bezpečnosti (StB), ale i další archiválie mimo jiné o Chartě 77 si veřejnost může prohlédnout v Archivu bezpečnostních složek (ABS). V ulici Na Struze pořádá akci nazvanou Na čaj do archivu. Budova nedaleko Národní třídy, kde se dnes odehrává řada vzpomínkových akcí k 30. výročí pádu komunistického režimu, otevřela krátce před polednem. Přišly sem už desítky lidí starší a mladší generace i rodiče s dětmi.
13:50 Na vzpomínkové akce dohlíží policie i ze vzduchu
— Policie ČR (@PolicieCZ) November 17, 2019
13:20 Modlitba za svobodu zahájila v Plzni oslavy 30 let od „sametu“
Krátká modlitba za svobodu, kterou vedl plzeňský biskup Tomáš Holub, zahájila v Plzni dnešní celodenní happening k výročí 30 let od listopadových událostí 1989. Zhruba dvě stovky lidí se sešly na jednom z hlavních míst oslav na Anglickém nábřeží, kde vznikla improvizovaná „Plzeňská kavárna“.
Sváteční den jsme v Plzni začali spolu s panem primátorem modlitbou na nábřeží a odhalením pamětní desky kardinálu Beranovi na naší katedrále. Kardinálova slova o pokrytectví, které roste všude, kde není hájena svoboda svědomí, nebyla zásadní jen pro koncil, ale platí i dnes! pic.twitter.com/vSpUQ5upbY
— Tomáš Holub (@TomasHolubPB) November 17, 2019
13:10 Park v centru Brna dostal jméno po zastřelené Danuši Muzikářové
Park v centru Brna u Místodržitelského paláce dostal jméno po Danuši Muzikářové, osmnáctileté studentce zastřelené v srpnu 1969 při ročním výročí okupace z roku 1968. Pojmenování navrhla signatářka Charty 77 Simona Hradílková, která se narodila v roce zastřelení Muzikářové. Podle ní je obrovským symbolem, že park dostal jméno v den 30. výročí pádu komunistického režimu, který má smrt Muzikářové na svědomí.
13:00 Na Albertově se sešly stovky lidí
Stovky lidí přišly v poledne na vzpomínkovou akci na pražský Albertov, aby si připomněly studentské události roku 1939 a 1989. Na shromáždění vystoupili zástupci vysokých škol i bývalí studentští vůdci. Společným jmenovatelem jejich proslovů byla výzva k aktivitě a převzetí odpovědnosti za vývoj v zemi. „Musíme my sami, ne že někdo to udělá, abychom pořád nekňučeli, jak nám vyčítají i ze zahraničí, že Češi pořád kňourají,“ řekl v projevu předseda Rady vysokých škol Milan Pospíšil.
12:47 Na průběh oslav dohlížejí stovky policistů
Pražská policie od časných ranních hodin zahájila v souvislosti s oslavami 17. listopadu bezpečnostní opatření. V ulicích jsou stovky policistů, kteří dohlížejí na bezprobémový průběh oslav a plynulost silničního provozu. pic.twitter.com/V3Q2q4SgNx
— Policie ČR (@PolicieCZ) November 17, 2019
12:42 V Kroměříži vzpomínali na Karla Kryla
Na Karla Kryla a sametovou revoluci vzpomínali návštěvníci Expozice Karla Kryla v Kroměříži. Kryl se ve městě narodil. Expozice byla dnes pro návštěvníky otevřena zdarma, konala se tam pietní vzpomínková akce Světlo pro Kryla. Tradiční prohlídku ozvláštnila výstava zachycující fungování expozice, která byla otevřena před pěti lety. Vystaveny byly i nosiče Karla Kryla a Marty Kubišové, řekl autor výstavy Robert Rohál.
12:23 Rektora UK Zimu na Albertově vypískali
Rektora Karlovy Univerzity Tomáše Zimu, bývalého svazáckého funkcionáře, který v poslední době čelí studentským protestům a kritice ve spojitosti kolem spolupráce univerzity s úvěrovou společností Home Credit, sporného financování česko-čínských konferencí i kvůli údajně nedostatečnému přístupu k ochraně klimatu, vypískali po jeho projevu během tradičního pietního aktu na Albertově. Zaznělo skandování „odstup“, mezi lidmi bylo několik transparentů s kritikou rektora.
12:02 Studenti i profesoři si připomněli odkaz Opletala a Sedláčka
Památku studentů hájících akademické svobody a lidská práva si dnes v Praze připomnělo několik desítek účastníků pietní vzpomínky u památníku Jana Opletala a Václava Sedláčka. Akce se zúčastnili také studenti brněnské Univerzity obrany. Na setkání pořádaném Studentskou komorou Rady vysokých škol jako součást programu Týden studentstva vystoupili i profesoři vysokých škol a ministr školství Robert Plaga (ANO).
11:37 Sametovou revoluci připomíná na svém Twitteru i Evropská komise
On this day, 30 years ago, the #VelvetRevolution began.
— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) November 17, 2019
Students gathered in Prague and declared an indefinite strike asking for more democracy. Their unity inspired Europe and the world. This peaceful revolution changed the course of history forever. pic.twitter.com/t8DMYbmbsU
Today is the anniversary of the #VelvetRevolution.
— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) November 17, 2019
Our fundamental rights and values can never be taken for granted.
Learn more about the events in Prague that contributed to the Fall of the Iron Curtain ↓ https://t.co/4jT8SeK0Rq
11:32 Pellegrini vyzdvihl Havla, Dubčeka a něžné převzetí moci
Slovenský premiér Peter Pellegrini ve svém dnešním projevu v Národním muzeu při příležitosti 30. výročí pádu komunismu připomněl Václava Havla a Alexandra Dubčeka jako klíčové osobnosti přerodu z komunistického do demokratického režimu. Československo podle něj je inspirativním příkladem něžného převzetí moci.
11:19 U Hlávkovy koleje dnes zazněly především výzvy k dialogu
Především výzvy k dialogu a hledání toho, co spojuje současnou společnost, zazněly na dnešním pietním shromáždění u Hlávkovy koleje. Přes dvě stovky účastníků si zde připomněly tragické události z listopadu 1939, kdy okupanti při protinacistické demonstraci smrtelně zranili studenta Jana Opletala. Uzavření vysokých škol nacistickými okupanty 17. listopadu 1939 a umučeného a popravené studenty si dnes připomněli zástupci akademické obce, dnešních studentů, armády i politici.
11:10 Fiala: Premiér by měl přemýšlet, proč vyvolává odpor
Situace, kdy premiér nemůže položit bez kontroverzí květiny ve státní svátek na Národní třídě, není normální, řekl dnes právě na této ulici předseda ODS Petr Fiala. Premiér Andrej Babiš (ANO) by tak měl podle něj přemýšlet, proč vyvolává u lidí odpor. Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek dodal, že demokracie je v poslední době v ČR v ohrožení.
Společným položením květin k hrobu Václava Havla potvrzujeme shodu na základních hodnotách svobody, práva a demokracie. V klíčových věcech dokážeme postupovat společně. #30letsvobody pic.twitter.com/pd5vX3Lbza
— Petr Fiala (@P_Fiala) November 17, 2019
10:47 K sobotní demonstraci se Babiš nevyjádřil. Zdůraznil ale, že je premiér zvolený ve svobodných demokratických volbách
Babiš v projevu vychvaloval Českou republiku, kterou označil za nejkrásnější zemi na světě. Mluvil o významu výročí 17. listopadu a Sametovou revoluci označil za nejvýznamnější událost v novodobé historii. „Zažíváme nejlepší a nejsvobodnější období v historii České republiky,“ uvedl.
Oslavy 30 let od listopadu 1989. @AndrejBabis zapálil svíčku na Národní třídě, v @NarodniMuzeum se účastní slavnostního programu k 30. výročí sametové revoluce, v poledne pořádá v Kramářově vile slavnostní oběd a večer se zúčastní oslav v Bratislavě → https://t.co/cOkAvqvSof pic.twitter.com/ezuD1NIu4q
— Úřad vlády ČR (@strakovka) November 17, 2019
10:46 Babiš: Nebyl jsem tak statečný jako Havel
Babiš v projevu ocenil odvahu Václava Havla. „Jak jistě víte, já jsem byl členem komunistické strany. Nejsem na to pyšný. Jak jsem mnohokrát řekl, nebyl jsem v té době tak statečný a angažovaný jako Havel, navíc jsem nebyl v listopadu 1989 v Československu,“ dodal předseda vlády.
10:40 Babiš promluvil v Národním muzeu. „Byl jsem členem komunistické strany a nejsem na to pyšný“
„Nebyl jsem v té době tak statečný a angažovaný jako Havel,“ řekl při projevu v Národním muzeu premiér s tím, že chce zpětně vyjádřit vděk a pokoru. Poděkoval všem, kteří se zasloužili o pád režimu před 30 lety, disidentům, studentům, emigrantům i obyčejným lidem.
10:32 Premiéři zemí V4 a Schaüble si v Praze připomínají výročí
Do pražského Národního muzea přijeli premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, a předseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble, aby uctili výročí pádu komunismu. Státníci vystoupí s projevy a posléze si v muzeu prohlédnou výstavu Sametová revoluce.
10:27 V centru Prahy jsou i zástupci opozice
Uctít památku výročí 17. listopadu 1989 do centra Prahy přišli zástupci TOP 09 i ODS.
10:00 Předseda ČSSD Hamáček: Svoboda znamená i respekt k názorům ostatních
30 let od Sametové revoluce, bez které by @CSSD byla stále zakázaná. Na Národní třídě jsme si připomněli den, který změnil životy nás všech. Už 30 let máme svobodu a demokracii. To znamená nejen říkat, co chci, ale i respektovat názory ostatních. pic.twitter.com/a9W8VgaZPA
— Jan Hamáček (@jhamacek) November 17, 2019
9:12 Češi si připomenou výročí listopadu 1989 a 1939 stovkami akcí
Stovkami akcí po celé zemi si dnes Češi připomenou 30. výročí sametové revoluce a 80. výročí událostí, které vedly k uzavření vysokých škol nacisty. Hlavním dějištěm oslav bude tradičně Praha, průvody, happeningy, koncerty, proslovy a další akce ke Dni boje za svobodu a demokracii jsou ale naplánovány i v dalších městech. Akce v Praze pokryjí téměř celé centrum, budou je doprovázet dopravní omezení.
07:02 Premiér Babiš dorazil na Národní Třídu
Premiér Andrej Babiš přišel na Národní třídu a zapálil tam svíčku. Pískalo na něj zhruba patnáct lidí Více píšeme ZDE.
Premiér @AndrejBabis spolu s členy vlády položil květiny a zapálil svíčku na Národní třídě. pic.twitter.com/5ELKVzZ5c7
— Úřad vlády ČR (@strakovka) November 17, 2019
Neděle 17. listopadu
17:29 Demonstrace si všímal i zahraniční tisk
Nedělní výročí sametové revoluce bude mít pro mnoho Čechů hořkosladkou příchuť. Tři desítky let po pádu komunistického režimu si lidé připomínají dramatický historický okamžik na pozadí obvinění potvrzených soudem, že jejich premiér spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností, uvedla v komentáři ke shromáždění na pražské Letenské pláni americká televize CNN.
O demonstraci na Letenské pláni v Praze píší i světové tiskové agentury. Americká AP uvedla, že je to druhý velký protest proti Babišovi, kterého demonstranti považují za hrozbu pro demokracii a český právní systém.
Německá DPA píše o statisícové účasti a „trvalém konfliktu zájmů multimiliardáře Babiše“. „Mnoho Čechů si dnes klade otázku: co se pokazilo od sametové revoluce? Věřili, že se zbohatnutím se lidé automaticky stanou lepšími, ale to je mimo realitu,“ řekl německé agentuře biskup Václav Malý.
Podle agentury Reuters se dnes na Letenské pláni shromáždilo čtvrt milionu Čechů „proti předsedovi vlády a prezidentovi z obavy, že chtějí omezit demokracii“. Agentura poznamenává, že Babiš a jeho populistická strana ANO jsou v Česku zdaleka nejpopulárnější, ale také nejvíce rozdělující silou.
17:21 Dopadlo to nad očekávání dobře, řekl po akci Minář
Demonstrace dopadla podle mluvčího a šéfa iniciativy Milion chvilek pro demokracii Mikuláše Mináře nad očekávání dobře. Řekl to novinářům po akci. Zopakoval, že na demonstraci bylo zhruba stejně lidí jako minule. Podobně masové akce jsou podle něj mimo Letnou kvůli prostoru problematické. „Myslím, že demonstrace dopadla nad očekávání dobře. Byl jsem strašně mile překvapený tou obrovskou účastí, která byla asi na podobných číslech jako minule. Neočekávali jsme to,“ řekl novinářům. Dodal, že organizátory to obrovsky potěšilo a jsou také rádi, že se nikomu nic nestalo.
17:10 Hamáček se postavil za Benešovou i Babiše
Vicepremiér a předseda sociálních demokratů Jan Hamáček nevidí důvod k odchodu Marie Benešové (za ANO) z křesla ministryně spravedlnosti. O majetkových poměrech premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše voliči věděli, řekl Hamáček k požadavkům dnešní demonstrace na Letné.
16:54 Odhad policie po ukončení akce je až 250 000
Policie mluvila po začátku akce o 200 tisících demonstrantech s tím, že další přicházejí. Po ukončení akce vydala nový odhad, podle nějž bylo na Letné až 250 tisíc lidí.
Organizátor krátce po 16. hodině ukončil demonstraci. Odhadovaný počet účastníků je přibližně 250 000. Policisté v současné době stále monitorují rozchodové trasy z Letenské pláně. pic.twitter.com/tVTL8c5oCm
— Policie ČR (@PolicieCZ) November 16, 2019
16:53 Je skvělé, že lidi můžou vyjádřit názor, reagoval Babiš
Premiér v reakci na demonstrace odpoledne zopakoval, že na současnou situaci bude reagovat v nedělním projevu k 30. výročí sametové revoluce v Národním muzeu. „Je skvělé, že lidi můžou vyjádřit svůj názor a nikdo je přitom neperzekuuje a nenapadá. A je fakt skvělé, že máme svobodné a demokratické volby, kde si můžeme svobodně zvolit své zástupce,“ připomenul, že jeho hnutí ANO má podle průzkumů podporu třetiny voličů.
16:26 Odhady mluví až o 300 tisíci demonstrantech
Až 300 000 lidí dorazilo podle pořadatelů na demonstraci spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) na pražské Letné. Mluvčí Milionu chvilek Mikuláš Minář to řekl kolem 16:00 v závěru akce. Předešlý odhad policie uváděl přes 200 000 účastníků. Odhady policie uvedla na twitteru před 15:00, kdy lidé ještě na demonstraci přicházeli. Při minulém protestu spolku v červnu bylo účastníků zhruba 250 000.
16:09 Demonstrace skončila českou hymnou
Spolek Milion chvilek vyzval na zaplněné Letenské pláni v Praze veřejnost k podepisování prohlášení o demokracii na svých webových stránkách a i k většímu zapojení do politického života. Hymnou v podání zpěváka Dana Bárty skončila na pražské Letné dvouhodinová demonstrace, které se podle pořadatelů zúčastnilo 300 000 lidí.
16:03 Pravda, láska a odvaha zvítězí, zakončil demonstraci Minář
Mikuláš Minář na závěr poděkoval dobrovolníkům a organizátorům akce a shrnul požadavky a průběh demonstrace. Zopakoval, že má Andrej Babiš vyřešit střet zájmů do konce roku a nebo odstoupit. „Demisi!“ skandovali v reakci na to demonstranti. „Pravda, láska, a odvaha zvítězí nad lží, strachem a lhostejností,“ ukončil projev Minář.
16:01 Je nás tu 300 tisíc, řekl na závěr Minář
Podle organizátorů je na místě až 300 tisíc lidí. Řekl to předseda spolku Mikuláš Minář v závěrečné řeči. Ten na závěr poděkoval dobrovolníkům a organizátorům akce a shrnul požadavky a průběh demonstrace. Zopakoval, že má Andrej Babiš vyřešit střet zájmů do konce roku, nebo odstoupit. „Demisi!“ skandovali v reakci na to demonstranti.
15:52 Na závěr zní píseň Modlitba pro Martu
Píseň Modlitba pro Martu, kterou proslavila Marta Kubišová a je jedním ze symbolů sametové revoluce, zazněla na demonstraci v podání nevidomé dívky Nikol.
15:40 Osobnosti čtou z knihy Tyranie Timothyho Snydera
Desítka osobností napříč společností, mezi nimiž jsou například filozof a chartista Daniel Kroupa, vodní slalomář Vavřinec Hradílek či herci Ivan Trojan a Bolek Polívka, předčítá z knihy amerického historika Timothyho Snydera Tyranie. „Přední světový intelektuál Timothy Snyder nabízí ve své knize Tyranie dvacet jednoduchých poučení, jak se těmto rozkladům demokracie bránit,“ řekl Mikuláš Minář.
15:35 S písní Náměšť vystoupil Jaroslav Hutka. Demonstranty podpořil i Mišík
Demonstranty na Letné podpořil písní hudebník Jaroslav Hutka. Svoji podporu spolku Milionu chvilek pro demokracii vyjádřil i zpěvák Vladimír Mišík, v dnešním programu na pražské Letné však ze zdravotních důvodů chybí. Mišík, který měl dvouletý zákaz činnosti v době komunistického režimu, byl jednou z tváří na Letné už v roce 1989. „Ať už je život složitý a někdy se dějí věci nepatřičné, jsme svobodní,“ uvedl v tiskové zprávě před připomínkou 30. výročí sametové revoluce Mišík. „Je jasné, na které straně stojím. Podporuji Milion chvilek pro demokracii.“
15:34 Protestující obsadili i přilehlé střechy
15:24 Minář vyzval opozici ke spolupráci
Mikuláš Minář představil body, o nichž jednal Milion chvilek se zástupci opozičních stran ODS, Pirátů, TOP 09, lidovců a STAN. „Vyřešte problém oslabených voličských hlasů v důsledku roztříštěnosti opozice,“ vyzval předsedy stran Minář. Možnosti jsou podle něj změna volebního zákona či vzájemná spolupráce stran tak, aby mohli udělat dobrý společný výsledek. Nevyzývají však ke vzniku demokratického bloku, který podle nich nebude fungovat, pouze k vytvoření smysluplných koalic.
Strany zároveň vyzval k tomu, ať se otevřou novým členům a jdou jim aktivně naproti. Strany by podle spolku měly také přijít s vizí jak řešit největší problémy Česka.
15:21 Zvažte, zda nevstoupit do politiky, vyzval lidi Minář
Předseda Milionu chvilek Mikuláš Minář vyzval ke změně pohledu na politiku. „Je na čase změnit naše vnímání politiky. Politika je důležitá, politika není svinstvo. Politika je odrazem společnosti,“ řekl Minář. „Zvažte, zda vy sami nevstoupíte do politiky,“ vzkázal Minář všem a vyzval alespoň ke zvážení nějaké podpory názorově blízkým politickým stranám.
15:10 Jen jsem nazvala lež lží, řekla žena, která zažalovala Babiše
Jana Filipová, která premiéra Babiše žalovala kvůli výroku o placených demonstrantech, vyzvala ostatní, aby postupovali v případě křivdy stejným způsobem. „Nazvala jsem lež lží a důsledně jsem si zatím stála,“ řekla Filipová s tím, že to může udělat každý.
15:03 Naše země již nemá prezidenta, řekl Hlavenka
Podnikatel a zastupitel Jihomoravského kraje Jiří Hlavenka (za Piráty a Zelené) na pódiu kritizoval fungování prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše. „Naše země již nemá prezidenta,“ řekl s tím, že je Miloš Zeman z pozadí ovládanou figurou. „Oslabený předseda vlády je pak rukojmím Hradu a svých vlastních problémů“ řekl Hlavenka s tím, že pak nemůže rozhodovat. Kritizoval i situaci kolem exekucí. „Země vzkvétá, ale jenom někde, v něčem a pro někoho,“ řekl Hlavenka s odkazem na známý výrok Václava Havla.
14:55 Milion chvilek vyslal vzkaz do Evropy
Zástupci Milionu chvilek přečetli Anglicky, Německy a Francouzsky vzkaz mířený do zbytku Evropy. „Drahá Evropo, proč jsme tady? Jsme tu proto, že se třicet let po sametové revoluci populisté a oligarchové snaží ukořistit naši zemi,“ vzkázal spolek do Evropy.
14:47 Podle policie je na místě přes 200 tisíc lidí a další přichází
Podle odhadů policie je na Letenské pláni v současné chvíli více než 200 000 účastníků a další stále přicházejí.
— Policie ČR (@PolicieCZ) November 16, 2019
14:45 Pokud Babiš nesplní podmínky, budou další protesty
„Vyzýváme vás, abyste z obrovského střetu zájmů vyvodil důsledky a buď jste do konce roku odvolal (ministryni spravedlnosti) Marii Benešovou a zbavil se Agrofertu i médií a nebo, abyste odstoupil z funkce,“ řekl Minář. „Pokud tak neučiníte, hlásíme v úterý 7. ledna termín dalších protestů, které budou mít zase o něco kreativnější podobu. O vašem zneužívání moci se opět dozví a uslyší celý svět,“ vzkázal Minář premiérovi Babišovi.
14:50 Minář představil novou podpisovou výzvu
Předseda spolku Mikuláš Minář v projevu představil novou dlouhodobou podpisovou výzvu. „Co chceme? My, níže podepsaní, chceme zaprvé politiky, kteří respektují demokratická pravidla a instituce, nelžou, nekradou, nestraší a nejsou ve střetu zájmů. Zadruhé, chceme být občany, kterým záleží na druhých lidech v téhle zemi, zajímají se o stav společnosti a přejali za ní svůj díl odpovědnosti. Zatřetí chceme žít v zemi, v níž se daří svobodě a spravedlnosti, která má zdravou krajinu a v níž každý může žít beze strachu, důstojně a rád,“ řekl Minář.
14:40 Babiš se vyhýbá debatě, kritizuje Minář
Předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář vyzývá Andreje Babiše k dialogu, kterému se zatím premiér vyhýbá. „Je to srab,“ skandoval dav.
14:32 Proti Babišovi vystoupili i sedláci
Vystoupili i zástupci Asociace soukromého zemědělství v ČR, kteří dorazili na demonstraci v traktorech. Podle nich i proto, aby ukázali, že tzv. „pražská kavárna“ je nesmyslný pojem. „To my opravdu nejsme,“ sdělili. Kritizovali například i členství v KSČ a StB jako „doporučení pro nejvyšší státní funkce“.
14:27 Biskup Václav Malý kritizoval politickou kulturu
Pomocný biskup pražský Václav Malý zkritizoval úpadek politické kultury v zemi. „Účelem našeho setkání není, abychom hanobili, abychom pošlapávali nebo uráželi, ale abychom podpořili úsilí o skutečně právní stát. Aby byla respektována a uskutečňována rovnost před zákonem pro každého, pro mocné i pro bezmocné. Sešli jsme se proto, abychom znovu v sobě obnovili ideály. Především úctu k důstojnosti člověka a úctu k pravdě. To je kořen, abychom dobře využívali svobod, které poskytuje demokratické zřízení,“ řekl Václav Malý.
14:20 Podle prvních odhadů jsou na Letné desetitisíce lidí
Pražská doprava nápor lidí podle zpravodajů ČTK zatím zvládla. Na minulém protestu v červnu se na Letnou vydalo více než čtvrt milionu lidí, doprava v okolí Letné tehdy kolabovala. Podle zpravodajů ČTK dnes nápor metro zvládalo, ve špičce jezdily vlakové soupravy každou 1,5 minutu. Podle prvních odhadů je účast menší, než tomu bylo v létě, jde ale o shromáždění desítek tisíc lidí.
14:09 Demonstrace začala. K demonstrantům „promlouval“ Havel
Před zahájením demonstrace organizátoři pouštěli zvukové záznamy a videozáznamy ze sametové revoluce, jejíž odkaz chce demonstrace připomenout, a to včetně hlasu tehdejšího disidenta a budoucího prezidenta Václava Havla. Shromáždění zahájili organizátoři českou hymnou. Znělo také skandování „Už jsme tady“ známé z doby před třiceti lety.
14:00 Na Letnou stále míří davy lidí.
Směrem z Hradčanské míří na Letnou další davy demonstrantů.
13:35 Záchranáři přistavili na Letnou modul Golem
Na místě už je podle zpravodajů ČTK připraven také kamion záchranné služby se zdravotníky.
V souvislosti s víkendovými akcemi posilujeme každou denní a noční směnu o 2 posádky RZP. V sobotu bude na Letné modul Golem, spolupracovat budeme také s @CCK_Tweetuje, který bude mít na místě 2 zdravotnické stany, ve kterých budou i naši záchranáři. Více:https://t.co/G2cNysW3Cl pic.twitter.com/6NuPdI0Flz
— ZZS HMP (@zzshmp) November 15, 2019
13:33 Na Letné se scházejí demonstranti
Krátce po poledni, tedy dvě hodiny před ohlášeným začátkem protestu proti premiéru Andreji Babišovi, na pražské Letenské pláni čekaly na zahájení protestu spolku Milion chvilek desítky lidí. Další přicházeli od metra, jiní využili možnosti prohlédnout si u místa protestu výstavy spojené s 30. výročím sametové revoluce
13:00 DPP posílil kvůli demonstraci provoz MHD
Dopravní podnik hlavního města Prahy se rozhodl pro posílení městské hromadné dopravy a upozorňuje účastníky demonstrace před složitou situací s parkováním automobilů v místě akce. „V rozsahu od 12.00 do 20.00 hodin bude posílen provoz metra na všech třech trasách, doporučujeme výstup ve stanicích Hradčanská nebo Vltavská (v docházkové vzdálenosti na Letenskou pláň). Na Letenskou pláň se dostanete též tramvajovými linkami číslo 1, 8, 12, 20, 25 a 26 do zastávky Sparta,“ uvádí DPP na webu.
V provozu bude rovněž posilová tramvajová linka číslo 31 (Vltavská – Strossmayerovo náměstí – Sparta) a také linka číslo 36 (Hlavní nádraží – Masarykovo nádraží – Náměstí Republiky – Strossmayerovo náměstí – Sparta – Hradčanská – Dejvická). „V souvislosti s rozchodem účastníků po ukončení akce (přibližně v 16.00 hodin) může dojít ke krátkodobému omezení tramvajové dopravy na levobřežní komunikaci v úseku Klárov – Čechův most – Štefánikův most – Nábřeží Kpt. Jaroše,“ dodává DPP.
12:37 Na demonstraci dohlédnou desítky policistů
Policie zahájila bezpečnostní opatření na Letné. „Desítky policistů budou v průběhu celé demonstrace dohlížet na bezpečnost všech účastníků a plynulost silničního provozu,“ uvedla policie na Twitteru.
Pražská policie právě zahájila bezpečnostní opatření na Letenské pláni. Desítky policistů budou v průběhu celé demonstrace dohlížet na bezpečnost všech účastníků a plynulost silničního provozu. pic.twitter.com/hLkRDlFQU9
— Policie ČR (@PolicieCZ) November 16, 2019
12:00 Okolí demonstrace proti Babišovi zaplnily vlajky
Okolí demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) na pražské Letné zaplnily státní vlajky. Vyvěsili je nejen organizátoři, ale spontánně i lidé v okolí z oken bytů. Podle reportérů ČTK na místě je již připraveno pódium i obrazovky, jejichž počet se oproti minulému protestu zdvojnásobil na deset. Desítky organizátorů už ráno pouze dokončovaly vymezení sektorů pro účastníky akce.
11:37 Na Letnou dorazili protestující v traktorech
Na pražskou Letenskou pláň přijelo několik traktorů členů Asociace soukromého zemědělství, která demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) podporuje. Předseda asociace Jaroslav Šebek na místě řekl, že sedláci chtějí oslavit svátek pádu bývalého režimu v roce 1989, ale že také na předchozí demonstraci v červnu dali slib, že se vrátí, pokud se v zemi nic nezmění.
🚜TRAKTORY DORAZILY NA LETNOU🚜
— Milion chvilek pro demokracii (@milionchvilek) November 16, 2019
„Přijedu, protože jsem svobodný sedlák a hrdý člen ASZ ČR a v červnu jsme na Letné slíbili, že pokud se poměry v naší vlasti nezmění k lepšímu, tak přijedeme naši svobodu a demokracii bránit třeba i na traktorech.“
Daniel Pitek-sedlák p. Milešovkou pic.twitter.com/tNF7Zn8CIN
11:18 Z Českých Budějovic vyrazil speciální vlak pro demonstranty
Více než stovka lidí vyrazila dopoledne zvláštním vlakem z Českých Budějovic do Prahy, kde se odpoledne zúčastní demonstrace na Letné. Jedná se o jediný speciální železniční spoj, který do hlavního města kvůli této akci vyjel.
11:16 Lidé mohou na Letné nahrát vzkaz Havlovi v jeho bývalém autě
Na Letenské pláni v Praze mohou lidé o víkendu nahrát vzkaz bývalému prezidentovi Václavu Havlovi v automobilu Volkswagen Golf, ve kterém Havel prožil přelomové události roku 1989 i první měsíce v prezidentské funkci. Vůz bude stát před výstavním stanem naproti fotbalovému stadionu Sparty. Vzkazy mají být o tom, jak společnost v posledních třiceti letech naložila se svobodou slova.
11:14 Demonstrace na Letnou se vrátí po pěti měsících
Na pražské Letenské pláni se uskuteční po zhruba pěti měsících demonstrace spolku Milion chvilek. Jeho zástupci chtějí dát premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ultimátum, vyzvat opoziční demokratické strany k řešení několika problémů a představit svoji vizi do budoucna. Na Letné se protest uskuteční zhruba pět měsíců od největší demonstrace od roku 1989, kterou pořádal stejný spolek. Organizátoři očekávají účastníky z více než 1000 obcí. Předpokládaný začátek je ve 14:00.
Babiš v sobotu zopakoval, že na současnou situaci bude reagovat v nedělním projevu k 30. výročí sametové revoluce v Národním muzeu. „Je skvělé, že lidi můžou vyjádřit svůj názor a nikdo je přitom neperzekuuje a nenapadá. A je fakt skvělé, že máme svobodné a demokratické volby, kde si můžeme svobodně zvolit své zástupce,“ připomenul, že jeho hnutí ANO má podle průzkumů podporu třetiny voličů.