1 Názory čtenářů

K přeceňovanému Ivo Ištvanovi

NOVÉ

Témata: , ,

AD Přeceňovaný: Ivo Ištvan, č. 14/2019

Autorka využívá zcela odlišnou kauzu, o které navíc sama uvádí, že v ní má Ivo Ištvan výrazně nabito, k připomenutí skutečnosti, že v kauze Nagyová z obřího podezření ze zločinného spolčení zbyly jen „nezdaněné kabelky a špehování premiérovy manželky tajnou službou“.

Nezbývá než připomenout, že pod pojmem nezdaněné kabelky se skrývají luxusní dary, jejichž hodnota dosáhla v součtu hodnoty přes deset milionů korun, a přestože se nepodařilo prokázat, že šlo o úplatky, bylo jednání paní Nečasové shledáno trestným a vedlo k pravomocnému odsuzujícímu rozsudku nad osobou s přímým vlivem na předsedu vlády.

Snaha marginalizovat skutečnost, že ve druhé pravomocně skončené větvi celé kauzy docházelo ke zneužívání vojenského zpravodajství pro soukromé účely, je pak z mého pohledu u konzervativní novinářky zarážející ještě víc. V momentě, kdy docházelo ke sledování tehdejší manželky Petra Nečase, došlo nejen k potenciálnímu ohrožení státu – rozvědka neplnila své skutečné úkoly, ale také k obnovení praktik minulého režimu, kdy tajné služby nesloužily k ochraně zájmů státu a jeho občanů, ale naopak k jejich šikanování.

V celé kauze pak navíc zbývají ještě přinejmenším dvě trestní řízení, která nedospěla do svého konce: týkají se vyzrazení tajné zprávy BIS a trafik pro poslance ODS. A přestože nemusela být naplněna všechna očekávání, která si veřejnost krátce po propuknutí akce vytvořila, není výsledek celé kauzy aspoň z mého pohledu nepřiměřený úkonům, které ve věci policie pod dozorem státního zástupce Ištvana provedla.

Přirozeným důsledkem závažnosti kauz byl i pád vlády, ke kterému by přinejmenším pro zneužívání rozvědky došlo i ve většině civilizovaných zemích světa. Zda by taková kauza stála politickou kariéru i současného premiéra, je otázka.

Negativní odpovědi nahrává skutečnost, že veřejnost zatím premiérovi promíjí i kauzy, které jsou taktéž velmi závažné a k jejichž odhalování Echo kvalitní žurnalistkou přispívá.

Pavel Raus, student Právnické fakulty UK


Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.