Komunisté pohrozili vypovězením tolerance vlády, vadí jim Petříček

Vláda versus KSČM

Komunisté pohrozili vypovězením tolerance vlády, vadí jim PetříčekNOVÉ 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Komunistům, na jejichž podpoře je závislá vláda ANO a ČSSD, v průzkumu volebních preferencí společnost Kantar CZ přisuzuje pouze 6,5 procenta. Přesto vystupují jako strana, která může zahýbat personálním složením vlády. Po smršti kritických slov na adresu ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) je objektem komunistické nevůle i šéf diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). Z úst komunistů dokonce zaznívá, že jejich podpora vládě je v rozporu s Petříčkovým setrváním v křesle ministra. Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve prohlásil, že KSČM o osudu ministrů nerozhoduje.

V pátek bude výkonný výbor o podpoře vládě a postoji k Petříčkovi jednat. „Máme velice vážné výhrady k zahraniční politice a k osobě pana ministra Tomáš Petřička. Pokud zůstane, další podpora vládě bude pro nás velký problém. O dalším postupu budeme jednat příští pátek na Výkonném výboru ÚV KSČM,“ uvedl místopředseda strany Stanislav Grospič.

Komunistům hnula žlučí třeba Petříčkova návštěva Ukrajiny. Chybělo jim odsouzení banderovců, které nový ukrajinský zákon zařadil do kategorie ukrajinských válečných veteránů. Komunistům vadí i Petříčkův postoj, respektive postoj celé vlády a prezidenta Miloše Zemana, k dění ve Venezuele. Prozatímního prezidenta Juan Guaidóa Zeman pozval do ČR. Naopak KSČM, Rusko nebo Čína podporují režim Nicoláse Madura. 

Dále čtěte: „Přeskočilo mu.“ Zeman pozváním prozatímního prezidenta Venezuely naštval KSČM

Sám Petříček komunistům oponuje, že programové prohlášení vlády, kterým se řídí, znali dopředu a podporu vládě přesto dali. „Při řízení české diplomacie se řídím programovým prohlášením vlády. Jeho znění, včetně části o zahraniční politice, znali komunisté už před tím, než rozhodovali o toleranci tohoto kabinetu. Nemohou měnit pravidla hry v jejím průběhu, navíc nejsou členy koalice,“ odpověděl deníku Echo24 ministr Petříček.

Že by skutečně visela komunistická podpora vlády na vlásku, ale není pravděpodobné podle komunistického poslance Jiřího Dolejše. „Zatím nevím o nikom, kdo by to (vypovězení tolerance vládě) navrhoval, ale mezi některými členy je pnutí a musí se to logicky projednat,“ uvedl pro Echo24 Dolejš. „Položit toleranční patent kvůli ministerstvu zahraničí bych osobně považoval za krajní reakci s neznámými důsledky na další vládnutí, zejména v sociální oblasti. Toleranční pakt zcela záměrně zahraniční politiku nezahrnoval, byl to i důvod proč naše přímé vládní angažmá nepřicházelo v úvahu jako nevládní straně nám přeci nic nebrání v razantnější kritice jednotlivých resortů,“ dodal Dolejš.

Pomocí 15 komunistických poslanců získala v červenci 2018 vláda ANO a ČSSD podporu Poslanecké sněmovny. A to na základě dohody o toleranci, kterou ANO a KSČM podepsaly. KSČM vládu podržela i při hlasování o nedůvěře vládě v listopadu 2018.

Petříček není jediný člen kabinetu, kterého KSČM kritizuje. Ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) kritizuje dlouhodobě, naposledy kvůli prosincovému kolapsu na opravovaném úseku dálnice D1 na Vysočině.

Opozice Petříčka opatrně chválí

Čím víc Petříčka kritizují komunisté, tím spíš jeho výkony chválí opozice. Skoro se zdá, že je mezi tím přímá úměra.

Předsedu klubu STAN Jana Farského Petříčkovo působení „pozitivně překvapilo“. „Česká zahraniční politika je pod jeho vedením předvídatelná, sebevědomá tak, jak by politika suverénního státu měla být. Nepoklonkuje autoritářským režimům, hodnoty neprodává za drobné,“ uvedl pro Echo24. Podobně Petříčka vidí i místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Pominu-li, ve které vládě pan ministr sedí a o koho se vláda opírá, pak pan ministr obstojně hájí zájmy ČR v zahraničí a velmi dobře ví, že ČR patří na západ a ne na východ,“ uvedl Ženíšek.

Opatrnější je předseda ODS Petr Fiala. „S některými jeho postoji mohu i souhlasit, ale to nic nemění na tom, že reálnou zahraniční politiku země drží v rukou duo Babiš-Zeman,“ uvedl Fiala.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: „Přeskočilo mu.“ Zeman pozváním prozatímního prezidenta Venezuely naštval KSČM

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články