Linec hledá morální historické „škraloupy“. Prověří názvy všech ulic, náměstí i parků
Sporná jména ulic
Rakouské město Linec se rozhodlo prověřit názvy všech svých ulic, náměstí a parků. Hledat mezi nimi chce ty, které odkazují na historické osobnosti, jež mají morální škraloup. Radnice hornorakouské metropole chce touto akcí zabránit opakování debaty, která se před časem rozhořela kolem ulice pojmenované po bývalém starostovi města.
V následujících dvou letech by měla zvláštní komise historiků, kterou povede městský archivář Walter Schuster, zpracovat biografie osobností, po kterých jsou v Linci pojmenovány ulice, náměstí či parky. Z celkových 1148 pojmenovaných míst jich jména historických osobností podle Schustera nese 556. Výrazně přitom převažují muži (510) nad ženami (46).
Podle lineckého starosty, sociálního demokrata Klause Lugera by mohla z uličních cedulí v budoucnu zmizet nejen jména osobností spojených s někdejším nacistickým režimem, ale například i lidí z antidemokratickým, xenofobním, rasistickým či antisemitským smýšlením.
Archivář Schuster chce v závěrečné zprávě, kterou by měl předložit vedení města do konce června 2021, rozdělit osobnosti do kategorií podle „stupně zatížení“. Na vedení města pak bude, zda názvy rovnou změní, či k cedulím s jednotlivými jmény přidá vysvětlující štítky.
Linec se rozhodl prověřit místopisná označení v reakci na debatu, kterou vyvolal nedávný požadavek zelených, aby radnice přejmenovala ulici Franze Dinghofera. Někdejší rakouský vicekancléř, ministr spravedlnosti, předseda parlamentu a v letech 1907 až 1918 starosta města Lince byl přesvědčený antisemita a v roce 1940 vstoupil do hitlerovské Nacionálně socialistické dělnické strany Německa (NSDAP).
Čtěte také: Tlak na Babiše neustává. Opozice chce hlasovat o nedůvěře
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.