„Psychopat,“ označil Babiše šéf senátorů KDU-ČSL, kriticky hovoří i Vystrčil
Debata senátorů ke koronaviru
Předseda senátorů KDU-ČSL Petr Šilar označil premiéra Andreje Babiše (ANO) za psychopata, jehož sebestřednost potlačuje fakta podobně, jako to činila ideologie komunistické nadvlády v Česku před rokem 1989. Uvedl to při senátní debatě o postupu vlády vůči pandemii koronaviru. Senát by měl podle Šilara ministerského předsedu vybídnout, aby přestal lhát. Babiš se jednání horní komory nezúčastnil, jeho reakci ČTK shání.
Šilar uvedl, že obcházení krizového zákona a pozdní aktivace Ústředního krizového štábu se změnou jeho statutu mu připomíná komunistické vlády. „Když byla prostě ideologie vládnoucí v rozporu z fakty, tak to dopadlo tak, že ta fakta byla potlačena a zvítězila ideologie. V současné době to je sebestřednost, podle mě názory psychopata, který je dneska premiérem této země,“ uvedl neobvykle ostře Šilar.
Velmi kriticky se k Babišovi a jeho vládě vyjádřil také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Kdyby existoval Ústřední krizový štáb od začátku, ministr zdravotnictví nemusel zřizovat skupinu, která shání ochranné pomůcky,“ uvedl Vystrčil. Součástí štábu s jasně rozdělenými úkoly je totiž také skupina pro zabezpečení věcnými zdroji. V případě aktivace štábu by se podle Vystrčila také nestalo, že by krajům a obcím, které si samy zřídily své krizové štáby, chyběly potřebné informace.
„Tady došlo k nadřazení prezentace členů vlády nad optimální postupy při řešení krizového stavu. A je to průšvih. Vláda a premiér nepochopitelně odkládali zřízení Ústředního krizového štábu, chyběla koordinace a součinnost a chybělo odborné rozhodování,“ uvedl Vystrčil. Pokud se nebudou dodržovat předepsané postupy, hrozí, že vznikne chaos, varoval. „Nejde o procenta, jde o zdraví a naše životy,“ poznamenal.
Změny statutu štábu, do jehož čela vláda místo ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) postavila náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu, označil Vystrčil za účelové a nepochopitelné. Změny podle něj vedly k tomu, že některé činnosti nebudou zajištěny. Ze štábu byli vyřazeni zástupce Bezpečnostní rady státu, pod kterou štáb spadá, i vedoucí kanceláře prezidenta jako vrchního velitele ozbrojených sil, podotkl Vystrčil.
Kritikou nešetří ani další senátoři
Podobně kriticky se na premiérovu adresu vyjadřovali i další opoziční senátoři, kteří mu vytýkali laxnost, egoistický přístup a sebeprezentaci. Babiš byl podle místopředsedkyně Senátu Miluše Horské z klubu lidovců samozvaným šéfem krizového štábu. Podle místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky (za TOP 09 a STAN) se budou muset po skončení krize „nekompromisně vyvodit osobní závěry“.
Předseda senátorů ODS Martin Červíček zdůraznil, že na hodnocení postupů bude dost času a nyní je třeba řídit krizová opatření profesionálně a věcně správně. „Nejklíčovější je zajistit ochranné prostředky pro všechny, nejen pro ty v první linii,“ uvedl. Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer doporučoval jednotu. „Je potřeba se semknout a táhnout,“ uvedl mimo jiné.