„Německo neplní vůdčí roli v EU.“ Řecko kritizuje Berlín za neuvalení zbrojního embarga na Turky
ŘECKÉ OBAVY
Německo podle řeckého ministra zahraničí Nikose Dendiase selhává ve své vůdčí roli Evropské unie, a to proto, že odmítá zavést zbrojní embargo na Turecko. Řekové a také Francouzi se domnívají, že by Turci mohli získanými zbraněmi zaútočit ve Středozemí, kde Turecko provádí výzkum ložisek zemního plynu. Ten podle Řeků odporuje mezinárodnímu právu. Dendias Německo kritizoval v rozhovoru pro server Politico.eu. Kritika směřuje na Německo v době, kdy tato evropská velmoc předsedá EU.
„Opravdu nerozumím německé neochotě využít enormní síly své ekonomiky k tomu dát jasný příklad, že se mezinárodní právo musí dodržovat,“ prohlásil řecký ministr Dendias.
„Rozumím finanční problematice, ale jsem si jistý, že Německo chápe také velký rozpor v poskytování útočných zbraní zemi, která ohrožuje mír a stabilitu dvou členských států EU,“ řekl Dendias. Ten vyzval lídry členských států EU, aby na prosincovém summitu dali Turecku „jasný signál“.
Ankara v sobotu oznámila další prodloužení sporného průzkumu, který Turecko vede ve vodách, na které si činí nárok také Řecko. Právě vztahy mezi Řeckem a Tureckem v posledních měsících dál značně ochladly, ačkoliv jsou oba státy členem vojenské aliance NATO.
„Turecko dostalo možnost i čas ke změně, ale rozhodlo se toho nevyužít,“ uvedl mluvčí řecké vlády Stelios Petsas. V podobném duchu se tento týden vyjádřil i francouzský ministr zahraničí Yves Le Drian. Právě z této země míří na Turecko rovněž kritika. „Je na nich, aby si vybrali: spolupráci, nebo střet,“ podotkl. Francie patří vedle Řecka a Kypru mezi země, které nejvíce naléhají na zavedení sankcí proti Turecku. Podle diplomatických zdrojů agentury Reuters by se sankce měly týkat oblastí souvisejících s průzkumem a těžbou ropy, například lodní přepravy, energetiky či bankovnictví.
V listopadu EU prodloužila o rok sankce zavedené proti dvěma představitelům turecké státní ropné společnosti TPAO. Turecko minulý týden v sobotu ohlásilo další prodloužení průzkumu, který provádí loď Oruç Reis v doprovodu dvou tureckých vojenských plavidel ve vodách, jež si vedle Turecka přisvojuje i Řecko. Podle Řecka turecký průzkum porušuje mezinárodní právo, což Ankara odmítá.
Spor mezi evropským blokem a zemí, která stále oficiálně usiluje o členství v unii, se točí také okolo severního pobřeží rozděleného Kypru. Severokyperská turecká republika se začátkem října rozhodla otevřít pláže ve městě Varoša, které po turecké invazi na ostrov v roce 1974 musely opustit desetitisíce kyperských Řeků. Podle Bruselu krok podporovaný Ankarou ještě více vyostřuje napětí a porušuje rezoluci OSN.
Europoslanci v usnesení přijatém drtivou většinou hlasů postup Turecka odsoudili a vyzvali k předání Varoši jejím původním obyvatelům. Podle europoslanců by EU měla v této věci postupovat jednotně a přijmout vůči viníkům situace sankce.