Vymáhat, či nevymáhat? Kvůli zprávě OLAF řeší ROP dotaci na Čapí hnízdo
KAUZA ČAPÍ HNÍZDO
Středočeští úředníci, kteří přidělili farmě Čapí hnízdo téměř 50milionovou dotaci, nyní zvažují, zda ji budou vymáhat zpátky. Činí tak na základě zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který Čapí hnízdo vyšetřoval a podle jejíchž závěrů nárok na dotaci farma neměla.
„Byly zahájeny a probíhají činnosti, jejichž účelem je zjistit, zda bude možné a účelné se domáhat vrácení poskytnuté dotace na výše uvedený projekt,“ uvedl pro server Echo24 Kamil Munia, ředitel Úřadu Regionální rady Střední Čechy, který dotaci farmě Čapí hnízdo udělil a má tak její možné vymáhání zpět na starosti.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
„V případě, že ano, bude poskytovatel dotace, tedy Úřad Regionální rady postupovat tak jako v obdobných případech pří podezření na porušení rozpočtové kázně, tedy vyzve příjemce dotace k dobrovolnému vrácení dotace a případně zahájí daňové řízení, na jehož konci může být rozhodnutí o odvodu dotace,“ dodal.
Jelikož firma s názvem Farma Čapí hnízdo, která o dotaci žádala, už neexistuje, škoda by měla jít za nástupnickou firmou. Majitelem farmy je nyní společnost IMOBA, která patří pod koncern SynBiol. Ten vložil premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš spolu s Agrofertem do svěřenského fondu.
Kdo dotaci zaplatí? Babiš nebo občané?
Ministerstvo financí přitom v pondělí rozhodlo, že projekt vyjme z evropského financování s tím, že z hlediska rozpočtu je vyjmutí nejlepší řešení, jinak by České republice hrozilo krácení už přidělených evropských peněz. To přitom českým úřadům doporučovala i Evropská komise. V praxi to tedy znamená, že dotace na farmu Čapí hnízdo je v tuto chvíli zaplacená z českého státního rozpočtu.
„V prosinci jsme obdrželi veškeré peníze (od Evropské komise – pozn. red.) a abychom hájili fiskální zájmy tohoto státu, protože, pokud bychom to neudělali, tak naopak by s námi zahájila řízení o odnětí této části nebo celé alokace, takže z těchto důvodů jsme rozhodli. Jenom bych ještě poznamenala, že je to zcela standardní rozhodování a zatím se v historii nikdy nestalo, že bychom s vynětím nesouhlasili,“ zdůvodnila vyjmutí prostředků ministryně financí Alena Schillerová (ANO) pro Českou televizi.
Podle Munii by ale úřad zvažoval vymáhání dotace, i kdyby ji Česko z evropských peněz nevyjmulo. „Činnosti, na které se dotazujete, nemají vůbec žádnou vazbu na vyjmutí výdajů projektu Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo z financování EU. Tyto činnosti budou probíhat, i kdyby výdaje na tento projekt zůstaly spolufinancovány z rozpočtu EU,“ uvedl.
ROP Střední Čechy zvažuje, že budou chtít peníze po farmě Čapí hnízdo zpátky kvůli závěrečné zprávě OLAF. „Činnosti týkající se zahájení případného řízení o odvodu dotace jsou činěny v souvislosti s obdržením zprávy OLAF respektive závěrů z této zprávy,“ vysvětlil Munia.
Evropský úřad ukončil vyšetřování na konci minulého roku, závěrečná zpráva dorazila do Česka v prosinci. Ministerstvo financí ji odmítlo zveřejnit, protože by to podle něj mohlo ohrozit probíhající trestní stíhání. Ukázalo jen doporučení, které ze zprávy vyplývalo, podle nějž by měla být částka z evropského financování vyjmuta.
Celou zprávu nejdříve viděli poslanci z mandátového a imunitního výboru, protože se stala součástí trestního spisu, ke kterému měli přístup. Podle nich se ve zprávě hovořilo o nesrovnalostech a podvodu. Celou zprávu poté uveřejnily Hospodářské noviny, kterým se ji podařilo získat. Více čtěte zde.
Bez ohledu na zprávu OLAF se ROP Střední Čechy také přihlásil k případné škodě v rámci trestního řízení, což je standardní postup.
Kvůli padesátimilionové dotaci pro rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo obvinila policie 11 lidí, mezi nimi Babiše a místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Ministerstvo již dříve uvedlo, že z hlediska rozpočtu je vyjmutí nejlepší řešení, jinak by ČR hrozilo krácení už přidělených evropských peněz.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.