Stopy odhalily bitvu mezi pravěkými lidmi a obřím lenochodem
PRAVĚCÍ LOVCI
- red,
Vědci nalezli důkaz „bitvy“ mezi pravěkými lidmi a obřím lenochodem. Potvrdili tak nejspíše teorii, že ke konci tohoto druhu přispělo četné a pravidelné lovení člověkem. Přes dva metry velké zvíře vyhynulo zhruba před 11 tisíci lety. Zprávu přinesla agentura Reuters.
Fosilizované stopy na solných pláních na jihozápadě Nového Mexika ukázaly vědcům způsob, jakým k lovení mohlo dojít. Stopy pravěkých lovců totiž kopírují přesný pohyb obřích lenochodích stop a nakonec se s nimi střetávají.
More than 10,000 years ago, a group of early humans stalked a giant ground sloth along the shores of a muddy lake. And now we know the end of the story > https://t.co/XZB78KYhWO pic.twitter.com/jx3PucdKDq
— MotherNatureNetwork (@MotherNatureNet) 30. dubna 2018
„Zatímco se zvíře vyrušilo a obrátilo, někdo další přišel z druhé strany a snažil se zasadit smrtící úder. Je to zajímavý příběh a všechen je zapsán ve stopách,“ komentoval nález Matthew Bennett z univerzity v Bournemouthu, jeden z vědců, kteří objev učinili. Podle nich ukazují lenochodí stopy, jak se zvíře bránilo a snažilo vyhýbat útoku. Lidští lovci podle nich pravděpodobně zvíře provokovali, sledovali a posléze ulovili.
Kromě stop následujících lenochoda se v okolí nachází řada dalších. Z toho vědci usuzují, že lidé spolupracovali jako dvě organizované skupiny, které měli rozdělené úlohy, aby co nejefektivněji zvíře uhnali. „Nalézt dvě skupiny fosilních stop, které ukazují vzájemnou interakci v chování, je velmi, velmi vzácné,“ dodal Matthew Bennett.