FOTO: Prvomájové demonstrace ve světě. Slzný plyn, masky a hodně rudé

Prvomájové akce ve světě

FOTO: Prvomájové demonstrace ve světě. Slzný plyn, masky a hodně rudéFOTOGALERIE
Filipínci na protestním pochodu vůči prezidentu Rodrigu Duterteovi pochodují k prezidentskému paláci. V průvodu jsou různé Duterteho karikatury. Foto:

Foto: Twitter/ Zaldy Tor

6
Svět
Echo24
Sdílet:

Stovky tisíc lidí po celém světě se dnes účastní prvomájových mítinků a na mnoha z nich demonstrují za zlepšení práv pracujících. Mnohá shromáždění se rovněž nesou v duchu protivládních protestů. Na řadě míst demonstrace vyústily ve střety s policií a zatýkání, nejhorší byla zřejmě situace ve Francii. V několika zemích úřady mítinky k 1. máji zakázaly.

Francie

Indonéští dělníci demonstrující za zlepšení pracovních podmínek v hlavním městě Jakartě.
Indonéští dělníci demonstrující za zlepšení pracovních podmínek v hlavním městě Jakartě. Foto:

Foto: Twitter/ Rommy Rsy

Francouzská policie se střetla s maskovanými radikálními aktivisty, kteří v Paříži házeli kamení, zapalovali ohně a rozbíjeli auta. Akci provázela přísná bezpečnostní opatření, nasazeno bylo přes 7400 policistů a četníků. Více než 160 lidí bylo podle agentury AP zraněno. Policie opakovaně použila slzný plyn, mezi protestujícími byli i členové hnutí žlutých vest, kteří proti vládě a prezidentovi protestují už od poloviny loňského listopadu.

Rusko

Ruské úřady uvedly, že prvomájových oslav na Rudém náměstí v Moskvě pořádaných prokremelskými odborovými svazy se účastní kolem 100.000 lidí. Podle opozičních aktivistů bylo v několika ruských městech zatčeno více než 100 lidí, někteří za účast na nepovolených shromážděních. Na 2000 kritiků Kremlu vyšlo do ulic Petrohradu. Někteří z účastníků pochodu skandovali slogany odsuzující prezidenta Vladimira Putina. Policie podle AP zatkla 68 demonstrantů.

Turecko

Turecká policie zadržela v Istanbulu 127 demonstrantů, kteří se sešli na nepovolených prvomájových demonstracích. Povolení pro veřejná shromáždění úřady nedávají od pokusu o převrat v roce 2016. Někteří demonstranti se pokusili proniknout na hlavní istanbulské náměstí Taksim, kam úřady zamezily přístup kvůli bezpečnostním rizikům. Náměstí má pro tureckou dělnickou třídu symbolický význam od chvíle, kdy tam bylo na prvomájové demonstraci v roce 1977 zabito 34 lidí.

Východní Německo

Pochod příznivců německé krajní pravice v saském Plavnu.
Pochod příznivců německé krajní pravice v saském Plavnu. Foto:

Foto: Twitter/ YK87

Na východě Německa stovky policistů na více místech dohlížely na ohlášená shromáždění krajní pravice a manifestace proti nim, uvedla agentura DPA. V Chemnitzu (Saské Kamenici) se sešlo přes 1000 lidí na shromáždění proti rasismu, které bylo svoláno na protest proti akci protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD). V Drážďanech avizovala krajně pravicová Národnědemokratická strana Německa (NPD) pochod 400 lidí, nakonec ale dorazilo jen asi 150 až 200 radikálů, kterým jejich odpůrci bránili v průchodu městem. V západoněmeckém Duisburgu, kde se konala demonstrace neonacistické strany Pravice (Die Rechte), byl podle policie ještě odpoledne klid. Na shromáždění proti neonacistům se tam mělo sejít až 5000 lidí.

Itálie

V italském Turíně se policie střetla s radikálními ekologickými aktivisty z organizace No TAV, která bojuje proti dostavbě rychlodráhy TAV mezi Turínem a Lyonem. Zraněni byli tři lidé, uvedla agentura ANSA. V Bologni se na prvomájovém pochodu organizovaném odbory sešlo přes 30.000 lidí.

Řecko

Pochod řeckých komunistů.
Pochod řeckých komunistů. Foto:

Foto: Twitter/ In Def. of Communism‏ 

Odborářská shromáždění v Řecku paralyzovala tamní železnici, trajekty na ostrovy a další dopravní služby. Stovky lidí se sešly v centru Atén na třech separátních průvodech organizovaných konkurenčními odborovými svazy a levicovými skupinami.

Španělsko

Španělští pracující pochodovali ulicemi velkých měst, aby upozornili na své požadavky dřív, než premiér Pedro Sánchez zahájí povolební rozhovory o složení vládní koalice. Odboráři tlačí na Sáncheze, aby zrušil reformy v oblasti pracovního práva, které zůstaly v platnosti od dob poslední vlády konzervativců.

Srí Lanka

Hlavní politické strany na Srí Lance odvolaly tradiční prvomájová shromáždění kvůli obavám o bezpečnost po velikonočních bombových útocích, které si vyžádaly 253 mrtvých.

Kuba

Na Kubě se statisícové prvomájové shromáždění podle agentury AFP neslo v duchu podpory venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a odporu proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Ten ostrovnímu státu pohrozil „totálním embargem“ a tvrdými sankcemi, pokud kubánské vojenské jednotky ve Venezuele neskončí se zabíjením lidí a protiústavními činy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: VIDEO: Prvomájová válka v Paříži. Zabedněné výlohy, slzný plyn a stovky zatčených

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články