„Smrt Americe,“ volali íránští poslanci. USA provedly kyberútok na raketové systémy
Napěti kvůli dronu
Íránští poslanci během nedělního zasedání parlamentu vykřikovali heslo „Smrt Americe“ a místopředseda sněmovny obvinil Spojené státy, že jsou „skutečným teroristou“. Stalo se to v době, kdy napětí mezi oběma zeměmi vzrostlo poté, co Írán ve čtvrtek sestřelil nad Hormuzským průlivem americký bezpilotní letoun. Už ve čtvrtek USA navíc provedly kyberútok na íránské počítačové systémy, uvedla americká média.
Americký prezident Donald Trump pak v noci na pátek na poslední chvíli odvolal odvetný útok na Írán, protože by při něm podle něj mohlo zemřít 150 lidí, a dal najevo, že je ochotný s Teheránem jednat. Írán varoval, že tvrdě zareaguje na jakoukoli hrozbu.
„Amerika je ve světě skutečným teroristou, protože v různých zemích šíří chaos, rozdává sofistikované zbraně teroristickým skupinám a vyvolává nejistotu, přičemž zároveň říká ‚Pojďme vyjednávat‘,“ prohlásil místopředseda íránského parlamentu Masúd Pezeškján na začátku schůze v proslovu, který živě vysílal státní rozhlas. „Smrt Americe,“ křičelo podle agentury Reuters mnoho poslanců.
Reuters připomíná, že tento pokřik v Íránu opakovaně zaznívá od islámské revoluce z roku 1979, která vedla k pádu Američany podporovaného šáha Mohammada Rézy Páhlavího. Prezident Trump nedávno v rozhovoru s televizí Fox News podotkl, že Íránci „poslední dobou nevykřikovali ‚smrt Americe‘“.
Trump schválil hackerský útok, ten ochromil íránské raketové systémy
Americká média v neděli také uvedla, že Spojené státy ve čtvrtek podnikly kybernetický útok proti Teheránu. V jeho důsledku byly ochromeny počítačové systémy, jejichž prostřednictvím íránské revoluční gardy, odpovědné za zničení bezpilotnímho letounu, kontrolují zařízení na odpalování raket a řízených střel.
Dva nejmenovaní američtí činitelé, na něž se odvolává agentura AP, uvedli, že kybernetický útok schválil prezident Donald Trump. Ten přitom na poslední chvíli odvolal konvenční vojenskou akci proti Íránu, jež měla být americkou odpovědí na sestřelení dronu. Kybernetický útok američtí odborníci připravovali už delší dobu. Uvažovalo se o něm jako o reakci na útoky na dva tankery v Ománském zálivu z minulého týdne, z nichž Spojené státy obvinily Írán.
Představitelé firem specializovaných na kybernetickou bezpečnost uvedli, že v poslední době, kdy výrazně vzrostlo napětí mezi Washingtonem a Teheránem, íránští hackeři pracující pro tamní vládu zesílili útoky proti americkým vládním agenturám a proti klíčové ekonomické infrastruktuře. Rozesílali prý takzvané spear phishingové e-maily, které obvykle napodobují běžné e-maily, ale obsahují přílohy se škodlivými kódy.
Agentura Reuters v sobotu uvedla, že pro Trumpa je možnost vojenského řešení íránské krize stále ve hře a že jeho administrativa chystá další sankce, které Teheránu znemožní mít jaderné zbraně.