„Ani standardní, ani morální.“ Co vlastně dělá Poche na ministerstvu zahraničí?

Ministerstvo zahraničí vede stále Hamáček

„Ani standardní, ani morální.“ Co vlastně dělá Poche na ministerstvu zahraničí?NOVÉ
Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD) Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Skoro to vypadá, že se na nejmenování kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho ministrem zahraničí zapomnělo a nikdo to nechce řešit. Premiér Andrej Babiš by sice chtěl mít situaci na ministerstvu, které dočasně řídí předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček, vyjasněnou v září. Říká ale, že dohodnout si to s prezidentem Milošem Zemanem má Hamáček, nebo má ČSSD navrhnout jiného kandidáta. Podle ČSSD je dohoda s prezidentem na premiérovi a na Pochem trvá. Ten mezi tím na ministerstvu pracuje jako politický poradce. Jeho působení nyní kritizují opoziční Piráti a žádají vysvětlení, co tam vlastně dělá.

ČSSD se bude situací nejmenování svého kandidáta zabývat až poslední srpnový den, kdy se sejde politické grémium. Sám Poche věří, že se ministrem stane. „Věřím, že ČSSD neustoupí. Výtky pana prezidenta považuji za zástupné,“ uvedl Miroslav Poche pro deník Echo24 s tím, že stále cítí podporu strany. Na ministerstvu má nyní kancelář, asistentku a jeho agendu tvoří poradenství v zahraničně politických otázkách poskytované Janu Hamáčkovi. „Z pozice politického tajemníka radím pověřenému ministrovi zahraničí v otázkách personálií a další agendy. Řešili jsme summit NATO. Zabýváme se i přípravou porady všech vedoucích zastupitelských úřadu po světě,“ dodal Miroslav Poche.

Nemá prověrku a jako europoslanec nesmí zastávat funkce v administrativě, upozornil pirátský poslanec a místopředseda zahraničního výboru Jan Lipavský. Toho „nadzvedlo“, když Miroslav Poche svou funkci na ministerstvu v pořadu České televize Události, komentáře připodobnil k náměstkovi.

„Jeho práce na ministerstvu jde proti českým zákonům i pravidlům Evropského parlamentu, jehož je poslancem. Europoslanec ani poslanec totiž nesmí zastávat funkci v administrativě. Krom toho nemá Poche bezpečnostní prověrku, čímž dává vzpomenout na nechvalně proslulého prezidentova kancléře Vratislava Mynáře,“ uvedl Lipavský. Od ministerstva zahraničí proto chce vědět detaily o vztahu mezi resortem a Pochem, tedy informace o smluvních vztazích mezi resortem a Pochem, stejně jako smluvní dokumentaci a informace o Pocheho platu. „Žádost jsem poslal na resort zahraničí minulý týden, odpověď zatím nemám,“ řekl Lipavský pro Echo24.

Poche má s ministerstvem zahraničí uzavřenou dohodu o pracovní činnosti, kterou zveřejnil na svém webu. Ta obsahuje odměnu ve výši 300 korun za hodinu, nejvýše ale za dvacet odpracovaných hodin týdně, smlouva obsahuje i zmínku o cestovních náhradách. „Je pouze na mně, kolik hodin vykážu. Ale nepředpokládám, že bych za červenec nějaké hodiny vykazoval,“ řekl Poche už dříve pro deník Echo24.

Lipavskému vadí i nedostatečné vysvětlení situace s obsazením resortu zahraničí. „Vzhledem k ostentativní ignoranci opozice, interpelací a veškerých žádostí o vysvětlení ze strany premiéra Andreje Babiše jsem se rozhodl, že budu požadovat informace přímo od ministerstva zahraničí. Poche do budovy ministerstva docházel již před 11. červencem, proto se budu detailně ptát na působení Miroslava Pocheho na ministerstvu před i po tomto datu. Toto jednání totiž není ani standardní, ani morální. Je především nebezpečné,“ uvedl Lipavský.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Zeman považuje otázku ministerstva zahraničí za uzavřenou

„Honza by to sám nezvládal,“ říká Poche o své funkci. Bude brát 300 Kč na hodinu

Poche – horký brambor v rukách ČSSD. Sám odstoupit nechce a strana váhá

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články