Priority nových ministrů: potravinová soběstačnost, nový památkový zákon a revize inkluze
představování nové vlády
Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí oficiálně uvedl čtyři nové ministry do jejich funkcí. Jedná se o ministra školství Roberta Plagu (ANO), ministra kultury Ilju Šmída, ministra zemědělství Jiřího Milka a ministryní pro místní rozvoj Kláru Dostálovou.
Podle Babiše by ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) mělo připravovat nový stavební zákon, řešit dostupnost bydlení a pracovat na změně kompetenčního zákona. Dostálová nechystá žádné personální změny, zavést by na ministerstvu chtěla novou sekci pro informační technologie.
Babiš řekl, že by z MMR chtěl vytvořit nositele problematiky bydlení. „Staví se u nás málo bytů, je třeba se zamyslet nad tím, jak motivovat samosprávu, aby se více stavělo a bydlení bylo dostupnější,“ uvedl Babiš poté, co se na ministerstvu setkal s Dostálovou i její předchůdkyní Karlou Šlechtovou (za ANO), která je od minulé středy ministryní obrany.
Premiér označil za podstatnou také přípravu nového stavebního zákona, jehož tvorbu je nutné koordinovat s pracemi ministerstva dopravy na zákonu o liniových stavbách. „Intenzivně komunikujeme s ministerstvem dopravy o urychlení výstavby, abychom investice realizovali co nejrychleji,“ uvedla Dostálová.
Z MMR by se podle nového kabinetu mělo stát ministerstvo veřejného investování, na úkor ministerstva kultury by mělo přijít o agendu cestovního ruchu. Také sídlo MMR by podle Babiše v budoucnu mohlo sloužit jiným účelům. „Už máme na to jasný projekt, jak se domluvíme a jakým účelům by mohla tahle budova potom lépe být využita než jako kanceláře,“ uvedl Babiš.
Dostálová označila transformaci ministerstva na resort pro veřejné financování za velmi žádoucí. Chce se také soustředit na revizi národních dotačních programů. „Předběžným odhadem jsou to desítky miliard, je třeba aby se nedublovaly a abychom se připravili na případné vysychání zdrojů z EU,“ řekla Dostálová. MMR by podle ní mělo být partnerem pro města a obce, ale zároveň být „koordinačním a metodickým“ pracovištěm pro výstavbu a investice.
Transformace resortu se podle Dostálové odehraje v závislosti na rychlosti přijímání úprav příslušného předpisu. „Závisí to na změně kompetenčního zákona. Do měsíce, nejdéle do dvou si to pošleme mezi vládními kolegy, tak abychom ty změny nachystali, pak spustíme klasický legislativní proces,“ uvedl.
Milak chce potravinovou soběstačnost
Ministr zemědělství Jiří Milek považuje za svou prioritu zajištění potravinové soběstačnosti Česka. Chce také zabránit snížení evropských dotací pro české zemědělce po roce 2020, řekl na tiskové konferenci. Vyloučil možnost prodeje státních podniků Budvar a Lesy ČR.
Na zajištění potravinové bezpečnosti apeloval i Babiš. Milek prohlásil, že to považuje za svou hlavní prioritu, důležité proto podle něj bude dát zemědělcům a potravinářům podporu srovnatelnou s tím, jakou mají jejich kolegové v západních zemích EU. „Každý vyspělý národ dbá o zajištění soběstačnosti v základních potravinách,“ řekl.
Nový ministr bude v Bruselu jednat o podobě společné zemědělské politiky po roce 2020. Chce zabránit tomu, aby se snižovaly dotace pro české zemědělce. Očekává se, že se evropský rozpočet na společnou zemědělskou politiku bude snižovat kvůli odchodu Británie z unie.
Milek za další prioritu označil ochranu českého trhu před dovozem potravin, které by neměly dostatečnou kvalitu. Chce také bránit dovozům potravin a zemědělských produktů za dumpingové ceny. Babiš Milka rovněž vyzval, aby navázal na činnost svého předchůdce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) při opatřeních pro boj s kůrovcem.
Milek v úřadu bude muset vyřešit i skutečnost, že je předsedou představenstva zemědělského a potravinářského koncernu Úsovsko. Účast členů vlády ve vedení firem, které pobírají dotace, omezuje zákon o střetu zájmů. Jednou z možností, jak vyřešit situaci, aby byla v souladu se zákonem o střetu zájmů, je vložení jeho podílu do svěřenského fondu, řekl již dříve na dotaz novinářů. Podobně naložil kvůli zákonu Babiš se svým zemědělským a potravinářským holdingem Agrofert a firmou SynBiol, když byl ještě ministrem financí v minulé vládě.
Šmíd chce řešit novelu zákona o památkové péči
Ministr kultury Ilja Šmíd chystá novelu zákona o památkové péči. Chce připravit systém integrující programy památkové péče, aby byla podpora systematická, oznámil při pondělním uvádění do funkce. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že je v plánu další zvyšování platů v kultuře. Ve funkci vystřídal muzikolog a hudební manažer Šmíd Daniela Hermana (KDU-ČSL).
„Chceme připravit systém programů, které by integrovaly stávající programy památkové péče, aby podpora památek byla naprosto systematická,“ řekl novinářům Šmíd. Úřad podle něj připravuje také upřesněný soupis památek.
Nový ministr také oznámil, že plánuje personální změny. „Ale budu je uskutečňovat po podrobném seznámení s prací každého člověka na ministerstvu. Každopádně budu rušit minimálně jeden post politického náměstka,“ doplnil.
Pětašedesátník Šmíd již dříve uvedl, že se chce, podobně jako to říká většina ministrů kultury při přebírání funkce, věnovat ochraně památek. A stejně tak jako všichni jeho předchůdci za posledních 20 let deklaruje, že bude pro resort usilovat o jedno procento ze státního rozpočtu.
Plaga chce řešit inkluzi
Nový ministr školství Robert Plaga (ANO) chce řešit finanční revizi inkluze, tedy společného vzdělávání. Nechce, aby náklady na inkluzi zasáhly do zvyšování platů školských pracovníků.. Babiš na briefingu po uvedení Plagy kritizoval státní příspěvky pro soukromé školy. Stát má podle něj vlastní kapacity pro umístění žáků.
Babiš na začátku zkritizoval růst peněz pro inkluzi. Podle Babiše stát dal na inkluzi prostřednictvím krajů v roce 2014 miliardu korun a letošním roce pět miliard. Mluvil taktéž o státních příspěvcích pro soukromé školy. „Taky jsem jenom konstatoval, protože já nejsem expert na školství, že jsme jediná země na světě, která financuje soukromé školky, školy, gymnázia, církevní školy. To nás stojí šest a půl miliardy,“ řekl Babiš novinářům. Zvládnutí rostoucího rozpočtu ministerstva má být jedním z úkolů Plagy. „Takže doufejme, že nový pan ministr tento problém vyřeší,“ prohlásil Babiš
„Jeden z prvních úkolů je provést finanční a věcnou revizi inkluze. Situace není dobrá. Byl bych rád, aby to nemělo dopad na navýšení mezd pedagogických i nepedagogických pracovníků,“ řekl Plaga.
Další prioritou bude podle něj také financování a podpora sportu a s tím související vznik samostatné agentury pro sport. Podle Babiše by měl řešit rozdělování státních peněz na sport nový vládní zmocněnec.
Plaga, který střídá v čele ministerstva Stanislava Štecha (za ČSSD), provede také na úřadě personální změny. Z ministerstva odejdou političtí náměstci Petr Pavlík (ČSSD) a Jaroslav Fidrmuc (KDU-ČSL). Plaga, který sám začínal jako politický náměstek, chce podle Fidrmuce posty politických náměstků zcela zrušit. Na ministerstvu školství je ještě šest odborných náměstků. Sedmým byl dosud Plaga, který po začátcích na postu politického náměstka vedl sekci pro vysoké školy a výzkum.
Prezident Miloš Zeman jmenoval jednobarevný kabinet premiéra Babiše 13. prosince. Hned poté Babiš uvedl do úřadů sedm nových ministrů, čtyři nastupují na ministerstva dnes. Ze 14 ministrů je devět nováčků, pět jich pracovalo v minulé koaliční vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).