ČSSD čelí dalšímu hlasování o odchodu z vlády. Kritikům vadí přetahovaná o Šmardu
Odchod ČSSD z vlády?
Tříměsíční tahanice o křeslo ministra kultury je poslední kapkou pro kritiky vládního angažmá sociální demokracie. Předseda strany Jan Hamáček tak bude znovu obhajovat vládnutí v menšinovém kabinetu Andreje Babiše, které začíná vadit čím dál tím více členům ČSSD. Hlasování zřejmě vyvolá opět předseda ústeckých sociálních demokratů Miroslav Andrt, který požaduje i rezignaci šéfa strany a ministra vnitra Hamáčka.
Stranické špičky tak po složitém jmenování ministra kultury čeká další těžká zkouška. Před šedesátičlenným předsednictvem budou představitelé sociální demokracie obhajovat své úspěchy a přesvědčovat členy o dalším pokračování v menšinové vládě. Proti se však rýsuje blok nespokojených straníků v čele s ústeckou sociální demokracií. „Pokud to nenavrhne někdo jiný, tak za Ústecký kraj určitě usnesení o odchodu z vlády předložíme. Výzva k rezignaci na předsedu strany s tím úzce souvisí,“ řekl pro Echo24 šéf pobočky Miroslav Andrt.
Podle něj to však nejsou jen členové ústecké sociální demokracie, kteří už nechtějí být ve vládě s předsedou vlády Andrejem Babišem. „Předpokládám, že jsou v předsednictvu i další podobně nespokojení členové z ostatních krajů a je jenom otázka, zda projeví dost odvahy při případném hlasování,“ dodal Andrt.
Právě ústecká sociální demokracie v pondělí zveřejnila usnesení, ve kterém vyzývá Jana Hamáčka k rezignaci na předsedu strany. „Krajské předsednictvo ČSSD Ústeckého kraje považuje za prokázané, že projekt účasti ČSSD v menšinové vládě je neúspěšný, a za stejně neúspěšné považuje i vyjednávání předsedy ČSSD Jana Hamáčka o osobě ministra kultury,“ napsali zástupci krajské organizace do usnesení, které přijal výkonný výbor jednohlasně.
Na předsednictvu se navíc bude šéfovi strany Hamáčkovi vyčítat, že sociální demokracie ustoupila ze svých požadavků z minulého zasedání širšího vedení strany. V půlce července se totiž strana na jednání usnesla, že členové plně podporují nominaci Michala Šmardy na funkci ministra kultury a aby předseda strany v souladu s ústavními právy a koaliční smlouvou zajistil respektování nominace ČSSD na post ministra kultury. To se však nestalo a patovou situaci odblokoval v tomto týdnu až Michal Šmarda, který se postu ve vládě vzdal.
Sám Hamáček po jednání předsednictva, kam nečekaně zamířil i předseda vlády Andrej Babiš, prohlásil, že Šmarda je jediným kandidátem. „Je evidentní, že jediné jméno, které může být do té funkce jmenováno, je Michal Šmarda,“ prohlásil šéf sociální demokracie.
Proti účasti ve vládě se dlouhodobě staví i další z členů předsednictva Milan Chovanec. Ten jako jediný poslanec sociální demokracie odmítl zvednout ruku při vyslovování důvěry kabinetu Andreje Babiše. Podle něj zažívá sociální demokracie ve vládě s hnutím ANO jeden volební debakl za druhým. Pokračování odmítá i Michal Šmarda, Jiří Zimola nebo většina senátorů za ČSSD. Změna postoje je patrná i u krajské organizace na Vysočině, kde je většina členů také pro odchod z vlády.
Sílící tlak po prohraných evropských volbách
Pro socialisty byla prohra v evropských volbách jedním z dalších neúspěchů během vládnutí s hnutím ANO od roku 2013. V následujících sněmovních volbách v roce 2017 obdržela strana tristních 7,27 procenta hlasů. Nový předseda sociální demokracie Jan Hamáček poté dovedl stranu do druhé vlády Andreje Babiše. Tento tah vyvolal velkou kritiku zejména od senátorů, kteří po volebním výprasku nechtěli další vládu s hnutím ANO.
I přes nesouhlas sociálnědemokratických senátorů a odmítnutí poslance Milana Chovance zvednout ruku při hlasování o důvěře vládě čekala na ČSSD další volební prohra. V roce 2018 obhajovala strana v komunálních volbách 3773 mandátů. Celkem jich získala pouze 1882. Podobně sociální demokraté neuspěli v bojích o Senát. Z původně třinácti mandátů obhájil křeslo pouze předseda senátního klubu sociální demokracie Petr Vícha.
Další prohra by podle bývalého poslance a pověřeného předsedy ČSSD Milana Chovance mohla být pro stranu fatální. „Sociální demokracie si mohla otestovat, jak by to v krajských volbách mohlo dopadnout. Myslím si, že se jedná o poslední zdvižený prst, aby strana začala se sebou něco dělat. Kromě nevýrazné volební kampaně a zbytečných hádek okolo odchodu ministra Antonína Staňka jsem přesvědčen, že propad preferencí sociální demokracie je způsobený vstupem do vlády,“ řekl pro Echo24 Milan Chovanec.
Podle něj se tím jen potvrzují slova kritiků, kteří před vstupem do vlády varovali. „Dostali jsme se mezi mlýnské kameny. Nikdo nás do vlády netlačil, sami jsme tam šli a teď se divíme, že nás v kamenech drtí. Co se s tím dá dělat? Tím, že sociální demokracie vstoupila do vlády, tak si velmi zúžila manévrovací prostor. Všechny souboje, které vedla ČSSD s hnutím ANO, prohrála, protože vždycky ustoupila. Myslím si, že nejsme schopni vystoupit z vlády a vysvětlit veřejnosti proč jsme to udělali,“ řekl po prohraných květnových volbách Chovanec. Dodal také, že pokud by strana neuspěla v krajských a senátních volbách, znamenalo by to finanční ochromení ČSSD.