Studenti výstražně stávkovali na obranu ústavních hodnot

Studentská stávka

Studenti výstražně stávkovali na obranu ústavních hodnotAKTUALIZUJEME
Vyšší odborná škola pedagogická a sociální, Střední odborná škola pedagogická a Gymnázium Praha 6 Foto:

FOTO: Petr Podaný

14
Domov
Sdílet:

Studenti ze zhruba 300 vysokých a středních škol po celé zemi se ve čtvrtek v poledne připojili k půlhodinové výstražné stávce, cílem protestu bylo bránit společenské a ústavní hodnoty. Před školami a na protestních demonstracích v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci, Hradci Králové a dalších větších městech se sešly dohromady tisíce mladých lidí. V projevech, na transparentech a na sociálních sítích studenti kritizovali přístup vrcholných politiků k ústavě či vůči médiím, zejména prezidenta Miloše Zemana a premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO).

Výzvu nazvanou #VyjdiVen iniciovali studenti pražské DAMU. Stávka podle nich nemá zpochybňovat volební výsledek, ale má dát najevo, že studentům není lhostejný současný vývoj země. Dnešní protest nemá být jednorázovou akcí, ale dlouhodobou snahou studentů usilovat o lepší politickou kulturu v zemi.

Kolik lidí se k iniciativě během dnešních protestů připojilo, iniciátoři zatím neumějí odhadnout, protesty si organizovaly samy školy; řádově byly účastníků tisíce. V pondělí chtějí přinést sebrané podpisové archy pod výzvou i zaslané fotografie či videa z dnešní akce do kanceláře Senátu. Horní komora parlamentu by se výzvou studentů mohla zabývat na dubnové schůzi. Klub Starostů chce kvůli tomu připravit návrh usnesení horní komory.

„Cením si toho, že studenti nejsou lhostejní k veřejnému dění, a stejně tak, že své názory prezentují v souladu s právem shromažďovacím,“ uvedl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Pokud mu bude výzva doručena, k jejímu posouzení svolá vedení Senátu a předsedy klubů, aby se poradili o dalším postupu.

Mezi požadavky studentů je například to, aby prezident plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu Sněmovny a který nebude trestně stíhaným člověkem. Studenti rovněž chtějí, aby vláda v demisi nedělala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky a aby proti nedodržování ústavních zvyklostí důrazně vystoupil Senát. Při dnešním protestu zaznívala i slova na podporu nezávislosti zejména veřejnoprávních médií.

V Praze se studenti i jejich sympatizanti sešli před budovou DAMU, na Václavském náměstí, před Národní technickou knihovnou v Dejvicích nebo na Albertově. Nesli české i evropské vlajky, fotografie bývalého prezidenta Václava Havla, vzkazy „Zachraňme demokracii“ nebo „Máme na víc!“ či transparenty kritizující Zemana a Babiše. Několik set lidí se po projevech přesunulo na happening na piazzettu Národního divadla, část studentů zamířila na Pražský hrad.

Stávky a demonstrace se konaly i v dalších městech

Na obranu společenských a ústavních hodnot se v poledne na brněnském náměstí Svobody shromáždila zhruba tisícovka lidí. Převažovali vysokoškoláci a středoškoláci, nechyběli však ani starší účastníci. Někteří měli transparenty namířené proti premiérovi i prezidentovi. Pořadatelé shromáždění požadovali, aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky, aby předsedou vlády nebyl trestně stíhaný člověk a aby ústavní činitelé neútočili na veřejnoprávní média a novináře obecně.

Do výstražné stávky se zapojilo i několik stovek studentů Univerzity Palackého v Olomouci i některých středních škol. V poledne bylo plné mladých lidí například prostranství před pedagogickou fakultou nedaleko centra města. Účastníci dali najevo nesouhlas s přístupem nejvyšších politických činitelů k ústavě.

Také protestního shromáždění na Masarykově náměstí v Hradci Králové se zúčastnilo několik set studentů středních a vysokých škol. Přišli je podpořit i lidé, kteří se s jejich požadavky ztotožňují. „Pro nás byl impulzem inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana, který považujeme za nepřijatelný,“ řekl ČTK jeden z organizátorů hradeckého shromáždění Lukáš Hypius.

Zhruba pětistovka vysokoškoláků ze Západočeské univerzity dnes v Plzni půl hodiny stávkovala v hlavním kampusu na Borech. Přečetli a podepisovali výzvu na podporu nezávislosti veřejnoprávních médií a proti některým krokům prezidenta Zemana a vlády v demisi. Na plochu před fakultu elektrotechnickou obkreslili křídou svoje stopy v barvách trikolóry, které symbolizovaly, že jsou připraveni vyjít do ulic kdykoliv znovu, když nebudou souhlasit s tím, co se děje.

Asi stovka studentů zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB) vyšla před budovu rektorátu na náměstí T.G. Masaryka, aby dali najevo nesouhlas s přístupem nejvyšších politických činitelů k ústavě. K akci se připojily také některé střední školy ve Zlínském kraji.

Na centrálním Masarykově náměstí v Ostravě podpořily výstražnou stávku studentstva asi dvě stovky lidí. K protestu se kromě středoškolských a vysokoškolských studentů připojili i divadelníci. Někteří protestující přišli na náměstí vybaveni řehtačkami či metry s odkazem na výzvu, aby se všem měřilo stejným metrem. Někteří také přišli s hesly jako: „Zeman, Babiš, Okamura=naše noční můra“ či „ANO smrdí od hlavy“.

Asi dvě stovky lidí se v poledne zúčastnily protestního shromáždění v kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Kromě studentů UJEP se u lavičky Václava Havla sešli i někteří vyučující a obyvatelé města. Do celorepublikové akce se v Ústeckém kraji zapojily i dvě desítky středních škol. Studenti kritizovali především Zemana a Babiše.

Studentská výzva určená nejvyšším ústavním činitelům žádá prezidenta, aby plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhán. Další požadavek směřuje k vládě v demisi, která nemá konat zásadní a personální kroky a nemá vytvářet nové ústavní pořádky.

Výstražná stávka studenstva – #VyjdiVen

Vyzýváme všechny občany, a především studenty vysokých i středních škol, aby společně s námi ve čtvrtek 15. 3. – na Mezinárodní den proti policejní brutalitě, v pravé poledne vyšli ven ze škol, tříd a pracovišť na výstražnou stávku studentstva.

Výstražnou stávkou vyzýváme ústavní představitele České republiky, jmenovitě prezidenta České republiky, premiéra České republiky a Parlament České republiky k obraně ústavních a společenských zvyklostí a hodnot.

Chceme, aby se všem a vždy měřilo stejným metrem. Chceme, aby prezident plnil svoji ústavní funkci a aby o budoucnosti nás všech nerozhodovaly trestně stíhané osoby, aby v klíčových výborech neseděli ti, kteří kdysi aktivně potlačovali demokracii a mlátili studenty.

Normalizace lži a absence základní odpovědnosti mají destruktivní následky pro náš stát a celou společnost a kategoricky je odmítáme.

Především požadujeme:

Aby prezident České republiky plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou.

Aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky.

Aby Senát důrazně vystoupil proti nedodržování ústavních zvyklostí.

Za organizátory:

Luboš Louženský, student KP DAMU

Kateřina Rundová, studentka KP DAMU
Martin Zahálka, umělec
Radovan Bláha, aktivista, umělec
a další.

Vyhlášení protestní stávky probíhá s plnou podporou studentské komory akademického senátu DAMU a děkanky DAMU. Podporu výzvě již vyjádřila např. dokumentaristka Olga Sommerová.

 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Lidé v Česku demonstrovali na podporu novinářů. Připomněli i Jána Kuciaka

Demonstrace aktivistům zachutnaly. Na středu a čtvrtek svolávají další

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články