Afghánský ministr teď rozváží v Lipsku pizzu na kole
KARIÉRNÍ ZVRAT
Poměrně výrazný kariérní zvrat si zažil někdejší afghánský politik Sjed Ahmad Šah Sadát. Ve svých téměř padesáti letech uprchl z vlasti už před rokem, tedy ještě než se radikální hnutí Tálibán dostalo aktuálně v Afghánistánu znovu k moci. Nový život tak bývalý šéf resortu komunikace a technologií začal v německém Lipsku, kde nyní pro službu Lieferando rozváží na kole pizzu za patnáct eur na hodinu, píše například deník Bild.
Bývalý člen afghánského kabinetu, který nyní žije v Sasku necelý rok, jiné zaměstnání než je rozvoz pizzy sháněl kvůli jazykové bariéře s obtížemi. S penězi prý ale vystačí a je schopen si na okraji města platit i malý byt. To, že místo v obleku a drahých autech nyní tráví svou pracovní dobu v oranžovém úboru a na kole, mu prý nevadí.
وزير الاتصالات والتكنولوجيا الأفغاني السابق سيد أحمد سادات يلجأ لمهنة توصيل طلبات الطعام على متن دراجة هوائية في مدينة لايبزيغ الألمانية التي وصلها نهاية عام 2020، بعد تخليه عن منصبه pic.twitter.com/zfFERbqCmD
— قناة الجزيرة (@AJArabic) August 24, 2021
Sadát se stal ministrem komunikace a technologií v roce 2018 a zasedl tak ve vládě. Z pozice pak odstoupil v roce 2020 a do Německa dorazil v prosinci téhož roku.
Z Afghánistánu přitom Sadát emigroval poprvé ještě jako velmi mladý společně se svými rodiči a bratrem. Dostali se do Anglie, kde zvládl na Oxfordské univerzitě studovat elektrotechniku a obdržel v tomto oboru dva tituly. Svou kariéru tak zahájil v Anglii, odsud ale v roce 2016 vycestoval kvůli jednomu ze svých projektů do své původní vlasti a tam mu nabídli místo na ministerstvu. V Kábulu se pak i oženil a postupně se dostal až do čela resortu.
Kvůli neshodám s prezidentem Ašrafem Ghaním na svůj post ale později rezignoval a i kvůli obavám z postupu Tálibánu v zemi se rozhodl Afghánistán podruhé opustit.
Od poloviny srpna, kdy se moci v Afghánistánu ujalo hnutí Tálibán, se ze země snaží přes kábulské letiště dostat tisíce lidí. V uplynulých dvou týdnech bylo z Kábulu evakuováno více než 100.000 osob. Jsou mezi nimi převážně cizinci a jejich afghánští spolupracovníci. Spojené státy chtějí pokračovat v evakuacích do 31. srpna, ke kterému má skončit stahování amerických sil z Afghánistánu.