Budovatelské video láká mladé na práci v EU. „Připomíná to padesátá léta“
KAMPAŇ
Ministerstvo zahraničí odstartovalo kampaň, kterou chce zatraktivnit práci v institucích Evropské unie pro „nadějné Čechy z řad absolventů“. Pro začátek vypustilo bizarní video, na němž dívka oznamuje kamarádům u táboráku, že odjíždí do Bruselu, kde bude mít hodně peněz i práci, která má konečně smysl. Zpracování videa však vyvolalo kritiku na sociálních sítích, když v řadě uživatelů vyvolalo vzpomínky na budovatelská padesátá léta.
Magda sedí u táboráku s partou kamarádů, kteří jsou skeptičtí k její nové práci pro Evropskou komisi. Jeden z nich je přitom bez práce a další nastupuje do firmy „k tátovi“. Dívka se však nenechá skepsí odradit, vysvětluje, že bude mít hodně peněz a na práci se těší. „Konečně něco, co má smysl,“ dodává dívka se zasněným pohledem do dálky na náborovém videu.
To patří ke kampani, kterou odstartovalo ministerstvo zahraničí ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR a Úřadem vlády. „V rámci další motivace jsme natočili s našimi partnery video, které má absolventům ukázat, že po škole nemusí lovit práci jen v českém rybníčku, ale naopak se mohou pustit do dobrodružství v Bruselu, kde je čeká nejen zajímavé ohodnocení, ale i řada mezinárodních kontaktů a nezanedbatelná praxe. Sám mám s prací v EU zkušenosti a mohu tento profesní krok jen doporučit,“ řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Video však vzápětí schytalo vlnu kritiky. „Řekněte mi, že je to jen parodie, prosím. Něco tak strašného jsem už dlouho neviděl,“ napsal na Twitteru viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. „Obávám se, že bude nutné otevřít diskusi o změnách v komunikaci ministerstva zahraničí. Tento spot mediálnímu obrazu ani Česka, ani Evropy moc nepomáhá, spíše naopak,“ přidal se europoslanec Pirátů Mikuláš Peksa.
Řekněte mi, že je to jen parodie, prosím 🙏
— Radek Špicar (@R_Spicar_SP_CR) October 28, 2020
Něco tak strašného jsem už dlouho neviděl 😱#pániherci https://t.co/YWvcwELxVA
Podle řady kritiků na sociálních sítích pak video připomíná budovatelskou agitaci v padesátých letech. „To je podobné jako propagandistické počiny tak na úrovni padesátých let minulého století v komunistickém bloku,“ napsal jeden z uživatelů na YouTube. Podle mluvčí zastoupení Evropské komise v Praze Magdaleny Frouzové je však úspěch videa hodnotit s odstupem. Někteří kritici také podle ní nejsou pro video cílová skupina.