Nepřítel Izraele se nesmí stát členem vlády, vzkázal Hrad
dopis straníkům
- Echo24,
- ,
Spor mezi kandidátem na ministra zahraničí Miroslavem Pochem (ČSSD) a Hradem se vyostřuje. Politika současné vlády napomáhá podle Pocheho eskalaci konfliktu v Izraeli, napsal to svým spolustraníkům v dopise. Na to kontroval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, že se členem vlády nesmí stát nepřítel Izraele.
Poche v dopise popsal, že není spokojený s některými kroky zahraniční politiky vlády premiéra v demisi Andreje Babiše. Za klíčovou považuje situaci na blízkém východě. Kritický je ke krokům USA v souvislosti s přesunutím ambasády v Izraeli, kterou česká vláda podporuje.
„Je zcela v našem zájmu, aby na území Izraele existoval demokratický stát plně sdílející západní zájmy. Politika současné vlády však vede i s pomocí Spojených států, a to zejména s ohledem na přesun amerického velvyslanectví do Jeruzaléma, k faktickému zostření izraelské války na domácí frontě a k prohlubování nepřátelství vůči Izraeli v muslimském světě,“ uvedl Poche.
Na aktuální vyjádření Pocheho na Twitteru zareagoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. „ČR je upřímným přítelem Izraele. A proto se nikdy nesmí stát členem vlády nepřítel Izraele, který svou nenávist vyjádřil dokonce písemně,“ napsal Ovčáček.
ČR je upřímným přítelem Izraele. A proto se nikdy nesmí stát členem vlády nepřítel Izraele, který svou nenávist vyjádřil dokonce písemně: pic.twitter.com/qPgawwphoa
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 23. května 2018
Na vládní nominaci Pocheho sociální demokraté trvají i přes odmítavý postoj prezidenta Zemana. Spekulace o svém názoru potvrdil v minulém týdnu na návštěvě Moravskoslezského kraje, kde na otázku ohledně Pocheho nominace odpověděl, že by pro něj nebyl přijatelným ministrem.
Poche v dopise svým spolustraníkům vysvětluje, že vstup do vlády je podle něho vhodnější variantou, než setrvání v opozici. Speciální pozornost věnuje svým názorům na migraci. Ty byly podle Zemana jedním z hlavních důvodů, proč byl pro proč byl jako kandidát na ministra nepřijatelný, prezident europoslanci vyčítal jeho postoje, kterými měl imigraci podporovat. Poche však uvádí, že jeho postoje byly dezinterpretovány, a že jeho názory prošly postupným vývojem.
I moje vnímání migrace se v průběhu let vyvíjelo v rámci konfrontace s celou řadou evropských politiků a rovněž na základě toho, že jsem měl osobně možnost vidět dopady migrační krize v Itálii či některých státech Balkánu,“ píše Poche.
Dodává, že se v Evropském parlamentu snaží především o efektivní ochranu hranic. „Jediná cesta je efektivně chránit vnější hranice a stabilizovat země, odkud k nám migranti přicházejí. Česká republika to se svými omezenými zdroji nezvládne sama a evropské státy musí nejen v této oblasti více spolupracovat, uvedl europoslanec. „Nepodpořil jsem ani jedno jediné legislativní usnesení či zprávu, která by vyzývala k zavedení trvalého relokačního mechanismu,“ dodal v dopise, který má deník Echo 24 k dispozici.
Ohrazuje se i proti tomu, že je mu vytýkán příspěvek na osobním blogu. Tam se v roce 2015 vyslovil pro přijetí 525 migrantů v rámci relokačního systému kvót. Podle europoslance je však výrok vytržen z kontextu.
Poche 1: Dezinformační média záměrně tvrdí opak. Jedná se o naprosté lži! Poche 2: Neotáčejme se k uprchlíkům zády: https://t.co/5J9hyfzx3i
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 23. května 2018
O vládě hnutí ANO a ČSSD nyní rozhodují členové strany ve vnistrostranickém referendu. Konečné výsledky by měly být známy 15. června, tedy den po ukončení téměř čtyřtýdenního referenda.