Zemřel Stanislav Zindulka. Oblíbený divadelní i filmový herec

odešel držitel Českého lva

Zemřel Stanislav Zindulka. Oblíbený divadelní i filmový herecAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ve věku 86 let ve čtvrtek zemřel mnohaletý člen hereckého souboru Činoherního klubu Stanislav Zindulka. Ztvárnil mnoho televizních i divadelních rolí. Za vedlejší roli ve filmu Babí léto byl oceněn Českým lvem. Proslavila jej role v seriálu Vlak dětství a naděje. Jilemnický rodák zemřel pokojně v rodinném kruhu. Uvedl to ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka.

„Pan Zindulka byl jedním z předních herců našeho divadla, kde působil od roku 1994,“ uvedl Procházka.

Loni v květnu Zindulka převzal cenu za celoživotní přínos českému humoru v rámci jubilejního festivalu Komedy Fest Plzeň. Před třemi lety na jevišti Národního divadla v Praze obdržel prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství.

„Za tu dobu, co byl v Činoherním klubu jsme ho poznali jako naprosto velkorysého a statečného člověka s vyhraněnými názory, jako chlapa, který se stal nejen součástí našeho kolektivu, ale i jeho v tradičním slova smyslu pilířem. Přestože se prosadil až v pozdějším věku, jeho osobnost se do nás všech strašně otiskla. Byl úžasným kolegou, který nikdy nikoho neunavoval, takže jsme ani nic nevěděli o jeho zdravotním stavu,“ řekl ČTK herec Ondřej Vetchý. „Patří bezpochyby k těm nenahraditelným lidem z naší branže, kteří nás v poslední době opustili. Je to obrovská ztráta také vzhledem k tomu, že odešel velký gentleman vůči ženám,“ dodal.

„Pana Zindulku jsem měl moc rád. Za prvé to byl velmi hodný člověk a za druhé mi hodně připomínal mého tátu. Zindulka byl dobrý člověk a výborný herec,“ řekl režisér Petr Nikolaev, který se Zindulkou mimo jiné natočil film Báječná léta pod psa.

„Byl to neuvěřitelně laskavý člověk, báječný kolega,“ řekl ČTK Tomáš Töpfer, který se Zindulkou natáčel seriál Četnické humoresky. „Dokonce jsme se v Brně sešli už v 60. letech, kdy mě učil na konzervatoři, takže na něj mám vzpomínky už od dětství. Je mi to moc líto a myslím především na rodinu,“ dodal.

Za svůj nejvýznamnější divadelní počin považoval Zindulka to, že se v 57 letech vydal z bezpečí brněnského angažmá do určité nejistoty v Praze. Na otázky, proč do metropole odešel tak pozdě, odpovídal, že se necítil do té doby dost zralý. Obrat podle něho způsobila role „srágorky“ vedle Heleny Růžičkové v Kachyňově seriálu Vlak dětství a naděje z roku 1985. Nejdříve nastoupil do Městských divadel pražských a pak přešel do Divadla Ká, které posléze zaniklo. Zakotvil v Činoherním klubu. Role Maxe Silvermana ve hře Herba Gardnera Sbohem je považována za to nejlepší, co v Praze v divadle udělal.

Zindulka se narodil 5. května 1932 v podkrkonošské Jilemnici. Objevil se v mnoha filmech, vedle oceňovaného Babího léta například ve snímcích Konec básníků v Čechách, Učitel tance, Báječná léta pod psa, Anděl Páně nebo Odcházení. Naposledy hrál ve filmu Narušitel režiséra Davida Baldy, který byl do kin uveden letos v lednu. Kromě spousty divadelních rolí si Zindulku pamatují televizní diváci ze seriálů Bylo nás pět, Hříchy pro pátera Knoxe nebo Četnické humoresky.

Filmové role Stanislava Zindulky:

2019 – Narušitel
2011 – Odcházení (Osvald)
2009 – Ďáblova lest
2006 – Poslední vlak
2005 – Anděl Páně (Lorenc)
2004 – Návrat zbloudilého pastýře (TV) (opat)
2001 – Babí léto (Eda)
1998 – Stůj, nebo se netrefím (Pištora)
1998 – Hanele (Jid Fajnerman)
1997 – Báječná léta pod psa (dědeček Josef)
1996 – Bumerang (Heřman Tyl)
1995 – Učitel tance (pan Mandík)
1995 – Cesta peklem (režisér u šachty)
1993 – Hotýlek v srdci Evropy (Otíkův dědeček)
1993 – Zámek v Čechách (starší esenbák)
1993 – Konec básníků v Čechách (Lorenc)
1990 – Tichá bolest
1989 – Evropa tančila valčík (Ketterle)
1989 – Jak básníkům chutná život (Lorenc)
1987 – Vážení přátelé, ano
1986 – Povídka s dobrým koncem
1986 – Kdo se bojí, utíká
1986 – Smrt krásných srnců (Josef Vejvoda)
1982 – Únos Moravanky (Pinkas ml.)
1979 – Božská Ema (Toscanini)
1977 – O moravské zemi (Froliš)
1976 – Náš dědek Josef (Cancour)
1973 – Tajemství zlatého Buddhy (Jouza)
1973 – Dny zrady (Joachim von Ribbentrop)
1966 – Znamení raka (vyšetřovatel)
1964 – Obžalovaný (lékař)
1956 – Váhavý střelec (Říčánek)

Seriálové role:

2007–2010 Ulice (podnikatel Stárek, už po smrti)
Četnické humoresky (praporčík Turko)
Bylo nás pět (pan Fajst)
Vlak dětství a naděje (Josef Pumplmě)
Hospoda (Žalud – nadporučík v záloze)

Čtěte také: Zemřel Mirek Hoffmann, legenda české country scény a zakladatel Zelenáčů 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články