Kauzu Čapí hnízdo policie řeší od roku 2015, Babiš je trestně stíhaný od září 2017

kauza Čapí hnízdo přehledně

Kauzu Čapí hnízdo policie řeší od roku 2015, Babiš je trestně stíhaný od září 2017NOVÉ
Čapí hnízdo Foto:

Foto: Jan Zatorský

1
Domov
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

Kauza Čapí hnízdo hýbe českou politickou scénou v podstatě od momentu, kdy se Andrej Babiš rozhodl vstoupit do politiky. Současný premiér je kvůli možnému dotačnímu podvodu trestně stíhaný. Nejnovější aféra kolem jeho syna může vést až k jeho konci na premiérském křesle. Syn premiéra Andreje Babiše (ANO) v rozhovoru pro server Seznam Zprávy uvedl, že spolupracovníci jeho otce jej kvůli této kauze drželi na poloostrovu Krym, premiér ve svém úterním vyjádření uvedl, že jeho syn je psychicky nemocný.

Přestavba statku Dvůr Semtín u rybníka Slavnič na Benešovsku na konferenční centrum Čapí hnízdo začala v roce 2006. Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě následujícího roku získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Farma byla dokončena a otevřena v červnu 2010. V médiích byla spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal. Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla v červnu 2014 poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Sloučila se s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu.

Dotaci 50 milionů korun na projekt Čapí hnízdo schválil výbor Regionální rady ROP Střední Čechy v srpnu 2008. V září 2010 se udělení dotace věnoval týdeník Ekonom. Podle něj byla firma brána jako malý podnik, a jak časopisu potvrdil středočeský dotační úřad, v případě propojení s kapitálově silnější společností by dotaci nezískala.

O projekt se brzy začala zajímat média. V říjnu 2013 Babiš řekl týdeníku Respekt: „S Čapím hnízdem nemám nic společného … Nevím, komu to patří.“ V té době Babišovo hnutí ANO mířilo za úspěchem ve volbách do sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Babiš dodal, že firmě půjčil 400 milionů korun a má tam pronajatu jednu budovu. Podle Babišova prohlášení z 13. března 2016 skupina Agrofert v listopadu 2013 převzala „ztrátovou a předluženou farmu“.

Okolnosti získání dotace začala prověřovat policie, v prosinci 2015 o tom informoval server Aktuálně.cz. Vyšetřování zahájil i Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Babiš, který byl od ledna 2014 ministrem financí, v březnu 2016 řekl, že zná jméno vlastníka Čapího hnízda z doby žádosti o dotaci, nechce ho ale prozradit. O 20 dní později na mimořádné schůzi sněmovny řekl, že farmu tehdy vlastnily jeho dvě děti a bratr partnerky (nyní již manželky). Především pod tlakem koaliční ČSSD v čele s bývalým premiérem Bohuslavem Sobotkou, který rozhodl o jeho odvolání, opustil Babiš loni v květnu vládu. Politik již v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů.

Babiš musel být k trestnímu stíhání vydán dvakrát

V srpnu 2017 policie zaslala do sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v souvislosti s kauzou dotací. Poté, co v září sněmovna oba vydala, byli politici obviněni z dotačního podvodu, což oba odmítli. V říjnu 2017 hnutí ANO vyhrálo volby a se zvolením získali Babiš a Faltýnek znovu imunitu.

Sněmovna na novou policejní žádost oba opět vydala. Státní zástupce poté rozhodl o pokračování trestního stíhání Babiše, který je od 6. prosince 2017 předsedou vlády, a Faltýnka. Letos v květnu státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění, stíhání Faltýnka a dalších tří osob, členů představenstva společností ZZN Pelhřimov a Farma Čapí hnízdo, zrušil. V kauze jsou obviněni kromě Babiše i jeho manželka Monika, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti.

V prosinci 2017 uzavřel své vyšetřování OLAF. Podle později zveřejněné zprávy byly podány při žádosti o dotaci nepravdivé informace. Babiš dříve řekl, že Agrofert kvůli vyšetřování OLAF podal stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU. OLAF také vyzval k vynětí farmy z projektů dotovaných EU. Koncem letošního ledna pak ministerstvo financí oznámilo, že vyňalo farmu Čapí hnízdo z evropského financování.

Počátkem května Úřad ROP Střední Čechy vyzval firmu Imoba, aby dotaci do 30 dnů dobrovolně vrátila. Společnost následně s vrácením dotace souhlasila, dohodu poté schválil výbor ROP Střední Čechy, který ji přidělil. Padesátimilionovou dotaci Imoba vrátila koncem června. Letos v září uvedl deník E15, že Babišova manželka Monika rezignovala na post v představenstvu firmy Imoba.

„Děti zpočátku vlastnily Čapí hnízdo, aby se naučily podnikat,“ řekl dříve Babiš

Andrej Babiš mladší (35) pochází z prvního svazku premiéra s lékařkou Beatrice, která byla jeho partnerkou od 70. let. Podle knihy Babiš – Příběh oligarchy od Tomáše Perglera spoluvlastnila Beatrice ve druhé polovině 90. let penzion v Nízkých Tatrách, posléze měla žít ve Švýcarsku, respektive v Kanadě, kde se věnovala povolání lékařky.

Její syn s ní dnes žije ve Švýcarsku a má i tamní občanství. Studoval ve Spojených státech a stal se profesionálním pilotem. Jeho starší sestra Adriana Bobeková (39) studovala podle tisku rovněž v USA. Pracovní zkušenosti sbírala v Agrofertu, kde se zabývala zahraničními obchody. V kauze Čapí hnízdo je rovněž obviněna, podle tisku je manželkou manažera Agrofertu Martina Bobka.

Babišův syn serveru Seznam Zprávy řekl, že k farmě Čapí hnízdo podepisoval nějaké dokumenty, prý ale nevěděl, co podepisuje. Přiznal také, že se v minulosti kvůli konfliktu s policií dostal do Národního ústavu duševního zdraví a v současnosti bere léky. Zde se setkal s psychiatričkou Ditou Protopopovou. Po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo měl manžel Protopopové Petr údajně odvézt Babišova syna na Krym. Jeho otec podle Andreje mladšího chtěl, aby kvůli této kauze zmizel.

Letos v květnu týdeník Respekt uvedl, že Babiš v roce 2017 sdělil, že „jeho děti vlastnily zpočátku Čapí hnízdo, aby se naučily podnikat“. Tím podle tisku přiznal, že věděl o úzkém propojení této firmy s Agrofertem. Ke kauze Čapího hnízda se premiér vyjádřil také v březnu 2016, kdy uvedl, že jména akcionářů nechtěl říct z toho důvodu, že nechtěl ohrozit své děti. Dodal rovněž, že: „Moje dcery jezdí od dětství na koni. Rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt (areálu Farma Čapí hnízdo) zrealizovala.“

Čtěte také: Kdo vlastnil podle Babiše Čapí hnízdo? Nejdříve „nějací advokáti“, pak firma z holdingu...

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články