Palestina stahuje velvyslance z Česka. Reaguje na český postoj k Jeruzalému
přesun ambasády
Palestinská samospráva sídlící na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes oznámila, že stahuje své velvyslance z Česka a dalších tří zemí Evropské unie, jejichž zástupci se zúčastnili nedělní recepce u příležitosti pondělního slavnostního otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě.
Informovala o tom agentura AFP. Opatření se vedle České republiky týká Rakouska, Rumunska a Maďarska. Český velvyslanec v Izraeli se zúčastnil recepce, při slavnostním otevření ambasády ale nebyl.
Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda naopak Jeruzalém považuje za nedělitelné hlavního město židovského státu. Většina světových mocností neuznává izraelskou anexi východního Jeruzaléma a konečný status města by podle nich měl být vyřešen při mírových rozhovorech.
Americký zastupitelský úřad v Jeruzalémě byl otevřen v pondělí u příležitosti 70. výročí vzniku izraelského státu. V té době se v Pásmu Gazy konaly protesty Palestinců, při kterých izraelské bezpečnostní složky usmrtily bezmála 60 lidí.
Své velvyslanectví v Jeruzalémě otevřela také Guatemala a do konce měsíce chce stejný krok učinit i Paraguay.
Česko by podle premiéra Andreje Babiše mělo do konce května v Jeruzalémě otevřít honorární konzulát a do konce roku Český dům jako prostor pro česko-izraelskou kulturní, obchodní a mezilidskou výměnu. Pro přesunutí ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma po vzoru USA se opakovaně vyslovil prezident Miloš Zeman.
Česko zatím reagovat nebude
Česká republika vzala na vědomí povolání palestinského velvyslance na konzultace a stejným krokem zatím reagovat nebude. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. „Byli jsme informováni palestinským velvyslanectvím. Bereme to na vědomí,“ uvedla mluvčí Lagronová. „V tuto chvíli necítíme potřebu přistoupit k recipročnímu kroku,“ dodala.
Česko má na palestinském území styčný úřad v Ramalláhu a také honorárního konzula v Betlémě. České zájmy zastupuje rovněž velvyslanectví v Tel Avivu, do jehož působnosti spadají konzulární záležitosti.