„Řekni ano, nebo ne do hlavně pistole.“ Nátlak v referendu na okupované Ukrajině
REFERENDA O PŘIPOJENÍ K RUSKU
V Moskvou ovládaných nebo okupovaných částech Ukrajiny v pátek začalo narychlo zorganizované hlasování, které proruské úřady označují za referenda o připojení k Rusku. Kyjev a Západ akci považují za podvod. Podle poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajla Podoljaka nejde o legální referendum, ale jen o propagandistickou show pro mobilizaci. Podle snímků v ruských médiích chodí úředníci proruské správy od dveří ke dveřím s přenosnými volebními urnami, aby přiměli lidi hlasovat, popsala agentura AFP. Ruská televize zároveň ukázala záběry lidí vhazujících hlasy do mobilních uren v různých halách či na nádvořích. V Moskvě se na vyjádření podpory referend sešly tisíce lidí, ukazují videa ze sociálních sítí.
Poradce ukrajinského starosty Mariupolu Petro Andrjuščenko podle stanice CNN obvinil proruské síly z využívání nátlakových taktik. „Hlavním prostředkem nátlaku při hlasování je podomní agitace,“ napsal na sociální síti telegram Andrjuščenko. „Komise se skládá ze dvou lidí s volební urnou a hlasovacími lístky a dvou ozbrojených mužů,“ uvedl. „Klepou na dveře bytů/domů, nutí sousedy, aby přiměli lidi přijít ke komisi. Nátlak, nátlak a ještě větší nátlak. Ve skutečnosti nabízejí říci ‚ano‘ nebo ‚ne‘ přímo do hlavně pistole,“ tvrdí poradce starosty, podle něhož jsou volební místnosti v obchodech nebo kavárnách, ale jsou prázdné.
Надомное голосование уровень "оккупация". Первым идет член избирательной комиссии с правом решающего голоса pic.twitter.com/osaGd8zjp2
— IanMatveev (@ian_matveev) September 23, 2022
„Dnes by bylo pro obyvatele Chersonu nejlepší neotevírat dveře,“ uvedl na síti telegram Jurij Sobolevskyj, ukrajinský místopředseda Chersonské oblastní rady. Podle náčelníka ukrajinské správy Luhanské oblasti Serhije Hajdaje jsou lidé nuceni vyplňovat „kusy papíru“ bez soukromí v kuchyních a na dvorech domů, přičemž města jsou uzavřena, aby nemohli odejít a vyhnout se hlasování, napsala agentura Reuters. Ve městě Starobilsk proruské úřady až do úterý zakázaly obyvatelům opustit město a vyslaly ozbrojené skupiny, které prohledávaly domy a nutily lidi, aby se zúčastnili referenda, sdělil Hajdaj.
Hlasovaní se odehrává v samozvané proruské Luhanské lidové republice (LNR), Doněcké lidové republice (DNR) a na Ruskem okupovaných částech Chersonské a Záporožské oblasti, do nich ruské okupační síly „začlenily“ i části dalších oblastí, které zatím drží. Odevzdat svůj hlas mohou přijít i obyvatelé zmíněných částí Ukrajiny, kteří jsou nyní v Rusku, podle ruských internetových zdrojů však panují zmatky kolem toho, kde tak mají učinit. Plebiscit má trvat pět dní. První čtyři dny budou členové volebních komisí navštěvovat domácnosti místních obyvatel, popsal nezávislý server Meduza a ruskojazyčný web stanice BBC. Poslední den budou podle nich otevřené také volební místnosti. Okupační úřady toto rozhodnutí vysvětlují obavou o bezpečnost obyvatel, z nichž mnozí budou muset volit v osadách u frontové linie.
Thousands of people gathered today in Moscow 🇷🇺 in support of the referendum in LNR, DNR, Kherson and Zaporozhye regions. pic.twitter.com/zihv1QTxrg
— Based Serbia (@SerbiaBased) September 23, 2022
V DNR a LNR mají hlasovací lístky podle médií jedinou otázku – zda se začlenit do Ruské federace, na kterou je možné odpovědět ano nebo ne. V Chersonské a Záporožské oblasti se žádá odpověď na tři dotazy – zda je hlasující pro odtržení od Ukrajiny, zda je pro vytvoření nezávislého státu a zda je pro připojení k Ruské federaci.
Očekává se, že oficiální výsledek připojení k Rusku podpoří
Ruská tisková agentura TASS informovala, že referenda v DNR se účastní necelá tisícovka pozorovatelů. Později oznámila, že v DNR je také asi 130 pozorovatelů ze zahraničí, a to z Venezuely, Itálie, Rumunska, Toga nebo JAR. „Jejich počet neustále roste,“ citovala agentura ústřední volební komisi. Zároveň napsala, že pozorovatelé jsou i v dalších okupovaných regionech. V případě LNR cituje muže jménem Jaromír Vašek, jenž je podle ní pozorovatel z České republiky. Ten podle TASS tvrdil, že v Luhansku nezaznamenal žádné narušení hlasování a „všichni jsou připraveni hlasovat pro připojení k Rusku“.
⚡️This is how the "referendum" is taking place in the temporarily occupied city of Energodar, Zaporizhzhia region. Video from subscribers. pic.twitter.com/uPRCZ3WhwL
— FLASH (@Flash_news_ua) September 23, 2022
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která běžně monitoruje různé volby, uvedla, že výsledky nynějšího hlasovánína Ukrajině nebudou z právního hlediska platné, protože akce je v rozporu s ukrajinskými zákony i mezinárodním právem, koná se v oblastech, kde není bezpečno, a neúčastní se jí nezávislí pozorovatelé.
Kyjev a jeho západní spojenci předem označili referenda za podvod. Jejich představitelé uvedli, že výsledky neuznají; považují hlasování jen za krok Moskvy k nelegální anexi dalšího ukrajinského území. Rusko tvrdí, že referenda jsou pro obyvatele regionu příležitostí vyjádřit svůj názor. V moskevských ulicích se sešly tisíce lidí, kteří podporují konání referenda. Podle analytiků z Kyjevského mezinárodního sociologického institutu vidí naprostá většina lidí zmíněná území jako nezávislá na Rusku a naopak patřící k Ukrajině. K odhadu využili data desítky průzkumů a voleb z minulosti.
Všeobecně se očekává, že oficiální výsledky podpoří připojení k Rusku. Hajdaj podle stanice CNN prohlásil, že Rusko si vykalkuluje výsledek, který pro něj bude příznivý. „Názor obyvatelstva nemá žádný význam,“ uvedl.
Agentura Unian mezitím napsala, že do okupovaného Melitopolu v Záporožské oblasti proruské úřady přivezly dav z poloostrova Krym, který Moskva anektovala už v roce 2014. Tito lidé se podle Unian mají zúčastnit natáčení propagandistických klipů o údajné podpoře, kterou obyvatelstvo projevuje referendu o připojení k Rusku. Agentura se přitom odvolala na exilového starostu města Ivana Fedorova. Podle něj se kromě toho objevují první zprávy o tom, že obyvatelé Melitopolu úředníkům obcházejícím byty neotevírají a nereagují na jejich výzvy. „Můžeme tak potvrdit, že toto referendum je podvod,“ uvedl Fedorov. Tvrzení jednotlivých stran konfliktu nebylo možné nezávisle ověřit.