Halal a košer maso není bio. Zvířata nebyla šetrně usmrcena, rozhodl soud EU

Rituálně poražená zvířata

Halal a košer maso není bio. Zvířata nebyla šetrně usmrcena, rozhodl soud EUNOVÉ
Ilustrační snímek Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Maso pocházející z rituálně poražených zvířat nesmí v rámci Evropské unie nést označení bio, protože taková zvířata nebyla usmrcena tím nejšetrnějším možným způsobem, tedy po předchozím omráčení. Rozhodl o tom v úterý Soudní dvůr EU, na který se na základě podnětu ochránců zvířat obrátil francouzský soud.

Maso rituálně poražených zvířat nese například v islámské tradici označení halál a v židovské košer a pravidla věřícím v těchto náboženských tradicích zapovídají konzumovat jinak získané maso. Rituální porážky probíhají převážně bez předchozího omráčení zvířete.

Žádost o zákaz užívání označení produkt ekologického zemědělství pro maso ze zvířat zabitých bez předchozího omráčení podali v roce 2012 francouzští ochránci zvířat k tamnímu ministerstvu zemědělství. Francouzský soud žádost v první instanci zamítl a odvolací soud ve Versailles se v této věci obrátil na Soudní dvůr EU.

Generální advokát, jehož názor unijní soud zpravidla respektuje, loni rozhodl, že halál a košer maso jako bioprodukty označovány být mohou. Argumentoval přitom tím, že rituální porážka neporušuje unijní předpisy. Ty podle něj požadují pouze to, aby utrpení zvířete bylo co nejmenší.

Z této premisy vyšel ve svém verdiktu i soud, podle něj však z vědeckých studií vyplývá, že metodou, která utrpení zvířete při porážce nejvíce minimalizuje, je právě předchozí omráčení. Protože k omráčení zvířete při rituálních porážkách zpravidla nedochází, nesplňují porážky podle náboženských předpisů daná kritéria. Halál a košer maso tedy nemohou nést značku bio.

Pojem ekologické zemědělství zná unijní legislativa od začátku 90. let minulého století. Takto označovaný produkt by měl být vyroben způsobem šetrným k přírodě a zvířata, z nichž pochází, by měla být chována v dobrých životních podmínkách. Pravidla pro takové označení stanoví například zákaz geneticky modifikovaných organismů a omezují použití antibiotik či chemických přípravků pro ošetřování rostlin.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V Česku je další závadné hovězí. Původ masa v restauracích či párcích přesto nezjistíme

Maso se salmonelou, které čeští prodejci poslali do škol a nemocnic, dovezla firma patřící Agrofertu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články