„Je to vyhlášení války USA“. Vláda nedodrží spojenecký slib, nová základna se neplánuje
Výdaje na obranu
Spojenecký závazek odvádět dvě procenta HDP byl ze strany vlády pouze planý slib. Dodržet ho nehodlá jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak jeho koaliční partner sociální demokracie v čele s Janem Hamáčkem. Naopak zachování závazků požaduje ministerstvo obrany, které pro Echo24 uvedlo, že závazek není pouhým číslem na papíře, ale je vizitkou celé České republiky. Podobně to vidí opozice, kdy místopředseda ODS a exministr obrany Alexandr Vondra řekl, že nedodržení slibu spolu s připravovanou digitální daní je faktickým vyhlášením války Spojeným státům.
K slibu odvádět dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu se zavázaly všechny státy, které vstoupily do Severoatlantické aliance. Česká republika však závazek neplní a ve financích poskytnutých armádě je v pořadí šestá nejhorší ze všech spojenců. Nic by se na tom podle premiéra nemělo měnit ani v dalších letech, i když v minulosti několikrát slíbil, že dvě procenta na obranu budou dosažená v roce 2024.
V současné době totiž Česká republika odvádí 1,3 procenta HDP. Na dorovnání dvou procent by tak obrana potřebovala finanční injekci ve výši dalších 60 miliard na celkových 130 miliard, což je podle premiéra nereálné. „Samozřejmě že to není možné. Resort obrany není ve stavu utratit ty rozpočty,“ uvedl Babiš pro ČT. Ministerstvo obrany vede již šestým rokem hnutí ANO.
S postupem nesouhlasí ministerstvo obrany, které by závazek chtělo dodržet. „Zvyšování prostředků na jiné oblasti nezpochybňujeme, ale nemělo by se tak činit na úkor výdajů na obranu. Alianční závazek 2 procenta HDP není jen číslem na papíře, je to vizitka České republiky, kterou partnerům v rámci Aliance potvrzujeme, že jsme spolehlivým partnerem, který je a bude připraven podílet se na obraně partnerských států. NATO nám dává jistotu bezpečnosti, ale spolupráce musí být reciproční, nemůžeme jen brát a nic nedávat,“ řekl pro Echo24 šéf resortu obrany Lubomír Metnar.
Silně nesouhlasné hlasy se ozývají zejména z ODS, kdy expertka na obranu Jana Černochová několikrát neúspěšně navrhovala, aby se závazek uzákonil. Černochová také předložila několikrát sérii pozměňovacích návrhů ke státnímu rozpočtu, aby se částka na dodržení závazků přesunula na obranu. Hlasy hnutí ANO, sociální demokracie a komunistů však tyto přesuny zamítly.
Ostřeji proti vládě vystoupil bývalý ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), podle kterého je nedodržení slibu fackou všem spojencům. „Babiš s Hamáčkem a komunisty vyhlašují válku USA. Nejdřív jednostranná digitální daň a teď zastropování výdajů na obranu, které přímo popírá slib, který dal Babiš Trumpovi v Bílém domě. Pokud se pánové vydají touto cestou, nemůže to dopadnout dobře,“ uvedl Alexandr Vondra.
Právě Vondra měl na kongresu ODS v letošním lednu návrh, aby Česká republika udělala vstřícný krok spojencům a založila na letišti v Ostravě – Mošnově strategickou leteckou základnu. S tím však armáda po následující desetiletí nepočítá. „Spojenecká základna na území České republiky je čistě politické rozhodnutí. V současné době Armáda České republiky nemá informaci, že by na území České republiky měla být v budoucnu budována taková základna,“ řekla pro Echo24 Magdalena Dvořáková z tiskového oddělení Generálního štábu.
Zbytek opozice však v otázce obrany není jednotný. Dvě procenta HDP odváděná na obranu považují za nereálné zejména Piráti. Podle předsedy strany Ivana Bartoše by se měla zvednout debata k efektivitě vynaložených peněz v resortu obrany. Podobně skeptický je i šéf SPD Tomio Okamura, podle kterého je závazek nesmyslný. Naopak pro se staví lidovci či TOP 09.