Dandyovská arogance, smyslné rty. Mick Jagger slaví 75 let
75 let rockové hvězdy
Nikdy nezůstal nic dlužen své pověsti sexuálního idolu a rebela a zejména vynikajícího hudebníka, který kromě dobré muziky dokáže z každého koncertu udělat jedinečnou show. Legendární britský hudebník Mick Jagger, který se narodil 26. července 1943, okouzluje publikum svojí živelnou energií, dandyovskou arogancí a smyslnými rty i ve věku, kdy většina jeho vrstevníků už volí mnohem klidnější způsob života.
Mick Jagger se narodil jako starší ze dvou bratrů do středostavovské rodiny v Dartfordu v hrabství Kent. Krátce studoval na prestižní Londýnské ekonomické školy, z níž ho ale brzy vyhodili. Osudové bylo jeho setkání s kamarádem z dětství Keithem Richardsem v roce 1960. Oba zjistili, že milují americké bluesmany a založili kapelu.
Jagger s Richardsem brzy vytvořili výjimečnou autorskou dvojici přezdívanou Glimmer Twins (Blýskavá dvojčata). Na jedné straně estét, intelektuál a výrazný zpěvák Mick, který si vyzkoušel i herectví, na straně druhé věčný rebel a nezaměnitelný kytarista Keith, vždy s cigaretou v ústech či s bourbonem v ruce a s vlasy „jako po výbuchu granátu“.
První koncert pod názvem Rolling Stones skupina odehrála v londýnském klubu Marquee 12. července 1962. V květnu 1963 nahráli první singl Come On původně od Chucka Berryho a v dubnu 1964 vyšlo jejich první album The Rolling Stones. Plně autorská byla až čtvrtá deska Aftermath (1966). Hymnou tohoto období se stala píseň (I Can‘t Get No) Satisfaction s již zlidovělým úvodním kytarovým rifem. „Stouni“ začali zdolávat čela hitparád a pozornost začaly budit i informace o tom, jakou výtržnost zase ztropili, jaké drogy mají zrovna v oblibě nebo kdo měl nejvíce žen v posteli. Kvůli drogám se začali dostávat do konfliktu se zákonem. „Vždy jsem se snažil jejich konzumaci omezit natolik, aby mi nebránily v práci,“ tvrdil později Jagger, jenž byl v 60. a 70. letech spolu se svými kolegy několikrát vyšetřován kvůli nelegálnímu držení a užívání drog. Některá dnes oslavovaná alba, jako například Sticky Fingers, jsou narážek na užívání omamných prostředků plná.
V polovině 80. let vydal Jagger první sólové album She‘s the Boss. Na něm se (stejně jako na dalších třech) nebál vzdálit od bluesrockových stoneovských základů a pustil se i do všelijakých experimentů. Na svojí desce Goddess In The Doorway (2001) zase míchá bílou a černou hudbu, dotýká se melodií orientálních a staví vedle sebe několik hudebních generací: veterána Peta Townshenda, o generaci mladšího Bona z U2, Lenny Kravitze či hiphopovou hvězdu Wyclefa Jeana.
Příliš velký dojem ale na britské kritiky neudělalo debutové album dalšího Jaggerova projektu, superskupiny SuperHeavy, které vyšlo v roce 2011. Kromě Jaggera se na něm podílel kytarista někdejších Eurythmics Dave Stewart s různorodými hudebníky – soulovou zpěvačkou Joss Stoneovou, synem Boba Marleyho Damianem a bollywoodským skladatelem a zpěvákem A. R. Rahmánem. Hudebně se album pohybuje mezi rockem, reggae, soulem, bhangrá (hudba paňdžábských přistěhovalců v Británii) a blues.
Rolling Stones však Jagger k vodě nikdy nepustil a prožil s nimi jejich ústup ze slávy v osmdesátých letech i návrat na výsluní počátkem devadesátých let. Svoje zatím poslední studiové album s názvem Blue & Lonesome skupina vydala v prosinci 2016. Na albu se „stouni“ vrátili k blues, se kterým kdysi začínali. Obsahuje 12 coververzí písní bluesových hvězd jako Howlin‘ Wolf, Jimmy Reed nebo Little Walter.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
V České republice hráli „stouni“ už šestkrát. První vystoupení skupiny v tehdejším Československu se uskutečnilo v srpnu 1990 na Strahovském stadionu v Praze. Monstrózní koncert, který navštívilo 100 000 diváků, se konal pod patronací choti prezidenta Václava Havla Olgy a výtěžek z něj byl určen na její nadaci Výbor dobré vůle. Rolling Stones dodnes drží návštěvnický rekord koncertu v ČR, když 5. srpna 1995 přišlo na jejich vystoupení na bývalý spartakiádní stadion na Strahově 130 000 lidí. Zatím poslední velkolepou show předvedli „stouni“ českému publiku letos 4. července na letišti v pražských Letňanech v rámci koncertního turné No Filter.
Od 70. let se Jagger mihl také řadou filmů jako herec, scenárista i producent, jeho hudebních kvalit však tyto snímky zdaleka nedosáhly. Na „stará kolena“, v roce 2003, se rodák z Dartfordu dočkal i rytířského titulu. „Někteří z mých nejlepších přátel jsou rytíři. Je to pěkně zákeřná smečka mizerů, ale jsem velmi šťastný, že se k nim mohu připojit,“ prohlásil tehdy sir Michael Philip Jagger.
Samostatnou kapitolu představují pro zpěváka ženy. Dvakrát se oženil, má celkem osm dětí s pěti různými partnerkami, je také pětinásobným dědečkem a od května 2014 i pradědečkem. Bulvárními médii byl propíraný zejména jeho rozvod s modelkou Jerry Hallovou, který ho přišel na více než 377,6 milionu korun. Podle životopisné knihy Mick: The Wild Life and Mad Genius of Jagger (Mick: Divoký život a bláznivý génius Jaggera), která vyšla v roce 2012, kdysi propadl také budoucí první dámě Francie Carle Bruniové. Poznal ji prý v roce 1990 jako milenku Erica Claptona. Jagger se podle jeho životopisce také léta dvořil americké herečce Angelině Jolie. V knize se píše i o zpěvákovi Davidu Bowiem, který byl Mickovým přítelem a jednou oba načapala Bowieho přítelkyně nahé v posteli.
V březnu 2014 zasáhla Jaggera osobní tragédie, když jeho dlouholetá přítelkyně, módní návrhářka L ́Wren Scottová, spáchala sebevraždu oběšením ve svém bytě na Manhattanu. V současnosti je Jaggerovou partnerkou americká baletka Melanie Hamricková, s níž má 1,5 ročního syna.