Jakeše a další předáky vyšetřuje kvůli zabíjení na hranicích prokuratura ve Weidenu

Vyšetřování zločinů komunismu

Jakeše a další předáky vyšetřuje kvůli zabíjení na hranicích prokuratura ve WeidenuNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Vyšetřování předáků československého komunistického režimu, kteří v Německu čelí trestnímu oznámení kvůli zabíjení na železné oponě, se ujalo státní zastupitelství v bavorském Weidenu. Uvedl to místní deník Der Neue Tag. Trestní oznámení podala loni v srpnu Platforma evropské paměti a svědomí. Směřovalo proti 54 českým a 13 slovenským občanům, včetně bývalého šéfa komunistů Milouše Jakeše a někdejších premiérů Lubomíra Štrougala a Petera Colotky.

Trestní oznámení se týká mimo jiné smrti východoněmeckého uprchlíka Hartmuta Tautze, který byl před 31 lety na hranici u Bratislavy roztrhán dvěma psy pohraničníků, nebo Gerharda Schmidta, který byl v roce 1977 zastřelen na Tachovsku, když se s manželkou a třemi dětmi pokusil uprchnout do Bavorska. Pohraničníci byli za jeho zabití odměněni, nikdo nebyl odsouzen.

Německá justice se případem zabývá už více než rok, během něhož spis opakovaně putoval mezi nejvyšším státním zastupitelstvím v Karlsruhe a regionálním státním zastupitelstvím ve Weidenu, které by ho nyní mělo mít definitivně na starosti.

Z pěti případů zabitých německých občanů, kterých se trestní oznámení týká, budou nyní státní zástupci vyšetřovat čtyři. U jednoho letos došli k tomu, že je promlčen, sdělil ČTK už dříve mluvčí státního zastupitelství ve Weidenu Gerd Schäfer. Nyní listu Der Neue Tag řekl, že se s vyšetřováním začne v Německu, kde se budou zprvu hledat archivní materiály a svědci. Časem by se vyšetřování mělo rozšířit i do Česka, kde nejsou vyloučeny ani výslechy nebo domovní prohlídky.

Vyšetřování a případný soudní proces i tolik let po tragických událostech jsou v Německu možné díky tomu, že zde vražda není promlčitelná.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články