VIDEO: Vyhrocená situace u řeckých hranic, migranti hází na Řeky zápalné bomby
Migranti na hranicích
Na řecko-turecké hranici v regionu Evros došlo v noci ke střetu migrantů s řeckými bezpečnostními složkami. Podle místních médií migranti házeli na Řeky zápalné bomby. Údajně jsou migranti v útocích podporováni i tureckými jednotkami. Na internetu se objevily záběry z útoků. Do Řecka se měla dnes původně vydat předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která ale cestu z obav z šířícího se koronaviru odložila.
Podle posledních informací migranti za pomoci tureckých bezpečnostních složek házeli na řeckou stranu zápalné bomby a zapalovali podél hraničních plotů ohně. Také prý používali proti Řekům slzný plyn, zřejmě poskytnutý tureckou policií, a pokusili se ploty strhnout, aby mohli proniknout na druhou stranu.
Řecké jednotky zakročily slzným plynem. V Evrosu bylo údajně zatím zadrženo 348 lidí a řecké jednotky zabránily nezákonnému vstupu do Řecka v 44 353 případech.
Situací v Řecku se zabývá Evropská unie. Ve čtvrtek se měla do Řecka vydat předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, ve středu večer ale v tweetu oznámila, že cestu odkládá. Jako důvod uvedla obavy z nového typu koronaviru, způsobujícího nemoc COVID-19.
In view of the evolving situation in Europe related to #COVID19 and in agreement with the Greek PM @kmitsotakis, I have decided to postpone my trip to Athens tomorrow. I will be focusing on launching the EU coordination efforts announced yesterday.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) March 11, 2020
Řecko-tureckou hranici se snaží v posledních dnech překročit tisíce migrantů. Reagují na oznámení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který oznámil, že jim Turecko nebude nadále v přechodu hranic bránit. Od roku 2016 přitom Turecko zpřísnilo své hraniční kontroly výměnou za finanční pomoc z Evropy a omezilo tak příliv uprchlíků do EU. Erdoganův krok nyní následoval po eskalaci konfliktu na syrských hranicích, kdy byly v uplynulých dnech v provincii Idlib zabity desítky tureckých vojáků.
Řecká vláda na hranicích rozmístila pořádkovou policii a následně oznámila, že po dobu jednoho měsíce nebude přijímat žádné žádosti o azyl, čímž si vysloužila ostrou kritiku Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Kromě toho vyhostí kohokoliv, kdo nelegálně vstoupí do země.