Hodit problém z jednoho na druhého. To není pomoc státu, ale likvidace vlastnických práv
PŘÍBĚH
Vládní řešení problémů, které sama způsobila vlastními opatřeními proti šíření koronaviru, naštvalo některé soukromníky, kterých se přímo dotýká. Pokud nájemník nemůže kvůli epidemii koronaviru platit nájem, nesmí dostat výpověď z bytu. To však pouze dostává nově do problémů právě majitele bytů, jak ukazuje příklad Daniely Škarkové.
„Do teď jsem stála za vládou a všude hájila její kroky. Nosím roušku, chodím jen do práce a domů, rychle občas nakoupit a vyvenčit psa. Všem vysvětluji, že máme být zodpovědní k sobě i ostatním. Od státu nic nežádám a skoro celý život se živím sama jako OSVČ. I v této době si sháním jakoukoliv práci celé dny až do nočních hodin, abych se nějak uživila a mohla se i starat o svou 80-letou onkologickou mámu,“ napsal Škarková představitelům vlády a svůj dopis zaslala také redakci Echo24.
Naštvaly ji však až kroky vlády, když problém lidí v nouzi hodila pouze na další soukromníky. „Házet problém jedněch lidí na záda jiným lidem a ještě to nazvat pomoc státu – je drzost. To není pomoc státu , ale likvidace osobních vlastnických práv. Mám na mysli to, že chcete schválit, že nájemník nemusí platit nájemné a může ho splatit do května 2021! Ale odklady splátek hypotéky – je max jen na 6 měsíců a když z nájemného je placena hypotéka, tak jak to chcete řešit? Navíc nájemník nemůže pro neplacení dostat výpověď z nájmu. Jaká je tedy jeho motivace sehnat si třeba náhradní práci nebo se uskrovnit?“ ptá se.
Sama se kvůli tomu dostane zřejmě do problémů. „Toto bude mít za následek ještě další a delší zmrazení realitního trhu, který je již nyní na bodu mrazu. A ráda bych věděla, z čeho mám tedy zaplatit splátku hypotéky – když její podstatnou část platím z nájemného svého bytu (sama bydlím na chatě, kterou teprve krok za krokem sama rekonstruuji), podnikání mám omezeno. Když někomu zavřete obchod – nabízíte mu kompenzaci, když státního zaměstnance pošlete domů – nabízíte mu kompenzaci. Co tedy nabídnete nám vlastníkům bytů, které pronajímáme, když nám pozastavíte i tuto možnost?“ klade Škarková další otázky.
Stát by měl podle ní podpořit nájemníky na přímo. „Pokud stát chce pomoci, tak ať za tyto nájemníky platí nájemné formou přímé podpory – stejně jako je pro důchodce Příspěvek na bydlení. Ale říkat tomu podpora státu – ale je to ve skutečnosti charita a podpora jedněch soukromých osob (proti jejich vůli) věnovaná jiným soukromým osobám. A navíc tímto likvidujete soukromé osoby a jejich život a majetek – horší pravidla než v komunismu, který jsem zažila,“
„Pokud si myslíte, že vás po tomto bude někdo v dalších volbách volit, tak se určitě dočkáte velmi nemilého výsledku! Stačí si spočítat, kolik bytů se pronajímá a tedy kolika jejich majitelům tím šlapete na krk a dusíte je. A předpokládám, že si to majitelé bytů nenechají líbit a podají na stát hromadnou žalobu za poškození svých práv a svobod! I když se jedná o nouzový stav,“ dodává.