Turecko prodlouží misi průzkumné lodě Oruç Reis i přes hrozbu sankcí EU
TURECKÁ PRŮZKUMNÁ MISE
Turecko prodlouží misi svých tří průzkumných lodí ve sporné oblasti východního Středomoří až do 4. listopadu. Oznámilo to podle agentury Reuters v noci na dnešek turecké námořnictvo. Průzkum od srpna výrazně zvýšil napětí zejména mezi Tureckem a Řeckem a znepokojil západoevropské mocnosti a Evropskou unii. Podle předchozího oznámení měla plavidla průzkum ukončit 27. října.
Turecké lodě hledají nová ložiska ropy a zemního plynu ve sporné oblasti Středozemního moře. Původně se měly průzkumné plavidlo Oruç Reis a podpůrné lodě Ataman a Cengiz Han vrátit do přístavu ve čtvrtek, ale neučinily tak. Podle nynějšího oznámení tureckého námořnictva budou jižně od ostrova Rhodos pokračovat v práci až do 4. listopadu, tedy o týden déle, než se dosud předpokládalo. Ankara tvrdí, že má na průzkum právo, Atény a také zástupci Kypru mají za to, že turecké lodi protiprávně operují v jejich výsostných vodách.
Turecko minulý měsíc, před summitem EU, loď Oruç Reis stáhlo k údržbě, což mělo zároveň umožnit diplomatické vyřešení sporu. Pak ji ale opět vyslalo na moře i s dvěma podpůrnými loděmi. Za to si vysloužilo tvrdou kritiku nejen ze strany Řecka, ale například i Francie a Německa. Na jejich naléhání minulý týden členské země EU na summitu obnovený turecký průzkum odsoudily a pohrozily, že v případě dalších provokací uvalí na Turecko sankce.