Mužská pracovní síla došla. Firmy se zaměří na ženy, říká šéf statistiků práce

Kolik je v Česku nezaměstnaných?

Mužská pracovní síla došla. Firmy se zaměří na ženy, říká šéf statistiků práceNOVÉ 1
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Tuzemský pracovní trh se blíží ke stavu plné zaměstnanosti. Firmám to působí starosti, protože nedovedou volná pracovní místa obsadit a navíc musí zvyšovat mzdy, aby si udrželi stávající zaměstnance. Podle analytika pracovního trhu je to ale správně. Firmy se musí o to víc snažit a zaměstnancům se o to rychleji zlepšují pracovní podmínky, které nejsou v Česku ideální.

Ze závěrů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že míra nezaměstnanosti meziročně i meziměsíčně klesla. „Říjen přinesl další historické i evropské rekordy. Míra nezaměstnanosti dosáhla dalšího minima – 2,6 %. Meziročně se snížila o 1,1 procentního bodu. Zdá se, že mužská pracovní síla již došla a zaměstnavatelé se teď zřejmě budou více zaměřovat na ženskou pracovní sílu, protože u žen je míra nezaměstnanosti ještě 3,2 %,“ komentoval to Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Pokles nezaměstnanosti i v říjnu odborníky překvapil. „S příchodem zimy běžně nezaměstnanost roste. Další pokles počtu nezaměstnaných je pro toto období nestandardní. Jedním z důvodů je najímání pomocných pracovních sil do skladů a obchodů v souvislosti s vánoční sezónou. Vliv má také teplé počasí, díky kterému pokračují venkovní stavební práce,“ řekl k tomu Radovan Hauk z auditorské a poradenské společnosti BDO.

V Česku bylo v říjnu 209 866 volných pracovních míst. „To, že se tato místa nedaří obsazovat, je dnes největším limitem růstu naší ekonomiky,“ řekl k tomu hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček a dodal, že se český trh blíží ke stavu plné zaměstnanosti. „Firmám to dělá vrásky na čele. Nedokáží obsazovat volná pracovní místa a musí navyšovat mzdy,“ uvedl Křeček.

To analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský hodnotí současnou situaci pozitivně. „Podle mě je dobře, že je tak nízká nezaměstnanost, že je tak silná poptávka firem, protože to vede ke zlepšování podmínek pro zaměstnance, které jsou u nás dlouhodobě poměrně špatné. Myslím si, že pro trh je jenom dobře, aby se firmy více snažily a lidé měli šanci získat lepší práci, případně se ve své kariéře někam posouvali,“ uvedl pro Echo24.

Jak Dombrovský podotkl, mezi zaměstnanými je půl milionu lidí, kteří aktivně hledají jinou práci, kteří rozesílají své životopisy a obchází pohovory. „Dále máme zhruba 200 tisíc nezaměstnaných a 250 tisíc ekonomicky neaktivních. To znamená skoro milion lidí, ze kterých mohou firmy lovit, ale v podmínkách se to dost často nepotkává. Firmy tedy mají z čeho brát, ale je to o tom, že si lidé hledají lepší práci,“ řekl.

Podle Dombrovského mají firmy rezervy nejen ve vyplácených mzdách, ale i ve způsobu řízení nebo ve svobodě a volnosti, kterou zaměstnancům pro práci poskytují. „Nefungují u nás příspěvky na dojíždění, máme extrémně málo částečných úvazků pro studenty nebo maminky, jsou náročné rekvalifikace pro ty složitější, častěji žádané profese. Ze strany zaměstnavatelů je zatím malá ochota investovat do lidí se základním vzděláním a složitě, třeba půl roku je připravovat na budoucí zaměstnání. Firmy nejsou ani moc ochotné investovat do lidí nad 50 let, kterých je v databázi úřadu práce 100 tisíc,“ dodal analytik.

Dombrovský si proto myslí, že v Česku ještě není „tak strašná nouze, protože kdyby byla, dělaly by firmy všechno možné, aby lidi nabraly“. „Lidé teď mají šanci dosáhnout na lepší podmínky a díky stavu trhu se to rychleji děje. I když samozřejmě firmy nadávají, že nemají dostatek lidí, já to chápu, ale za mě je lepší mít spíše lidi, kteří si mohou víc vybírat, než frustrované zaměstnance, kteří vezmou cokoliv a jsou v pozici nevolníků,“ dodal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Chcete u nás žít a pracovat? Musíte do integračního kurzu, nutí Česko cizince

Vyšší minimální mzda zvýší nezaměstnanost a postihne malé podnikatele

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články