Hladina Orlíku klesla o více než 6 metrů, obnažily se tak zatopené stavby
vypuštěný orlík
Hladina vodní nádrže Orlík v posledních týdnech klesla o více než šest metrů. Voda se tak prakticky vrátila do původního koryta Vltavy. Důvodem je modernizace lodního výtahu. Kvůli tomu Povodí Vltavy upouštělo vodu z Orlíku téměř tři týdny. Lidé nyní mohou vidět zbytky staveb, které stály původně u řeky nebo přímo na Vltavě. Uvedl to mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
„Oproti normálu pro toto období je hladina Orlíku o 6,5 metru níže,“ uvedl. Nad vodu se tak dostaly jezy, zbytky elektrárny, nebo mosty, které v minulosti patřily k Vltavě a posledních několik desítek let zůstávaly skryty u dna nádrže. Nízká hladina Orlíku vydrží do března příštího roku.
Modernizace a rekonstrukce lodního výtahu potrvá téměř tři roky a bude stát 95 milionů korun. „Ovšem na jaře příštího roku zase Orlík napustíme, aby hladina splňovala podmínky pro lodní plavbu a přes léto bylo možné přehradu využívat pro rekreaci,“ uvedl Roldán.
Hladina v posledních dnech poklesla i na další jihočeské přehradě, v lipenské nádrži je rovněž výrazně nižší než před pár týdny. „V tomto případě se však jedná o standardní postup. Upouštěli jsme jako před každou zimou, aby bylo vše připravené na jarní tání a případný nápor vody,“ řekl mluvčí povodí.
Orlická přehrada je největším vodním dílem v ČR. Historie výstavby přehrady začala v roce 1954 a hlavní část prací pokračovala až do roku 1961. Celkový objem vody v Orlické nádrži, která je dlouhá 68 kilometrů a zasahuje kromě Vltavy také na Otavu a Lužnici, činí 716,5 milionu metrů krychlových. Nádrž je využívána k rekreaci, vodním sportům, rybolovu a také k odběrům povrchové vody. Ve spodní části přehrady je vodní elektrárna. Hráz přehrady je 81,5 metru vysoká a její šířka je 450 metrů.