1 Politická aréna

Mnichovská dohoda 2019? Mesiáš můžeš být i ty

Témata: , ,

Spasitelů a mesiášů se nám vyrojilo v posledních dnech mraky. 

Třeba Babišova ministryně Maláčová se nám na Facebooku svěřuje, že „má na starosti nezanedbatelných 10 milionů lidí“. 

Pardon, ale mě paní socdem na starosti fakt nemá. A moje nezletilé děti taky ne, ty máme starosti s mojí milovanou manželkou. Díkybohu.

Protože „moudrý“ stát, který se stará o blaho každého svého obyvatele, jsme tu už měli. A myslím, že nám těch 50 let budování komunismu stačilo.

Mesiášský komplex na vládní úrovni je jedna věc, ale trpět mesiášským komplexem na evropské úrovni, to už je o další (next) level výš.

Německo a Francie v úterý 22. ledna v Cáchách spolu podepsaly smlouvu o další spolupráci a integraci. A francouzský prezident Macron při té příležitosti prohlásil, že „Berlín a Paříž mají zodpovědnost za Evropu“ a že obě země musí ostatním členům EU „ukázat cestu“.

I jako zastánce EU by mě zajímalo, kam až tahle cesta podle těchto mesiášů vede. Protože naposledy takhle cítily nejrůznější velmoci odpovědnost za Evropu v září 1938. A jak to dopadlo víme. Chamberlain. Daladier. Hitler. A Mnichov.

Tím samozřejmě nechci říkat, že nám kvůli smlouvě mezi Německem a Francií hrozí světová válka. Ale je fakt, že lidé, církve i státy trpící mesiášským komplexem, se velmi často mýlí.

Pokud chtějí Francie a Německo více integrace, proč ne.

Pokud ale využijí jako nositele svých integračních snah celou Evropskou unii, budeme na současný Brexit vzpomínat jako na civilizovaný a bezproblémový odchod.

A dodám poslední věc. Co když vyhrají v jakékoli evropské zemi volby strany, které nebudou mít zájem na tom, aby za ně Berlín a Paříž přebíraly zodpovědnost? Co se stane pak? Se současným provázáním naší ekonomiky s Berlínem, Paříží a Bruselem?


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.