Údajný otec Bitcoinu: Nejsem ten, za koho mě máte

Údajný otec Bitcoinu: Nejsem ten, za koho mě máte
Nakamoto se před svým domem v Kalifornii brání, že by měl co společného s Bitcoiny. Foto: ČTK/AP
1
Ekonomika
Sdílet:

Satoši Nakomoto je dlouho známý pseudonym osoby nebo skupiny stojící za virtuální měnou Bitcoin. Teď ale časopis Newsweek přišel s konkrétní identitou muže, který má být tvůrcem celé internetové platební sítě. Jedná se o Satoši Nakamotu z Kalifornie. Ten ale vše popírá.

Roku 2008 byla na serveru metzdowd.com poprvé popsána virtuální měna Bitcoin osobou jménem Satoši Nakamoto. Nikdo tohoto člověka nebo skupinu nikdy neviděl. Magazín Newsweek ze začátku března ale tvrdí, že Dorian Prentice Satoši Nakamoto je tím, kdo skutečně stvořil první internetovou měnu. Z armády novinářů, která se okamžitě sjela před Nakamotův dům, si Satoši přál mluvit pouze s reportérem z agentury AP. „Nemám s tím nic společného,“ řekl ale ještě všem přítomným.

V rozhovoru nad vyžádaným obědem zdarma pak Nakamoto pro AP sdělil, že se o Bitcoinu dozvěděl teprve před několika týdny, kdy jeho syna kontaktoval Newsweek. Jakoukoli spojitost s touto měnou čtyřiašedesátiletý muž dále odmítal. Tomu nahrávalo také to, že několikrát zaměnil slovo „bitcoin“ za „bitcom“. Poté hovořil o svém životě a práci. Uvedl například, že se do Spojených států z Japonska přestěhoval v roce 1959.

Newsweek ale stále trvá na tom, že Nakamoto je „tajemným mužem stojícím za krypto měnou“ označen správně. „Už s tím nemám nic společného a nemohu to dále probírat,“ řekl údajně Nakamoto před reportérkou Newsweeku a dvěma policisty jako očitými svědky. „Bylo to předáno jiným lidem. Oni jsou teď ve vedení. Já už s tím nemám žádnou spojitost,“ odmítl prý dále komentovat Nakamoto. Newsweek se odvolává také na jeho mladšího bratra. Ten o něm řekl, že pracoval na tajných projektech, a že spuštění Bitcoinu nikdy nepřizná.

Jak vytěžit Bitcoin

Uživatel, který chce využívat služby Bitcoinu, si nejprve musí stáhnout stejnojmenný program. Ten mu vygeneruje kód jeho virtuální peněženky, který funguje podobně jako číslo účtu a jako identifikátor během online plateb. Zjednodušeně tato měna vzniká procesem, kdy lidé nechají svoje počítače „těžit“ konkrétní mince. A platí za to pouze spotřebováním elektrické energie.

Uživatel, který chce měnu získat, má tak na výběr. Může si ji zakoupit přes internetové Bitcoin burzy, nebo si ji může s dostatečným vybavením sám vyrobit. S touto měnou můžete bez poplatků a ihned nakupovat na stále více obchodních portálech i v Česku.

Hlavní výhodou virtuální měny Bitcoin je její decentralizace. Vlády ani centrální banky států na ni nemají vliv, ten mají v rukou sami uživatelé. I to ale přispívá k její nestabilitě a vysokým výkyvům. Jeden Bitcoin tak stál třeba už několik centů i - jako je tomu v současné době - několik stovek amerických dolarů. Při vzniku Bitcoinu před několika lety stačil na těžbu celých mincí obyčejný počítač a pár minut času a zasvěceným to mohlo vynést bohatství.

V současnosti je i pro vytěžení malého množství mincí potřeba sofistikovanější sestavy a znatelně více času. Celkově jich má ve virtuálním oběhu kolovat 21 milionů, toho by měl Bitcoin dosáhnout kolem roku 2140.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz