Němci seberou islamistům občanky. O změnách jedná i Česko

Němci seberou islamistům občanky. O změnách jedná i Česko 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Německo plánuje islámským radikálům odebírat pasy a občanské průkazy. Chce jim tak znemožnit cesty do Sýrie, kde by se mohli přidat k Islámskému státu. Návrh zákona už schválila vláda kancléřky Angely Merkelové, teď ho ještě musí posvětit Spolkový sněm. Podle šéfa německé civilní kontrarozvědky odjelo ke konci loňského roku z Německa do Sýrie a Iráku bojovat zhruba 550 lidí.

Dosud německé zákony umožňovaly odebrat lidem pouze pas. Podle ministerstva vnitra ale němečtí islamisté využívali toho, že do Turecka je možné ze země cestovat pouze s občanským průkazem. Z Turecka potom přes hranici utíkali do Sýrie, kde se přidávali k Islámskému státu.

Dle nového zákona bude možné lidem, kteří jsou podezřelí z podpory radikálního islámu, odebrat až na tři roky i občanský průkaz. Místo něj dostanou náhradní doklad. Ten ale bude platný pouze v Německu a nebude držitele opravňovat k opuštění země, informovala ČTK.

Navrátilci mohou znamenat vážnou teroristickou hrozbu. Vzhledem ke svým bojovým zkušenostem mohou snáz spáchat teroristický útok. Navíc se podle německé kontrarozvědky těší velké úctě v komunitě radikálních muslimů a mohou snáz verbovat lidi.

Německá vláda se návrhem snaží zabránit tomu, aby islámští radikálové odcházeli do Sýrie. V bojích se většina z nich ještě víc radikalizuje a v případě návratu do vlasti představují zvýšené bezpečnostní riziko.

A právě toho se Němci bojí. Ke konci listopadu minulého roku se jim totiž po bojích vrátilo téměř 200 lidí. Jenže navrátilci mohou znamenat vážnou teroristickou hrozbu. „Vzhledem ke svým bojovým zkušenostem mohou snáz spáchat teroristický útok. Navíc se podle německé kontrarozvědky těší velké úctě v komunitě radikálních muslimů a mohou snáz verbovat lidi pro boj v Sýrii nebo pro financování mezinárodního terorismu,“ píše Česká tisková kancelář.

Zákon ještě musí schválit Spolkový sněm, vládní konzervativci a socialisté v něm ale mají velkou většinu.

Tvrdá opatření proti radikálním islamistům chystá například i Velká Británie. Součástí připravovaného protiteroristického zákona má být také opatření, které umožní odepřít britským občanům podezřelým z toho, že bojovali jako radikální islamisté v Iráku či Sýrii, návrat do Británie. Policie by těmto lidem mohla nově odebírat cestovní pasy.

Vpuštěni zpět by byli jen v případě, že by souhlasili s policejním doprovodem a následným trestním řízením nebo přísným dohledem.

České tajné služby mají vytipovat mezery v legislativě

O rizicích spojených s islámskými radikály se v posledních týdnech živě debatuje i u nás. V Česku je sice oproti jiným evropským státům situace o poznání klidnější, nicméně experti si hrozby uvědomují.

Ve středu tak například zasedli poslanci z bezpečnostního výboru sněmovny společně s šéfy tajných služeb. Na schůzce, která se uskutečnila v sídle Bezpečnostní informační služby v utajovaném režimu, se mluvilo nejen o hrozbách, jimž musí Česko čelit, ale i o zlepšení současné legislativy.

„Musíme zvyšovat kapacity tajných služeb a začít by se mělo nejlépe hned. Protože je potřeba určitý čas na vyškolení těch lidí. Zlepšit by se mělo financování,“ řekl deníku ECHO24.cz předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) a dodal: „Všechny služby mají do příště připravit svůj pohled na současnou legislativu a její případné mezery.“

Již brzy začne sněmovna projednávat novelu o tajných službách, kterou předkládá premiér společně s šéfem BIS. Norma se týká větší komunikace BIS s daňovou správou a bankami. BIS by podle novely mohla mít přístup k údajům o telefonních číslech a k bankovním a daňovým účtům klienta.

Více čtěte: BIS prý zaznamenala podezřelé pohyby peněz mezi islamisty

Už delší dobu se také uvažuje o tom, jak do ochrany státu vtáhnout soukromé bezpečnostní služby. K tomu ale příslušný zákon zatím zcela chybí.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz