Faltýnek loni získal z Agrofertu 4,6 milionů, asi dvakrát víc než dříve
Další miliony pro Faltýnka
Předseda poslanců hnutí ANO a jeho první místopředseda Jaroslav Faltýnek loni získal od Agrofertu přes 4,6 milionu korun jako člen představenstva. Proti minulým létům jde zhruba o dvojnásobnou částku. Poměrně vysoké příjmy mimo politiku vykázal v majetkovém oznámení za loňský čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, asi 18,7 milionu korun. Nejvíce peněz mu plynulo z pronájmů.
Agrofert ještě loni vlastnil předseda ANO Andrej Babiš, začátkem letošního roku ho v souvislosti s novelou o střetu zájmů převedl do svěřenského fondu. Faltýnek v představenstvu skupiny skončil s loňským rokem.
Majitel rozsáhlého panství Schwarzeberg inkasoval z pronájmů podle oznámení kolem 14,7 milionu korun, za prodej pozemků dostal tři miliony. Příjmy má například i z německého a rakouského důchodu a z honorářů. Bývalý ministr zahraničí, jenž loni pořídil za 640.000 korun zastavěnou plochu, patří i k nezadluženějším poslancům. Z hypotéky mu zbývalo ke konci roku splatit asi 9,6 milionu korun.
Rovněž mnozí další poslanci podle oznámení, které byly postupně zveřejňovány ve sněmovním registru, spláceli hypotéky a jiné úvěry. V porovnání s minulými léty se jeví, že obecně častěji investovali do nemovitostí, automobilů nebo cenných papírů. Zřejmě nejvíce peněz mezi poslanci vydal za vozidlo místopředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Pořídil si podle oznámení vůz Lexus za 1,5 milionu korun.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Někteří poslanci se vedle výkonu mandátu ve Sněmovně věnují lékařství, advokacii nebo působení na vysokých školách. Další se věnují i regionální nebo obecní politice. Poslanec ČSSD Jan Birke si loni opět připsal 960.000 korun za působení ve Smíšené česko-čínské komoře vzájemné spolupráce a předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch vykázal víc než stotisícový příjem ze zděděných autorských práv. Jeho otcem byl zpěvák Karel Černoch. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dostal díky své původní herecké profesi asi 270.000 korun.
Zajímavostí je oznámení Martina Komárka (ANO), jenž do kolonky o podnikatelských aktivitách vepsal „autor, spisovatel“ a do kolonky místa jejich výkonu „psaní doma“ se smějícím se smajlíkem.
Prohlášení o majetku za loňský rok museli poslanci a další veřejní funkcionáři podat podle zákona do konce června. Ve sněmovním registru byla postupně zpřístupňována tak, jak je zkontrolovali členové mandátového a imunitního výboru. Nejvyšší příjmy mezi poslanci vykázal podle dříve zveřejněného oznámení Babiš, zhruba 184 milionu korun. Drtivá většina z nich pochází z úroků z jednokorunových dluhopisů skupiny Agrofert. Výnosy z nich nepodléhají zdanění a někteří političtí oponenti ho kvůli tomu nařkli z účelového obcházení daňových předpisů.