Pandí alpinismus. Navlas stejné smlouvy, jen článek 3 se liší
Spory o dohodu mezi Prahou a Pekingem
Dodatek o Tchaj-wanu, kterým se pražský magistrát zavazuje v dohodě s Pekingem neuznávat tento ostrov jako samostatný stát, je zřejmě český unikát. Ve smlouvách s jinými evropskými metropolemi jako například Kodaň nebo Dublin pasáž o uznání „jednotné Číny“ není. Důvodem je podle Prahy její spolupráce s Tchaj-pejí. Terčem ostré kritiky se stala v posledních dnech kvůli smlouvě nejen primátorka Adriana Krnáčová (ANO), ale i část pravicové opozice, která znění dohody podpořila. Smlouvu s Pekingem by Praha mohla podepsat ke konci března.
Kritizovaný dodatek, ve kterém se Praha zavazuje k tomu, že „nadále uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Taiwan jako nedílnou součást čínského území,“ musel magistrát do smlouvy s čínskou metropolí zařadit podle náměstka ministerstva zahraničí a místopředsedy pražského výboru pro cestovní ruch a zahraniční vztahy Lukáše Kauckého (ČSSD) kvůli patnáct let starému memorandu města s Tchaj-pejí, hlavním městem Tchaj-wanu.
„Celá smlouva je výsledkem jednání a kompromisu přijatelného pro obě strany, což za Prahu stvrdila svým hlasováním většina zastupitelů. Podpora jednotné Číny je odkazem na dlouhodobou a konzistentní zahraniční politiku ČR a EU,“ zopakoval deníku ECHO24.cz hlavní argument pražského magistrátu Kaucký.
„Celá smlouva o partnerství je pro obě města velmi důležitá. Dalo by se říct, že je prestižní s ohledem na skutečnost, jak intenzivní a dynamické jsou vztahy obou států. Naše vztahy s Tchaj-wanem považuji zejména v ekonomické oblasti za velmi silné a pevně věřím, že zůstanou i nadále,“ dodal náměstek a pražský zastupitel.
Kopii smluv evropských metropolí s Pekingem pro srovnání na Facebooku vyvěsil poslanec za TOP 09 Jiří Koubek:
Vážený pane Petr Kamberský,se zpožděním jsem si přečetl Váš status na fb – cituji: „Peking má partnerství s 14 z 28…
Zveřejnil(a) Jiří Koubek dne 29. únor 2016
Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana Praha svým počínáním nijak nevybočuje a připomíná, že obdobnou zahraniční politiku jako Česko zastávají i Spojené státy. „Je nutné si uvědomit, že Peking není jen hlavním městem, ale i provincií, která participuje na zahraniční politice více než například kraje v ČR. V otázkách jednotné Číny si musíme uvědomit, že například i USA považuje Taiwan za součást Činy od roku 1979 a Praha tak neudělala nic výjimečného,“ uvedl mluvčí.
K samotnému podpisu dokumentu, který ve čtvrtek schválili zastupitelé, by mohlo dojít ke konci března. „K podpisu smlouvy dojde při nějaké vhodné příležitosti. Mohlo by k němu dojít při návštěvě Čínského prezidenta a starosty Pekingu na konci března, přesné datum však zatím neznáme,“ doplnil.
Praha by měla podle pětileté dohody s Pekingem spolupracovat v oblasti obchodu, cestovního ruchu, kultury, vzdělávání, zdravotnictví, dopravy a služeb občanům. Současně by se měli pravidelně setkávat představitelé obou měst. Mezi Prahou a Pekingem začala v loňském roce létat také přímá letecká linka.
Na spolupráci je navázána ale i řada dalších smluv. Podle dřívějšího vyjádření náměstka Kauckého se jedná o spolupráci mezi zoologickými zahradami, v oblasti sportu na úrovni hokeje nebo fotbalu či zřízení přímé letecké linky Praha-Šanghaj.
Vře to i v pravicové opozici
Kritika ohledně spolupráce s Pekingem se netýká pouze pražských koaličních partnerů, vře to i v pravicové opozici. Rozkol se snaží krotit předseda ODS Petr Fiala, podle kterého je skutečným nepřítelem Česka současná vláda, nikoli čínská metropole. Reagoval tak na kritiku vedení TOP 09, které vadí, že velká část pražských zastupitelů za ODS i ČSSD se rozhodla pro dohodu zvednout ruku.
Vedení TOP 09 vyzvalo celostátní lídry ČSSD a ODS, aby se distancovali od rozhodnutí svých pražských zastupitelů podepsat sesterskou smlouvu s Pekingem. TOP 09 v prohlášení uvedla, že by tím alespoň zmírnili „světovou hanbu“, která kvůli smlouvě hrozí ČR a jejímu hlavnímu městu.
Předseda ODS Petr Fiala odpověděl na dotaz deníku ECHO24.cz velmi vyhýbavě, místo reakce na kritiku předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska jen řekl, že „pevně věří“ v další spolupráci obou stran. Za skutečnou hrozbu pak označil kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD).
„Opravdovou hrozbou pro budoucnost České republiky je současná populisticko-socialistická vláda. Česká republika má podle mého názoru mnoho problémů, které současná vládní koalice neřeší, či je řeší špatně. Ty považujeme za zásadní pro občany naší země,“ sdělil serveru Fiala.
„Aktivní a pracovití lidé, na které nyní tvrdě dopadají restriktivní opatření současné levicové vlády, potřebují pravici, která je bude jednotně bránit před sociální inženýrstvím ČSSD a ANO. Pevně věříme, že v tom můžeme počítat s pomocí TOP09 jako dosud,“ dodal.
‚Kalousek by se měl uklidnit‘
Kritičtější pak byl předseda pražské ODS Filip Humplík, který spolupráci s Pekingem na čtvrtečním zastupitelstvu spolu s exprimátorem Bohuslavem Svobodou a starostou Vinoře Františkem Švarcem (oba ODS) nepodpořil.
„Miroslav Kalousek by se měl uklidnit a starat se o svojí stranu a nemluvit do kompetencí ostatním předsedům stran. Je paradoxní, že plná ústa obrany lidských práv a antikomunismu má člověk, který sám ještě jako předseda KDU-ČSL byl ochoten podpořit koaliční vládu ČSSD a KSČM,“ ohradil se Humplík na Facebooku.
„Beru toto nepřiměřené zasahování do vnitřních záležitostí ostatních stran jako důsledek vzrůstající nervozity z poklesu volebních preferencí TOP 09 a jako jednorázové selhání, které se nebude opakovat. Je škoda, aby osobní útoky vznášely sváry mezi dvě jediné parlamentní pravicové strany, které jsou jinak přirozenými spojenci,“ dodal politik.
Dokument s názvem „Dohoda o navázání vztahu sesterských měst mezi Pekingem, Čínská lidová republika a hlavním městem Prahou, Česká republika“ schválili pražští zastupitelé ve čtvrtek. Spolupráci podpořili zustupitelé za ANO, ČSSD, KSČM a z velké části právě i ODS včetně místopředsedkyně strany Alexandry Udženiji. Ta se k věci odmítla serveru aktuálně vyjádřit, pouze odkázala na svůj dřívější status na Facebook.
Čtěte také: Kalousek vyzval ODS a ČSSD, aby se distancovaly od smlouvy s Pekingem
Proč Praha ujistila Peking ohledně Tchaj-wanu? Magistrát mlčí