Nálety arabské koalice zničily památky UNESCO v Saná

BOJE V JEMENU

Nálety arabské koalice zničily památky UNESCO v SanáNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Při pátečním náletu na jemenskou metropoli Saná byla zasažena tamní historická čtvrť. Zemřelo pět lidí a na místě, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, jsou zničené tři domy. Uvedla to agentura AFP. Jde o první zásah historicky cenné části jemenské metropole od konce března, kdy začaly nálety arabských spojenců na povstalecké šíity.

Podle svědků spadla jedna střela do čtvrtě Kásimí, kde stojí domy staré několik století. Nálož nevybuchla, ale zdemolovala tři domy a zabila pět lidí včetně ženy a dítěte.

Není jasné, proč se letectvo zaměřilo na toto místo. Někteří z obyvatel sice tvrdí, že v domech byli šíité, ale další to popřeli.

Ředitelka UNESCO Irina Bokovová vydala k pátečnímu útoku prohlášení, v němž vyjádřila soustrast nad ztrátou lidských životů a lítost „nad poškozením jednoho z nejstarších skvostů islámského stavebnictví na světě“.

Saná leží v údolí mezi horami vysokými přes 2000 metrů. V 7. a 8. století to bylo významné sídlo vyznavačů islámu. Je tam přes 100 mešit, několikery historické lázně a asi 6000 domů, které byly postaveny do 11. století.

Organizace UNESCO už v květnu upozornila na škody, které může způsobit bombardování tohoto historického místa. Místní lidé tvrdí, že několik historických domů bylo poškozeno i při minulých náletech, zaměřených na budovu ministerstva obrany, která stojí v blízkosti staré čtvrtě.

V pátek letectvo bombardovalo také zbrojní sklady šíitů v jiných částech hlavního města a útočilo i v provincii Maríb na východě země, což je oblast bohatá na ropu.

Šíité obsadili Saná loni v září a postupují od té doby dál na západ a do střední části Jemenu. Letos se dostali až do jihojemenského Adenu, který je baštou příznivců vlády prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. On i vláda jsou nyní v exilu. Postup šíitů, které podporuje Írán, se snaží zastavit arabská koalice.

Organizace spojených národů (OSN) na neděli svolala do Ženevy zástupce obou bojujících stran k rozhovorům, které mají pomoci konflikt ukončit. Zástupce OSN bude ale jednat s každou delegací odděleně. Rokování může trvat i tři dny a cílem OSN je přivést obě strany ke společnému jednacímu stolu. Konflikt má přes 2000 mrtvých a půl milionu osob kvůli němu odešlo ze svých domovů.

Čtěte také: Saúdové prý v Jemenu použili tříštivou munici z USA

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články