Vedení ÚSTR je amatérské, říká badatel Schovánek

Bouře mezi dokumenty

Vedení ÚSTR je amatérské, říká badatel SchovánekROZHOVOR 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Od 1. dubna příštího roku bude mít Ústav pro studium totalitních režimů o 22 lidí méně. Pětině současných zaměstnanců rozdá vedení ústavu výpovědi v lednu a výrazně tak zredukuje oddělení digitalizace. Jak deníku ECHO24.cz řekl badatel, odborář a jeden z končících zaměstnanců Radek Schovánek, propouštění považuje za protizákonné. Plánované změny v ústavu podle kritiků mají vést jen k utlumení bádání.

V pátek se vedení ústavu sešlo se zaměstnanci. Mělo jednání nějaký výsledek?

Dopadlo to tak, že pan ředitel oznámil a potvrdil svůj záměr zrušit oddělení evidencí, podstatně zredukovat oddělení digitalizace a propustit 22 lidí. Některé z nich možná převezme Archiv bezpečnostních složek, ale na to prý vedení ústavu nebude mít vliv. To je všechno.

Jaká byla reakce? Mluvilo se o převedení digitalizace na archiv?

Říkali jsme, že je to propouštění protizákonné. Podle zákona za digitalizaci zodpovídá ústav, o archivu se nikde nemluví. A to proto, že se s něčím takovým, jako že by odpovědnost za digitalizaci převzal archiv, nikdy nepočítalo. Pan ředitel přednesl naprostou absurditu, že digitalizace je forma zpřístupnění dokumentu. To je ale hloupost. My totiž digitalizujeme i řadu materiálů ze začátku 90. let, které se samozřejmě nezveřejňují. Celé je to ze strany ústavu jen obcházení zákona. Ještě nikdy se nestalo, že by bez rozhodnutí vlády došlo k hromadnému propouštění, když je dostatek prostředků. Ústav má mít asi o deset milionů vyšší rozpočet.

Vy osobně budete propuštěn?

Ano, moje jméno je vyřešeno předem. Na místo, které zastávám (vedoucí skupiny digitalizace – pozn. red.), se vztahuje reorganizace, takže bude zrušeno. Nejde ale o mě, jde o to, jak má ústav nově vypadat a jak se vedení chová k zaměstnancům.

Můžete to rozvést?

Ta atmosféra šikanování a posmívání se, kdy třeba mluvčí řekne, že archiv o většinu zaměstnanců zájem nemá, protože na trhu práce snadno sežene kvalifikovanější. Pod takto nekompetentními lidmi se pracovat nedá. Celé je to navíc nelogické. Argumentuje se tu tím, že archiv nestačí zpracovávat materiály. Teď dostal nová tabulková místa a místo toho, aby se vrhnul na kilometry a kilometry dokumentů, které doteď leží ladem, tak si přidělává práci digitalizací. Pokud v listopadu rada ústavu koncepci ředitele Hazdry schválí, podáme trestní oznámení pro přípravu trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby.

Co se vám na Hazdrově koncepci nelíbí? Respektive proč vám vadí, jak má ústav do budoucna vypadat?

Vedení se snaží ústav a archiv oddělit. Přitom ale ty instituce musí být těsně vedle sebe, aby mohly dobře fungovat. Odloučení ústavu velmi uškodí. Vzhledem k očekávanému rozhodnutí Ústavního soudu, kdy to vypadá, že bude zrušena výjimka z archivního zákona, která říká, že se na materiály bezpečnostních složek z obou totalitních režimů nevztahuje ochrana osobních údajů. Navíc se dostaneme do stavu před rokem 2004.

Čtěte také: Odborníci z ÚSTR se vyhodí, archiv nebere nové lidi

Tedy bude ztíženo bádání?

Ano, i když teď předjímáme rozhodnutí soudu. Pokud to tak dopadne, bude ředitel archivu rozhodovat o tom, co bude zveřejněno k bádání a co nikoliv. Vše tak směřuje k tomu, aby tu nebyla žádná kontrola nad tím, co archiválie obsahují. A aby se třeba osoby veřejně činné nemusely obávat, že se na ně objeví něco z jejich minulosti. Šlo by o výrazné omezení bádání. Protože kdo by měl klíče od archivu, ten by rozhodoval o tom, co se badatelům dá a co nikoliv. Současná praxe je zcela opačná. Ústav se to vše snažil hned dostat na internet. Přišel jste, vyžádal si materiály a měl jste kontrolu nad tím, že vám dal archivář všechno. To by zmizelo. Rozhodnutím soudu bychom se vrátili k neprůhlednému sovětskému přístupu. A protože chce vedení digitalizovat v archivu, zamezí se navíc okamžitému přístupu zaměstnanců ÚSTR k materiálům. Ústav má být nově jen čistě vědeckou a vzdělávací institucí.

Na druhou stranu – Zdeněk Hazdra je ředitel, on je za svou koncepci odpovědný a on si ji musí obhájit. Neměl by k tomu dostat prostor?

Ale on plánuje úplně novou roli ústavu. Budou se vydávat studie o tom, že v 70. letech tu fungovalo kvalitní závodní stravování a že v letech 50. se zaváděla autobusová doprava. Pokud se něco takového naplní, půjde v podstatě o béčko Ústavu pro soudobé dějiny.

Vedení ústavu chce digitalizaci převést mimo jiné i proto, že před časem při kontrole našlo v digitalizovaných materiálech řadu chyb...

Ta kontrola se týkala věcí z let 2008 a 2009, nikdo nám ale nesdělil metodiku výběru. Udělali jsme si vlastní kontrolu a našli jsme jednu marginální chybu na 1600 stran. Jde od vedení pouze o snahu očernit digitalizaci. Domnívám se také, že po převedení na archiv se digitalizovat nebude. Ta nová koncepce je způsob, jak digitalizaci utlumit a zlikvidovat.

ÚSTR je neustálými krizemi a vnitřními tlaky pověstný. Ty tu byly i za předchozích ředitelů Pavla Žáčka a Daniela Hermana. Je to tentokrát o tolik jiné, jak to vypadá navenek?

Byly různé tlaky, ale tam šlo o diametrálně jinou situaci. Oni byli buď odborníci, nebo se odborníky obklopovali. S amatérismem, s jakým se tu chová současné vedení, to je naprosto nesrovnatelné. Stejně jako úroveň těch lidí.

Už víte, co budete po odchodu z ústavu dělat?

Vznikl nový spolek Centrum pro dokumentaci totalitních režimů. Zažádali jsme o vstup do Platformy evropské paměti a svědomí. Požádali jsme už i o grant na projekt, kde chceme udělat strukturu StB na internetu. Hned by mělo být například vidět, čím se zabývala jaká správa. To už je projekt, který je vymyšlený. Další budou následovat. Třeba vyhledávání svazků podle tématu a podobně. A chceme zřídit i poradnu. Pokud bude mít někdo pocit, že mu Archiv bezpečnostních složek něco tají, bude se na nás moci obrátit.

Čtěte také: Odbory ÚSTR se kvůli propouštění obrátily na ministra Babiše

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz