Loni začalo podnikat nejméně lidí za posledních 10 let. I kvůli vládě

Proč klesá počet podnikatelů?

Loni začalo podnikat nejméně lidí za posledních 10 let. I kvůli vláděNOVÉ 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

V loňském roce začalo podnikat přes 54 tisíc lidí, což je nejméně za posledních deset let. Pro srovnání o pět let dříve bylo zaregistrováno k podnikání téměř 80 tisíc fyzických osob. Za jejich úbytkem je nejen nižší nezaměstnanost, ale i přístup státu k drobným podnikatelům. Údaje, které zveřejnila společnost CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz, potvrdili deníku ECHO24.cz i zástupci podnikatelů.

Zatímco podnikání zahájilo loni 54 440 fyzických osob, téměř jednapadesát tisíc jich svou živnost ukončilo. Celkové počty nově registrovaných podnikatelů poměrně dramaticky klesají. Ještě v roce 2010 se jich totiž registrovalo necelých 80 tisíc. Důvodů poklesu je hned několik.

„Jde o vůbec nejnižší počet nově vzniklých fyzických osob podnikatelů za posledních 10 let. Důvodem je především pokles míry nezaměstnanosti, lidí nacházejí novou práci snadněji. Svoji roli však může hrát i přístup státu k drobným podnikatelům, zejména hrozba vyššího zdanění a nižších daňových úlev,“ říká analytička portálu www.informaceofirmach.cz Věra Kameníčková.

Podle ní tak mohly ovlivnit rozhodování lidí, zda začít podnikat, i některé kroky vlády, například zavádění kontrolních hlášení nebo elektronické evidence tržeb. „Samozřejmě. Každé ztížení podmínek podnikání fyzických osob se odrazí v nechuti se do podnikání vůbec pouštět. A od toho se odvíjí i možné další snížení počtu fyzických osob podnikatelů, které vzniknou v roce letošním,“ avizuje Kameníčková.

Ta upozorňuje, že vliv na menší touhu začít podnikat mají i opakované diskuze o paušálech, protože jejich využití snižuje administrativní náklady, negativně působí také nejistota kolem slev na děti.

Čtěte také: Kontrolní hlášení firmy zatěžuje: příprava zabrala 3 dny, stála i 100 tisíc

Podána stížnost proti EET: Má šanci uspět, míní ústavní právník

Podnikatelé: Stát nás dehonestuje

Informace z analýzy společnosti CRIF potvrzují i zástupci podnikatelů, například předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek. Podle něj jsou za úbytkem nových drobných podnikatelů a živnostníků tři důvody: diskomfortní podnikatelské prostředí, to, jak k malým podnikatelům přistupuje vláda, a pak také nízká nezaměstnanost.

„Naše zjištění jsou velmi podobná. Tlak státu na malé a střední podnikatele a posilování autoritářského státu lidem vadí a do samostatného podnikání se jim pak nechce. Velkou roli hraje právě dikce, s jakou o podnikatelích mluví zástupci vlády. Sociální role podnikatelů a živnostníků je tu dehonestována a to prostředí má skoro kriminální charakter,“ je přesvědčený Bábek, který vztah současné vlády k podnikatelům dlouhodobě kritizuje.

Ani on přitom v příštích letech neočekává nějaké zásadní zlepšení. Spíše naopak: „Ten tlak státu se totiž ještě zhoršuje, i když to lidé zatím nevidí. Byl bych velmi mile překvapen, ale myslím, že zlepšení nenastane.“

Čtěte také: Kladivo na živnostníky se blíží. Zeman podepsal Babišovy zákony

Z analýzy společnosti CRIF mimo jiné vyplývá, že nejčastěji loni začínali podnikat muži ve věku do 35 let, kteří tvořili téměř 45 procent nově vzniklých podnikatelů. Nejvíce jich přibylo v Praze, naopak k největšímu úbytku došlo v Moravskoslezském kraji.

Zajímavé také je, že dalších 26 procent podnikatelů byly ženy ve věku 18 až 35 let. Mladí podnikatelé do 35 let tak loni tvořili více než 70 procent z celkového počtu nově registrovaných fyzických osob.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články