Německá televize ‚zahalila‘ Merkelovou. Teď ji viní z islamofobie
Nepochopená satira
Měla to být jen satira použitá v publicistickém pořadu veřejnoprávní německé televize ARD. Fotomontáž Angely Merkelové s islámským hávem na hlavě ale způsobila i malé pozdvižení. Někteří lidé ARD obvinili z islamofobie – podobné koláže kancléřky se totiž objevují i na plakátech během protiimigrantských demonstrací. Televize ale svůj počin brání.
Merkelová se za moderátorem objevila „zahalená“ do čádoru – tedy černého oděvu, ze kterého vykukuje jen obličej a jež se nosí zvláště v Íránu. A na dokreslení výjevu za ní byla budova Reichstagu obklopená minarety. Stalo se tak během pořadu Bericht aus Berlin (Zprávy z Berlína).
Koláž s kancléřkou provázela debatu o uprchlické krizi, mimo jiné též o systému kvót. Merkelová je totiž kritizována, že svými až příliš vstřícnými projevy přispěla k zesílení vlny běženců mířících do Evropy, o jejichž přerozdělení se teď vedou dohady jak v Německu, tak celé Evropě.
Jak ale uvedl britský server The Telegraph, ne všichni koláž ocenili jako dobrý vtip. Do ARD dorazila i řada stížností, jejichž autoři televizi obviňovali ze špatného vkusu či dokonce islamofobie. „Tohle tedy není zrovna konstruktivní žurnalistika,“ citoval server debatu na facebookové stránce pořadu. Kritikům vadilo i to, že podobně Merkelovou „zahalují“ i na plakátech protiimigračního hnutí Pegida, které o sobě dává opět vědět.
Čtěte také: Hnutí Pegida v Drážďanech roste podpora. Přišlo 9000 lidí
Redakce televize ARD se však nařčením z islamofobie brání: „Samozřejmě, že tato koláž měla provokovat a polarizovat názory,“ stojí v jejím prohlášení. Televize také uvedla, že novinářské zásady dodržuje, a odmítla, že by naskakovala na protiislámskou propagandu.
Malý skandál s Merkelovou přišel v době, kdy Pegida opět nabírá na síla. Na pondělní demonstraci hnutí dorazilo do Drážďan na devět tisíc lidí – byť dříve to bývalo ještě několikrát více. Pegida ale doufá, že její popularita opět vzroste, a to zároveň s tím, jak se Merkelová se svojí uprchlickou vstřícností stává terčem stále větší kritiky i přímo v Německu.