Otrávil se paralenem. Játra má z části vlastní, z části od dárce

Unikátní transplantace v IKEM

Otrávil se paralenem. Játra má z části vlastní, z části od dárceNOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

V Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedli první auxiliární transplantaci jater v České republice, když pětatřicetiletému pacientovi s akutním selháním odstranili jen půlku zasaženého orgánu. Místo ní mu transplantovali nový levý lalok jater ze zemřelého pacienta, který podpoří regeneraci zbylé části.

K otravě muže došlo, když si během jednoho dne vzal velké množství paracetamolu, látky přítomné ve volně prodejných lécích proti bolesti a teplotě. Pacient se dostal do nemocnice ve vážném stavu s akutním jaterním selháním. Několik hodin po jeho hospitalizaci přišla nabídka náhradního orgánu, který byl ale z několika pohledů nevhodný. Pro pacienta to však byla pravděpodobně jediná možnost, sdělila mluvčí institutu Veronika Velclová.

„V tomto případě se šance na uzdravení s každou hodinou snižovaly. V Česku, ani na východ od nás, takový zákrok ještě nikdo neudělal. Auxiliární transplantace byly celosvětově provedeny dosud jen v několika centrech. Tento typ transplantace je totiž velmi technicky náročný, navíc jsme museli řešit i další problém - příjemce měl jinou krevní skupinu než dárce. V noci před samotnou transplantací jsme mu proto třikrát vyměnili krevní plazmu a zbavili se tak protilátek. Jinak by tělo orgán vůbec nepřijalo,” říká přednosta kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk, který transplantaci provedl.

Celý zákrok trval více než jedenáct hodin, během nějž byly provedeny tři operace v jedné. Chirurg při prvním zákroku zmenšil játra dárce tzv. redukcí, poté při druhé operaci odstranil pacientovi levý lalok jeho nemocných jater. Nakonec transplantoval zmenšenou část jater od dárce.

„Pacient má nyní dvě části jater, jeho vlastní pravý lalok a transplantovaný lalok levý. To má pro něj zásadní význam - nebude muset do konce života užívat imunosupresiva,“ doplňuje Froněk s tím, že pokud vše půjde dobře, bude moci pacient přibližně po půl roce až po roce léky vysadit. Jaterní buňky mají totiž vysokou schopnost regenerace a původní játra se tak mohou stát opět plně funkčními.

Transplantace byla v několika ohledech unikátní. Ve světě se provádí auxiliární transplantace většinou s užitím pravého laloku, v tomto případě byl použit lalok levý, což je technicky extrémně složité. „Pacient navíc dostal játra nekompatibilní krevní skupiny - takové výkony se v Evropě neprovádějí, několik jich bylo provedeno pouze v Asii,“ uvedl Froněk.

Stav pacienta je dva týdny od zákroku stabilizovaný. Podle přednostky kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče Evy Kieslichové je nemocný v dobrém stavu a jeho játra fungují výborně a pacient postupně nabírá síly. Stále je však ohrožený infekcí, která se může kdykoliv objevit, proto stále v nemocnici zůstává.

Otrava paracetamolem je extrémně rychlá. Projevuje se nejprve ospalostí, nechutenstvím, nevolností a zvracením, v dalších fázích pak zmateností, poruchami vědomí, otokem mozku a vnitřním krvácením. Bez rychlé léčby a následné transplantace jater pacient do několika dnů umírá.

Auxiliární transplantace je další z unikátních zákroků, které v IKEMu za poslední rok proběhly. Šlo například o loňskou záchranu dvou dospělých po akutní otravě houbami, kdy se podařilo poprvé rozdělit jedna játra mezi dva dospělé a tím je zachránit. Nebo rozdělení jedněch jater mezi dva chlapce z letošního jara.

Čtěte také: VIDEO: Pacientka hrála na housle při operaci svého mozku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz