Problém jménem Kurily. Putinova mise do Tokia mírovou dohodu nepřinesla

PUTIN V JAPONSKU

Problém jménem Kurily. Putinova mise do Tokia mírovou dohodu nepřineslaAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto, Vladimir Putin Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruský prezident Vladimir Putin a japonský premiér Šinzó Abe dnes přiznali, že uzavření mírové dohody mezi oběma zeměmi je složité vzhledem k přetrvávajícím neshodám v otázce Kurilských ostrovů. Uvedli to na tiskové konferenci na závěr dvoudenní návštěvy šéfa Kremlu v Japonsku.

Tokio vznáší na nárok na čtveřici ostrovů, které na konci druhé světové války anektoval Sovětský svaz, Moskva se ale ostrovů nehodlá vzdát. Spor je hlavním důvodem, proč Japonsko a Rusko nemají více než 70 let po skončení války uzavřenou mírovou smlouvu.

„Bylo by naivní si myslet, že lze tento problém vyřešit za hodinu. Je ale nepochybně nutné hledat řešení,“ prohlásil na dnešní tiskové konferenci v Tokiu ruský prezident. „Uzavření mírové dohody není snadná věc,“ řekl obdobně Abe, přičemž navrhl „nový přístup“ založený na ekonomické spolupráci.

Putin a Abe k tomu uvedli, že obě země nyní povedou rozhovory o možnostech hospodářské spolupráce v jižní části Kurilských ostrovů, kterou Japonsko nazývá Severní teritoria a kterou si nárokuje.

Pro Putina japonský summit znamenal první oficiální návštěvu v některé ze zemí skupiny G7 od ruské anexe Krymu v roce 2014. Abe šéfa Kremlu pozval do Japonska, přestože skupina nejvyspělejších zemí G7 stále uplatňuje sankce vůči Rusku. Analytici citovaní agenturou Reuters uvedli, že Putin návštěvou dosáhl svého cíle uvolnění mezinárodní izolace, a to v době, kdy Rusko čelí kritikám ze Západu v souvislosti se zkázou východního Halabu v Sýrii, kde Moskva podporuje síly věrné syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.

Japonsko a Rusko se přou o jižní část Kuril od roku 1945. Tokio vznáší na základě dohody z roku 1855 nárok na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrůvků Habomai, které na konci druhé světové války anektoval Sovětský svaz. Z ostrovů bylo tehdy vystěhováno 17.000 Japonců, kteří odešli na nedaleký ostrov Hokkaidó. Tokio, které bylo ve válce poraženo, ruskou svrchovanost nad jižními Kurilami neuznává. Dlouhé hledání kompromisu zatím výsledky nepřineslo, přestože obě strany předložily řadu návrhů.

Japonský premiér dnes uvedl, že se s Putinem rovněž dohodli na zahájení diskusí o humanitárních krocích, které by umožňovaly bývalým japonským obyvatelům ostrovů svobodně navštěvovat svá domovská města.

Stejně jako na čtvrteční schůzku i na tu dnešní dorazil Putin se zpožděním, tentokrát s 45 minutovým. Důvodem byly prý technické problémy s prezidentským letounem, kvůli nimž ruský prezident přiletěl do Tokia pozdě. Čtvrteční jednání probíhalo v japonském městě Nagato, odkud Abe pochází.

Čtěte také: Asie se bouří proti Trumpovi: Bez USA nemá smlouva TPP smysl

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články