Zeman v Moskvě: špatná ruština a řeč o pitomečcích

ZEMAN V MOSKVĚ

Zeman v Moskvě: špatná ruština a řeč o pitomečcích 2
Svět
Miloslav Janík
Sdílet:

Miloš Zeman má za sebou cestu do Moskvy, o které se mluvilo dlouho předem a bude se o ní mluvit patrně i v budoucnu. Ačkoli bude český prezident hodnotit cestu nepochybně jako úspěšnou, při pohledu zvenčí se nelze ubránit rozpakům ze Zemanova vystupování.

Zatímco přední politici Evropské unie měli kvůli ruskému vojenskému angažmá na Krymu a na východní Ukrajině jasno – a odmítli se pompézní vojenské přehlídky na Rudém náměstí zúčastnit, pražská hradní kancelář dlouho lavírovala a nakonec (i pod tlakem české vlády) zvolila jakési polovičaté řešení. Zeman sice do Moskvy jel, ale na tribuně se neukázal.

Však také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček raději zveřejnil na svém twitterovém účtu fotografii, která má dokazovat, že hlava českého státu skutečně mohla sledovat přehlídku ruských zbraní jen v televizi. A v době přehlídky pak Zeman diskutoval se slovenským premiérem Ficem o možnosti nové megalomanské stavby – propojení řek Moravy a Váhu.

Český prezident v Moskvě také získal prestižní místo na kremelské recepci, kde seděl vedle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna a prohodil i pár vět s prezidenty několika asijských republik a sešel se i s oligarchou Vladimirem Jakuninem, který je na sankčním seznamu USA.

Diplomatickým vrcholem Zemanovy moskevské návštěvy pak byl podvečerní rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kam si Zeman s sebou přivedl jako svého poradce Martina Nejedlého (jinak jednatele firmy Lukoil Aviation Czech), který českému prezidentovi podle jeho slov připravoval podklady k jednání.

Agentura uvedla, že Zeman při jednání s Putinem porušil protokolární zvyklosti, když odmítl tlumočníka a s šéfem Kremlu se bavil sám rusky. Jak ale upozornil na Twitteru český publicista Alexandr Mitrofanov, Zemanova ruština není zdaleka tak dokonalá, jak se prezident patrně domnívá.  „Víte, pane prezidente, politika je jako počasí. Bývá ochlazení a bývá oteplení. A člověk se raduje, když po ochlazení přijde oteplení,“ řekl Zeman Putinovi podle oficiálního překladu. Ve skutečnosti však Zeman použil ruské slovo „отопление“ , což však ve skutečnosti znamená „topení“. Možná i proto se Putin po Zemanově větě upřímně rozesmál. 

Zemanův omyl si můžete prohlédnout ZDE.

Zeman se nakonec dočkal od Putina pochvaly za jeho „nezávislou politiku“ – především pro to, že český prezident během setkání zpochybnil ekonomické sankce, které zavedl proti Rusku Západ jako odvetu za anexi Krymu a podporu proruských separatistů v Donbasu. „Sankce jsou krátkodobá záležitost,“ řekl podle agentury Zeman. Následně připomněl, že se proti zavedení sankcí už dříve veřejně ohrazoval. „Víme o tom,“ odpověděl mu na to jeho ruský protějšek.

Zeman tak mohl tak v praxi uplatňovat svou oblíbenou ekonomickou diplomacii a jednat i o ruských dluzích u českých firem, které dosahují 9,1 miliardy korun. „Soustředili jsme se na největší případ ve výši asi pěti miliard, což je stavba paroplynové elektrárny Poljarnaja v ruském Salechardu,“ konstatoval český prezident.

„Pokládám za přirozenou povinnost českého prezidenta hájit zájmy České republiky, i když někteří pitomečci nechtějí pochopit, že pět miliard je docela důležitá částka a snaží se mě od cesty do Moskvy odvrátit,“ dodal Zeman. Putin prý pomoc se salechardskou pohledávkou přislíbil.

Čtěte také: Putin Zemana pochválil za politiku a vytkl mu kouření

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články