Sobotka proti Babišovi: přípravná dělostřelba
Včera jsme zažili příjemné překvapení. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který dosud neproslul odvahou, na mimořádné tiskové konferenci oživil problém Andreje Babiše (ANO) s korunovými dluhopisy. Oba nejsilnější muži sociální demokracie chtějí vědět, co v šetření bohatých lidí, kteří zneužili korunové dluhopisy k obcházení daně z příjmu, udělala daňová správa. Podezřelých je v této věci mnohem víc než Babiše, ministr vnitra Milan Chovanec připomněl včera dluhopisy jiného superbojovníka proti korupci Radimu Jančuru (Student Agency).
Ministra financí jeho premiér vyzval, aby zprávu o činnosti daňové správy ve věci dluhopisů předložil v pondělí na schůzi vládě. Termín je nesmyslně šibeniční, na druhou stranu Sobotka žádá po Babišovi a jemu podřízené daňové správě totéž už dva měsíce.
Včerejší výzva znamená, že ČSSD je rozhodnuta nenechat Babišovy potíže s osobními financemi spát. Příští týden v neděli máme konec dubna, kdy také končí lhůta stanovená sněmovnou, do kdy má Babiš vysvětlit svůj nákup dluhopisů a – pozor – i původ peněz, které na nákup dluhopisů použil. To druhé je jemná firma, jak vyjádřit podezření, že v minulosti Babiš podnikal se špinavými penězi. To, co včera předvedli Sobotka s Chovancem, je ovšem tematické zúžení otázek, na něž Babiš má odpovídat.
Když začátkem roku ministrovy patálie s dluhopisy a historií jeho osobních příjmů vznikly, dostal se na chvíli pod tlak a v klíčovém rozhovoru na České televizi 31. ledna veřejnosti slíbil, že zveřejní čtyři věci:
-
výpisem ze svého soukromého účtu prokáže, že skutečně ze svých peněz koupil dluhopisy Agrofertu,
-
že stejnou cestou, tedy výpisy z účtů, prokáže původ svých legálních příjmů,
-
že nechá provést jejich audit
-
že finanční správě podle nově platného zákonu o prokazování původu majetku umožní, aby se mu prohrabala v historii jeho příjmů.
Ze čtyř bodů má částečné plnění ve dvou: ukázal jakési potvrzení z banky Unicredit, že poslal peníze ze svého účtu u banky, ale z papíru se nedá vyčíst, kdy to bylo. Jednoduchým výpisem z účtu mohl toto dílčí podezření (že se při nákupu dluhopisů ani neobtěžoval do Agrofertu ty svoje peníze poslat) zrušit.
K bodu 3 si nechal zpracovat „audit“, který auditorské firmy samy nazvaly „zprávou o věcných zjištěních“, což byl součet příjmů z jeho daňových přiznání rokem 1996 počínaje a k tomu smlouvy o prodeji tří firem. Kde vzal peníze na nákup těchto firem, kde vzal peníze (miliardy) na nákup Agrofertu v roce 2002, jsou další otázky, které nezodpověděl a které mu všichni jeho soupeři, jsou-li aspoň trochu při smyslech, musejí neustále klást.
Zatím ale platí, že Sobotka s Chovancem se tematicky omezují na Babišovu operaci s dluhopisy a že to je jejich nevynucená chyba. Ledaže by to byla dělostřelecká příprava na příští týden, kdy podnikatelskou minulost vrchního bojovníka proti krádežím rozmontují na šroubky. V posledních dnech jdou politickou Prahou rozporné informace o tom, jestli Sobotka Babiše za nevysvětlení svých příjmů odvolá z vlády nebo ne.
Na rozdíl od Čapího hnízda před rokem, kdy se Babiš strachoval vynuceného odchodu z vlády, dnes premiér už nemá dobrou volbu. Pokud Babiše neodvolá a z „vyvození důsledků“ nebude nic, je ze Sobotky mrtvý muž už teď.
Premiér republiky nesmí tolerovat, aby státní aparát tak nepokrytě nekonal vůči jednotlivcům proto, že jsou mocní a čeká se, že jejich moc ještě vzroste. Pokud Babiše odvolá, ten spustí předvolební propagandu o zlých korupčnících, kteří ho vyštípali ze systému, protože jim viděl pod prsty a zametal s korupcí. Je pravděpodobné, že jeho voličům neochota Babiše odkrýt karty vadit nebude. Očekávanou porážku sociálních demokratů hnutím ANO budou potom instantní politologové vysvětlovat touto Sobotkovou historickou chybou. Ale jsou věci, které státník musí udělat bez ohledu na momentální politický zisk nebo ztrátu.