Babiš: Zákon je díky mně. Drzý cynismus, kontruje Kalousek

Služební zákon přijat

Babiš: Zákon je díky mně. Drzý cynismus, kontruje KalousekAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Po více než dvou hodinách ve středu poslanci schválili jednu z klíčových norem vládní koalice – služební zákon. Úprava, která se týká 65 tisíc státních úředníků, nakonec sněmovnou prošla v kompromisní podobě dohodnuté s pravicovou opozicí – tedy s politickými náměstky. Přijetí zákona se neobešlo bez přestřelky mezi místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem a šéfem ANO Andrejem Babišem, který schválení normy vnímá především jako svůj úspěch.

Proti služebnímu zákonu během dopoledne opakovaně vystupovali poslanci KSČM a Úsvitu. Podle jejich názoru je z normy po dohodnutí kompromisu mezi koalicí a pravicovou opozicí pouze trhací kalendář. Do diskuze se ale zapojil i ministr financí Andrej Babiš. A to přesto, že ho prý spolustraníci prosili, ať nevystupuje.

„První návrh byl v roce 2002 a byla to podmínka vstupu do Evropské unie. Já myslím, že hlavně díky našemu hnutí i možná mé pro někoho kontroverzní osoby, ten zákon je v té fázi, ve které je, protože si asi vzpomenete, že tento zákon naše média nazývala v listopadu, v prosinci a v lednu díky návrhu pana prezidenta lex Babiš,“ připomněl ministr financí půl roku starou historii.

Krátce poté, co sněmovna služební zákon přijala, potvrdil prezident Miloš Zeman svůj záměr zákon vetovat. „Vzhledem k tomu, že nebyla splněna podmínka (o politických náměstcích), veto služebního zákona je logické,“ řekl České televizi Zeman.

Poslanci ČSSD, ANO a KDU-ČSL tehdy protlačili prvním čtením narychlo připravenou verzi služebního zákona, čímž prezident Miloš Zeman podmínil jmenování jejich koaliční vlády. Opozice tehdy o normu nazvala lex Babiš, protože by její přijetí vyřešilo Babišův problém se ziskem lustračního osvědčení.

Kalousek: „Myslím, kolegové, že bychom měli umět rozlišovat mezi pojmem pragmatismus a drzý cynismus.“

Babiš za řečnickým pultíkem také připomněl, že i on je – podobně jako prezident – už od složení koaliční vlády proti politickým náměstkům, což má dokazovat i personální složení na ministerstvu financí. „Já nepotřebuju krmit spolustraníky,“ prohlásil. Zároveň ocenil návrh TOP 09 na rotaci náměstků a sám sebe pochválil, že umí k jednotlivým návrhům přistupovat pragmaticky, protože pracuje hlavně pro občany. Ihned ale dodal, že je na dohodu nad rotacemi už pozdě.

Tím ale zvedl ze židle Miroslava Kalouska, který mu vyčetl, že řadu opozičních návrhů pochválil, ale k žádnému se nepřihlásil: „Myslím, kolegové, že bychom měli umět rozlišovat mezi pojmem pragmatismus a drzý cynismus.“

Političtí náměstci zůstávají

Na Babiše poté reagoval i vicepremiér Pavel Bělobrádek, který si neodpustil zparodovat jeho proslov. „I KDU-ČSL je tady pro občany, je stranou občanů, všichni naši členové jsou občané, naši voliči jsou občané, takže i my jsme tady pro občany,“ připomněl Babišovi.

Pro zákon nakonec hlasovalo 127 poslanců, proti jich bylo 12. Po dohodě s ODS a TOP 09 nakonec nevznikne generální ředitelství státní služby v čele se superúředníkem. V zákonu naopak zůstala pozice takzvaných politických náměstků. Proti nim opakovaně vystoupil prezident Miloše Zeman, který poslancům minulý týden pohrozil vetem zákona a dodal, že pokud ho přehlasují, obrátí se kvůli politickým náměstkům na Ústavní soud.

Pravice ve středu neuspěla s návrhem, aby ze zákona vypadlo ustanovení, které uznává jako vysokoškolské studium i absolvování Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO).

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz