Policie zadržela v Molenbeeku radikály s Molotovovými koktejly
PROTESTY V BRUSELU
Nejméně dva ozbrojení krajně pravicoví radikálové byli zatčeni v bruselské čtvrti Molenbeek, která byla v minulosti terčem teroristických útoků. Muži byli ozbrojeni na protifašistickém protestu, který byl zorganizován levicovými aktivisty, informuje server RT.
Protifašistický protest byl zorganizován levicovými aktivisty v Place de la Bourse v centru Bruselu. Na protest přišli ale i zástupci radikální pravice, kteří minimálně ve dvou případech měli s sebou i tzv. Molotovovy koktejly, lahve naplněné benzínem – ručně házené zápalné bomby. Nejméně deset lidí zde bylo zadrženo, včetně Alexa Deswaefa, předsedy Belgické ligy lidských práv. Policie byla nucena kvůli přítomnosti levicových a pravicových radikálů oblast uzavřít.
#Molenbeek en sécurité pic.twitter.com/2hdLduXD2P
— samirlebelge (@samirlebelge) 2. dubna 2016
„Když jsem přijel, policie mě vyzvala k odchodu s tím, že shromažďování krajní levice a krajní pravice je zakázáno. Vysvětlil jsem, že jsem byl přítomen jako soukromý občan, ale teď jsem zatčen,“ řekl Deswaef.
La place de la Bourse est évacuée. @lesoir pic.twitter.com/yD6VgKW9Nd
— Arnaud Laurent (@Arn_Lau) 2. dubna 2016
Ačkoliv po březnových útocích na letišti a metru byly jakékoliv demonstrace zakázány, stále se konají v Bruselu další radikální shromáždění. Série útoků se stala 22. března na letišti Zaventem a v bruselském metru. Útoky si vyžádaly smrt více než 30 lidí a byla vážně poškozena letištní odletová hala. Letiště bylo uzavřeno z důvodu rozsáhlých oprav a svou částečnou činnost obnovuje zítra.
Společnost Brussels Airport několikrát oznámila možný termín částečného obnovení civilních letů, ale stále ho posouvala. Důvodem byly stížnosti odborů letištních pracovníků, kteří hrozili stávkou kvůli nedostatečné bezpečnosti.
Není jisté, kdy bude činnost letiště obnovena úplně, ale ředitel společnosti Brussels Airport Arnaud Feist doufá, že to bude začátkem letní sezóny. Největší belgické letiště provozuje na 600 letů denně. Od atentátů některé aerolinky používají menší letiště v zemi, například v Lutychu, Charleroi, Antverpách či Ostende. Někteří dopravci vozí pasažéry z Bruselu kyvadlovou autobusovou dopravou na jiná evropská letiště, například do Frankfurtu.