Hoří úřady, dav útočí na banky. Režim v Kazachstánu potlačuje nepokoje
NEPOKOJE V KAZACHSTÁNU
Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil výjimečný stav v Nur-Sultanu, hlavním městě středoasijské republiky, kterou zmítají nepokoje. Ty původně začaly jako protesty proti zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG), levnější alternativy k benzínu. Prezident pod tlakem demonstrací odvolal vládu a už dříve také vyhlásil výjimečný stav v Almaty a na západě Kazachstánu, kde protesty den po Novém roce začaly.
Vyhlášení výjimečného stavu v hlavním městě následovalo podle agentur krátce poté, co dav v největším městě Almaty vtrhl na tamní radnici a zbil policisty z kordonu, bránící demonstrantům v útoku. Radnice v Almaty podle zpráv z místa hoří, podobně jako sídlo prokuratury a místní pobočka vládnoucí strany Nur-Otan (Světlo vlasti).
Podnikatelské sdružení podle agentury Reuters hlásí i případy útoků na banky, obchody a restaurace. Demonstranti podle ministerstva vnitra zaútočili na vládní budovy i ve dvou dalších městech na jihu Kazachstánu. Policie použila vodní dělo proti davu před radnicí v Aktobe na západě země.
Kazakhstan protestors are trying to seize the presidential complex in Almaty
— Ragıp Soylu (@ragipsoylu) January 5, 2022
Guess government’s resignation really didn’t work
pic.twitter.com/SIwF9DUpHi
„V souvislosti s vážným a bezprostředním ohrožením bezpečnosti občanů a s cílem zajistit veřejnou bezpečnost, obnovení zákonnosti a pořádku, ochrany práv a svobod občanů (nařizuji) zavést v hranicích města Nur-Sultan výjimečný stav na období od 5. ledna do 19. ledna,“ citovala agentura TASS z prezidentova dekretu. V době výjimečného stavu platí zákaz nočního vycházení od 23:00 do sedmé hodiny ranní.
Protesters pull the wounded away from the explosion site in Aktobe, Kazakhstan pic.twitter.com/ipbT3SQCUx
— RT (@RT_com) January 5, 2022
Kazašské ministerstvo vnitra oznámilo, že policie zatkla více než 200 lidí poté, co několika městy v středoasijské zemi otřásly násilné protesty. Lékařské ošetření v Almaty vyhledalo 190 lidí, včetně 137 policistů. Čtyři desítky lidí hospitalizovali, z toho sedm je na jednotkách intenzivní péče, včetně čtyř policistů, uvedla agentura TASS s odvoláním na místní úřady.
Protesty v Kazachstánu vypukly 2. ledna ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na LPG, jehož ceny se pak zdvojnásobily. Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst.
V bývalé sovětské středoasijské republice, kde je veřejný život přísně kontrolovaný a parlament se obejde bez opozice, jsou veřejné protesty velmi vzácné a také nezákonné, pokud je organizátoři v předstihu nenahlásí. Protesty otřásly obrazem bývalé sovětské republiky jako politicky stabilní a přísně kontrolované země, který za tři desetiletí své nezávislosti využila k přilákání stovek miliard dolarů zahraničních investic do svého ropného průmyslu, poznamenala agentura Reuters.