Moskevský proces. Pohled do zákulisí Kremlu v dobách SSSR
Bukovského pozoruhodná kniha
Těsně před Vánocemi přinesl Volvox Globator na český trh knihu nejslavnějšího sovětského disidenta Vladimira Bukovského Moskevský proces. Je to historie posledních zhruba dvaceti let sovětského režimu před kolapsem, podaná na základě tajných dokumentů Ústředního výboru KSSS, zápisů z jednání politbyra a ovšem i autorova historického výkladu občas podávaného hodně sarkasticky.
Bukovskij byl po vyhoštění na Západ (1976) frustrován tím, že tam nenašel pomyslnou armádu zaťatých antikomunistů, jejímž výsadkem v Moskvě se cítil být od svých patnácti let, a jistě i proto věnoval velký prostor dokumentům, v nichž je zachycena relativně úzká kooperace s některými progresivními silami ve svobodném světě. Celkem přirozeně tvoří toto téma druhou rovinu knihy.
Prvně vyšel Moskevský proces v roce 1994 francouzsky. Přestože se brzy dočkal i němčiny a dalších jazyků, pro anglické vydání, bez něhož jako by v globálním kontextu žádná kniha nebyla, náš buřič dlouho hledal nakladatele. Když konečně našel jednoho menšího v Anglii, bylo nakladatelství vzápětí zatíženo žalobami pro nactiutrhání.
Bukovského vysvětlení je jednoduché: západní akademické, kulturní a novinářské elity byly tak zkompromitované appeasementem se Sověty, že pravdu vytěsnily na okraj.